Şam Fıstığı üretimine başladılar kazançlarını 10’a katladılar

Manisa’dahi balaban tıpkı kesimi hayvancılık ve tütüncülükle geçinen Yuntdağı Bölgesinde 7 yıl önce başlanan kırsal kalkınma projeleri sebebiyle üreticiler munzam değeri efdal ürünlere yönlendirildi. vaktiyle nahiye 50-100 titrem civarında rekoltesi olan Antep Fıstığı üretimi zaman bin 200 tona yükselirken hem rekolte hem dahi verim üreticilerin yüzünü güldürmeye başladı. Kilosu 130-140 TL beyninde alınan Şam Fıstığı sayesinde bölgeye 150 milyon TL’lik munzam algı sağlanmış oldu.

Manisa’nın Yunusemre ilçesine merbut kestirmece 67 köyün bulunduğu Yuntdağı Bölgesinde vatandaşların dirimlik seviyelerini tezyit etmek üzere 2014-2015 yılında Yunusemre Belediyesi vasıtasıyla hayata geçirilen rustik kalkınma projesinde üreticiye dağıtılan fidanlar ve yapılan aşılamalar yardımıyla hem verim hem birlikte istihsal arttı. 7-8 yıl ilk hoppadak 50-100 ton ortada antep fıstığı hasadı yapılan bölgede geçen sene 600 tona yükselen rekolte, bu yıl iki katına çıkarak bin 200 tona ulaştı. Hem rekolte hem mahsul hem üstelik fiyatıyla üreticinin yüzünü güldüren Şam Fıstığı hasadının son günlerinde hasada katılan Yunusemre Belediye Reisi Dr. Mehmet Ayakçı rustik bölgelerdeki desteklerinin artarak bitmeme edeceklerini söyledi.

“7-8 sene öncesine bakarak ihtimal 10 kat bir artma var”

Yunusemre Belediye Başkanı Dr. Mehmet Çerçi, “Antep Fıstığının hasadının son günlerini yaşıyoruz. Birkaç ahit içre hasat sona duayen olacak. Tahminî ayrımsız aydır süren benzeri hasat var. Tığ göreve geldiğimiz evvel günden itibaren yani 2014-2015 yılından itibaren alelhusus köylerimizde rustik kalkınmayı teşvik etmek amacıyla çok sayıda fidan dağıttık. Şam Fıstığı, koz, badem, incir, zeytin gibi bu yörede yetişen, bu yörede gelişen ve yayın veren özellikle haddinden fazla almanak bitki dediğimiz ağaç tarımına yönelik alçak tıpkı bindi verdik. Değme sene sunu beş altı 20-30 bin, 40 bin yıla bakarak değişen üreticilerimize aşılı amut desteği yaptık. Çıtlık ağacı dediğimiz, halkımızın çitlembik dediği ağaçları aşılamaya bitmeme ediyoruz. Değme sene 120 bine vasıl oranlarda göz aşı yapıyoruz. 30-35 köyde tahminî 1200 titrem Antep Fıstığı üretimi bahis konusu. Köylülerimiz üreterek bunu piyasaya verdi. Antep’ten gelip buradan im kayran tüccarlarımız var. Akçaköy’üstelik fıstıkların yeşil kabuklarının çıkarmaya yarayan tıpkı kavlatma makinemizi üreticimizin hizmetine sunduk. Kestirmece benzeri aydır bu kavlatma işlemi sürüyor. Ondan sonraları kurutuluyor ve çuvallanıyor. Bu şekilde kurutulmuş, daha kavrulma aşamasına geçmemiş, yeşil kabukları matrut ve çuvallanmış olarak bu sene 1200 ton rekolte elde edildi. Bu yıl çok bol ayrımsız rekolte elde edildi. Geçtiğimiz senelerde bu rekolte bunun yarısıydı. Fiyatları birlikte çok pir gidiyor. Kilosu 130-140 TL’ye büyüklüğünde fiyatları gidiyor. Şöyle tıpkı adisyon yaptığımızda 30-35 köyümüze hoppadak Antep Fıstığından 150 milyon TL ilişik derece sağlanmış oldu. Filinta olmasını diliyorum. Çoğalan olmasını diliyorum. Geçmişle bunun kıyasının yapılması olanaklı değil. 7-8 sene öncesine göre belki 10 ikmal ayrımsız artma var” dedi.

“Yapılan aşılamanın meyvelerini topluyoruz”

Yunusemre Belediye Başkanı Mehmet Ayakçı’nin belediye başkanı seçilmesiyle alay malay kendisinin üstelik kocabaşı yerine göreve başladığını ve 8 yıldır görevde olduğunu anlatan Akçaköy Muhtarı Adil Değerli, “2014 yılında başkanımız bizi Antep ziyaretine götürdü. Orada fıstık bahçelerine ve tesislerine götürdü. Orada kavlatma makinesini gördük ve bu makinenin bizlerin işini kolaylaştıracağını söyledik ve başkanımızdan istek ettik. Bizlerin taleplerini hesabına getirdi. Üreticinin malını işlemede çok şişman hafif sağladı. Burada yemeden içmeden Yunusemre ilçesine değil, Antep’e kadar hizmet verildi. Dikili’den, Selendi’den buraya el işi üzere para geldi. Yuntdağı bölgesine 2014 yılında bu yana 600 bin göz telkih yaptık. Bu aşılardan verim almaya başladık. Bu değme yıl artmaya bitmeme ediyor. Başkanımızın birlikte projeye desteği devam ediyor ve seçme sene 70 bin, 80 bin 100 bin göz aşılama bitmeme ediyor. Bu konuda Şehremaneti Başkanımız Mehmet Ayakçı’ye çok teşekkürname ediyoruz.”

Muhtarın eşi ve yetiştirici olan Ayşe Değerli ise Şam Fıstığı toplamanın pres olmadığını ağacı sallayarak yahut çomakla vurarak Antep fıstıklarını yere serdikleri örtüye döküldüğünü anlatarak kazandıkları paranın kendilerini oldukça çok tatmin ettiğini söyledi. – MANİSA

Share: