Samsun Ekincilik Fuarı kapılarını açtı

TÜYAP Mecmu Fuarcılık Yapım YEMEK marifetiyle organize edilen 7. Samsun Tarım Fuarı, kapılarını ziyaretçilere açtı.

Tarım ve Orman Bakanlığı, Samsun Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, Ticaret ve Uran Odası, Tecim Borsası, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Türkiye Ekincilik Itimat Kooperatifleri Biçim Birliği, Türkiye Ekincilik Odaları Birliği (TZOB), Tarım Mühendisleri Odası, Türk Ekincilik Alet ve Makineleri İmalatçıları Birliği (TARMAKBİR), Ondokuz Mayıs Üniversitesi ve KOSGEB’in bindi ve hisse senedi birlikleriyle fuar, TÜYAP Samsun Fuar ve Kongre Merkezi’nde törenle açıldı.

Samsun Valisi Zülkif Görgüsüz, açılışta yaptığı konuşmada, Samsun’un iklimi ve bol topraklarıyla yetişkin bire bir tarım potansiyeline sahip olduğunu söyledi.

Görgüsüz, bu potansiyelin iyi değerlendirilmesi gerektiğini vurgulayarak, “Bize sakıt tığ bunu şüphesiz değerlendiririz? Yatırıma hangi büyüklüğünde dönüştürebiliriz? Üretime hangi kadar dönüştürebiliriz? Halkımızın insanlığını hizmetine pekâlâ dönüştürebiliriz? Esasta bunun üstünde ara vermek geçişsiz.” dedi.

Samsun’un tarımsal üretiminin nitelikli olduğunu ancak daha bile geliştirilebileceğini bel eden Dağlı, “Tuhaf altına lacerem geçilebilir? Ilişik değeri faziletli ürünler zahir daha aşkın üretilebilir? Bunların saklanması ve değerlendirilmesi vasıtasıyla pazarlanması ve ihracatını arttırılarak melfuf değerini elbette daha fazla arttırabiliriz? Bizim esasta üstünde durmamız müstelzim konular bunlar.” diye konuştu.

TÜYAP Fuarlar Imal ZIYAN ETMEK Umumi Müdürü İlhan Ersözlü dahi fuara birbirinden kızıl firmaların zevcelik ettiğini belirterek, “63 firma 105 ayraç fuarda yerine aldı. İstanbul’dan İzmir’den, Bursa, Konya, Ankara’dan sektörün bildirme heybetli üretici dış satımcı markaları fuarda namına alıyor. Samsun ve bölgeden katılan firmalarımız var. Bu coğrafyanın sunu koca buluşması Samsun Ekincilik Fuarı.” şeklinde konuştu.

Ersözlü, fuarın bölgeye katkılarına değinerek, şunları kaydetti:

“Önceki yıllarda olduğu kabilinden bu yıl birlikte Samsun’dan mutluluk ekincilik ekonomisine, tarım ticaretine, ihracatına büyük katkılar sağlayacağına inanıyoruz. Çalışmalarımız bu yönde. Kamu arkadaşlarım lüzumlu az içinden lüzum ensiz dışındaki pazarlama çalışmalarıyla fuara okkalı tıpkı şekilde ziyarete açılmasını sağlıyorlar. Geçtiğimiz yıl 57 bin civarında ziyaretçiyle kapatmıştık. Bu yılki hedefimiz 100 bine mümasil ziyaretçiye kapatmak istiyoruz.”

AK Fırka Samsun Saylav Fuat Köktaş, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Kuvvetli, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Umumi Heyet Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, kaymakamlık şehremaneti başkanlarının da katıldığı fuarda konuşmaların peşi sıra açılış yapıldı.

Yöresel lezzetlerin bile vadi aldığı fuara vatandaşlar vahim ilişki gösterdi.

Fuar, 18 Eylül’e büyüklüğünde ziyaretçileri ağırlayacak.Share: