Şampiyon okçu Merve Saf Eroğlu, başarısını olimpiyat madalyasıyla taçlandırmak istiyor

Konya’üstelik planlı 5. İslami Tesanüt Oyunları’nda mal okçuluk milli takımında ferdî ve mix bando halinde 2 altın madalya kazanan Merve Vuzuh Eroğlu, Paris 2024 Paralimpik Oyunları’nda birincilik hedefiyle ciddi depoluyor.

Para okçuluk milli takımda 9 yıldır mücadele eden 29 yaşındaki Eroğlu, temmuz ayında gerçekleştirilen Avrupa Şampiyonası’nda ferdî olarak 3 tunç, karışık ve topluluk halinde ise 2 sim madalya kazandı.

Eroğlu, sonuç namına İslami Tesanüt Oyunları’nda bireyselde şampiyon olurken, elinin körü takım adına de değerli madalya elde etti.

Organizasyonun arkası sıra Bolu’ya çağ Eroğlu, gelecek sene düzenlenecek Avrupa ve dünya şampiyonalarında başarısını devam etmek, Paris 2024 Paralimpik Oyunları’nda dahi olimpiyat madalyası kabul etmek için çalışmalarını sürdürüyor.

“Ülkemi anlatmak benim için çok hava vericiydi”

Merve Ziya Eroğlu, AA muhabirine, tahminî 1 kamer süren kamp ve yarışma sürecini kudretli bir şekilde tamamladığını söyledi.

İslami Dayanışma Oyunları’nda aldığı madalyaları gururla taşıyacağını tamlayan Eroğlu, bundan sonraki genişlik nazik hedefinin ise 2024 yılında Paris’te düzenlenecek Paralimpik Oyunlarında birlikte bir başarıyı kaplamak olduğunu kaydetti.

Eroğlu, 30 Temmuz’dahi katıldığı İtalya’daki Avrupa Şampiyonası’nda ferdî ve karışık bando namına üçüncü olduğunu, avrat takımı olarak üstelik ikinciliği elde ettiklerini aktararak, “Konya’de nazik bir organizasyonda ülkemi belirtmek benim amacıyla çok gelgel vericiydi. Orada dahi bireyselde kızıl madalya aldım. Anlaşılmaz takımda de zer madalya aldık. Oradan gururla döndüm.” diye konuştu.

Bundan ahir süreçte 2023 yılı için kota yarışmalarına odaklandığını dile getiren Eroğlu, “2023 yılında Acun ve Avrupa şampiyonaları olacak. Elan sonradan kota telafi yarışmaları olacak. Hedefim Acun şampiyonası, orada kotayı alıp Paris’te ülkemi arz ferah şekilde görünmek. Hedefim Konya’da İstiklal Marşını okutmaktı. Onu yaptım. Şu an bildirme büyük hedefim, Paris 2024 Paralimpik Oyunları’nda birinci olup orada da İstiklal Marşı’nı okutmak.” ifadelerini kullandı.

Eroğlu, İslami Dayanışma Oyunları elde ettiği başarıdan alım duyduğunu vurgulayarak, “Katılmak ayrı aynı gururdu. Genişlik büyük gururu ise kürsüde İstiklal Marşı’nı okuturken yaşadım. Dönüp baktığımda arkamdaki dizge inancını, güvenini ve gelişigüzel şeyini bana yansıttı. Bu dahi benim için çalım vericiydi.” açıklamasında bulundu.Share: