Samsun ve 6 ilde Gaziler Haset kutlandı

Samsun, Tokat, Sinop, Çankırı, Çorum, Kastamonu ve Amasya’da 19 Ilkgüz Gaziler Günü zımnında tören gerçekleştirildi.

Samsun’daki Atatürk Anıtı’nda düzenlenen törende Ilbay Zülkif Görgüsüz, Belediye Reisi Mustafa Demir ve gazi dernekleri temsilcileri anıta çelenk sundu.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının peşi sıra konuşan Türkiye Savaşçı Gaziler Derneği Samsun Şubesi Başkanı Ahmet Diriksel, milletin martir ve gazilere minnettarlık borçlu olduğunu söyledi.

Törende, Samsun Büyükşehir Belediyesi El Dansları Topluluğu eylem sundu.

Tokat

Tokat Cumhuriyet Meydanı’ndaki törende, Ilbay Numan Hatipoğlu, Tokat Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Bandırmalı ile gazi derneklerinin temsilcileri Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının arkası sıra mütekellim Türkiye Savaşçı Gaziler Derneği Tokat Şubesi Başkanı Bilal Özmen, gaziliğin, Türk vatanseverliğinin, Türk kahramanlığının zihayat destanı olduğunu söyledi.

Özmen, “Gaziler Haset’nün yekpare yurtta kutlanması, devletin ve milletin gazilere verdiği önemin, onlara duyulan minnet, minnettarlık duygusunun göstergesi.” dedi.

Programa, DOĞRU Parti Tokat Mebus Mustafa Arslan, CHP Tokat Milletvekili Kadim Durmaz, Cumhuriyet Altını Başsavcısı Fatih Çoban, gaziler ve protokol üyeleri katıldı.

Sinop

Sinop’ta, 19 Eylül Gaziler Günü dolasıyla merasim düzenlendi.

Cumhuriyet Altını Meydanı’ndaki törende Vali Erol Karaömeroğlu, Şehremini Barış Ayhan ve gazi dernekleri aracılığıyla Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu. Peşi Sıra çekinmek duruşunda bulunuldu. ve İstiklal Marşı okundu.

Günün mazmun ve önemini belirten konuşmaların yapıldığı merasim, şiirlerin okunmasıyla sona erdi. ???????

Çorum

Çorum Valisi Mustafa Fellah, Gaziler Haset tebrik kartı etkinlikleri çerçevesinde kentteki gazilerle ayrımsız otelde kahvaltıda buluştu.

Peşi Sıra Çorum Şehitliği’nde tören düzenlendi.

Törende Vali Mustafa Ekinci, Belediye Reisi Halil İbrahim Aşgın, Türkiye Savaşçı Gaziler Derneği Çorum Şubesi, Çorum Şehit Aileleri ve Gazileri Derneği ile Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Çorum Şubesi yöneticileri, Şüheda Anıtı’na çelenk sundu.

Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Yahya Güdücü, törende yaptığı konuşmada, bir çekişme meydanındaki genişlik efdal mertebenin şehitlik olduğunu, gazilik mertebesinin de bildirme efdal ikinci gönül rahatlığı olduğunu vurguladı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam eden törende Ilbay Ekinci ve beraberindekiler, martir kabirlerine karanfil bıraktı.

Törende Müftü Aşure Ayı Biçer aracılığıyla şehitlerin ruhu amacıyla dua edildi.

Çankırı

Çankırı Anıt Alanı’nda düzenlenen törende Ilbay Abdullah Ayaz, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Salih Iri, Belediye Reisi İsmail Hakkı Sağlıklı ile şehit ve gazi dernekleri temsilcileri marifetiyle Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasının arkası sıra ürkmek duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Günün mana ve önemini belirten konuşmanın arkası sıra Türkiye Muharip Gaziler Derneği Şube Başkanı Ahmet Çelik,19 Ilkgüz Gaziler Haset’nün bedeli canla ve kanla ödenmiş bu toprakların vatan olmasını sağlayıcı ve devletin bekası için canlarını adayanların gelgel ve şerefle hatırlandığı aynı devir olduğunu söyledi.

Konuşmanın peşi sıra Kore Gazisi Mustafa Aldanmaz ve tıpkı mektepli marifetiyle koşma okundu.

Anıt Alanı’ndaki törenin peşi sıra 100. Yıl Ekin Merkezi’nde “Gazilerimize Vefa” adlı fotoğraf sergisi açıldı.

Kastamonu

Kastamonu Cumhuriyet Altını Meydanı’nda gerçekleştirilen törende Ilbay Avni Şarap, Belediye Başkanı Rahmi Galip Vidinlioğlu ve Türkiye Muharip Gaziler Derneği Kastamonu Bölüm Başkanı Hüseyin Mahmutoğlu, Atatürk ve Şerife Bacı Anıtı’na çelenk sundu.

Saygı duruşunda bulunulup, İstiklal Marşı’nın okunmasının arkası sıra izlence Umum Yetişek Merkezi’nde devam etti.

Hüseyin Mahmutoğlu’nun günün mazmun ve önemini belirten konuşmasının arkası sıra şiirler okundu.

Henüz sonra Tabiat Firez Köyü’ndeki programda konuşan Vali Avni Çakırdoğan, Türk milletinin tarihinin kurum ve şerefle meşbu olduğunu söyledi.

Amasya

Amasya’da, 19 Ilkgüz Gaziler Haset dolayısıyla merasim düzenlendi.

Yavuz Dürüst Meydanı’nda Atatürk Anıtı uğrunda düzenlenen tören, çelenklerin sunulmasıyla başladı. Daha sonra utanmak duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Amasya Valisi Mustafa Masatlı, gazilerle ahbapça etti ve 19 Ilkgüz Gaziler Günü’nü kutladı.

Törene, Vali Masatlı ile Garnizon Komutanı Sancak Mehmet Fatih Ören, Şehremaneti Başkan Vekili Cemal Düş Kılıç, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Amasya Şube Başkanı Ahmet Ünverdi, hava müdürleri ve gaziler katıldı.Share: