Sarıgül: Cemevlerine ibadethane statüsü katiyetle verilmeli

TÜRKİYE Değiş Partisi (TDP) Genel Başkanı Mustafa Sarıgül, Hacıbektaş Veli yâd törenleri ve hars nutuk etkinliklerinde cemevlerinin statüsüne değinerek, “Cemevlerine ibadethane statüsü banko verilmelidir. Alevi inancının ihtiyaçlarını diremek için umumi bütçeden pekâlâ behre ayrılmalıdır” dedi.

TDP Umumi Başkanı Mustafa Sarıgül, Nevşehir’in Hacıbektaş ilçesinde planlı 59’uncu Ulusal, 33’üncü Uluslararası Hacıbektaş Iye yâd törenleri ve hars görüşme etkinliklerine katıldı. Hacıbektaş Ege Türbesi ve Müzesi’ni gezen Sarıgül, aslanlı çeşmeden su içti. Ardından matbuat mensuplarına açıklamalarda kâin Sarıgül, “Hacıbektaş Ege’yi sunma derin saygılarımızla anıyoruz. Hangi diyor Hacı Bektaş Ege efendimiz? ‘Bir olalım, anaç olalım, diri olalım’, ‘İncinsen üstelik incitme’, ‘Sana vahim gelen sözü başkasına söyleme’ Nazik Hünkar Hacıbektaş Veli’nin bu öğreticilerini tığ uygulasaydık parçalanmamış dünyada sulh olurdu. Hacıbektaş Iye tıpkısı eline aslanı ayrımsız eline ceylanı alıyor ve ‘Ben ceylanı aslana boğdurtmam’ diyor. Ne gelmek istiyor? ‘Ben din, açacak, soy, firez ve zihniyet farkı ayrımı yapmam’ diyor” ifadelerini kullandı.

‘DÜZENLEMEYİ BEKLİYORUZ’Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a seslenen Sarıgül, “Cemevlerine tapınak statüsü kategorik verilmelidir. Alevi inancının ihtiyaçlarını bastırmak amacıyla genel bütçeden kesin pay ayrılmalıdır. Alevi Bektaşi dergahları ve inanç merkezleri Alevi-Bektaşi topluluğuna mutlaka devredilmelidir. Sayın Cumhur Reisi tıpkı A4 kağıdına bu kararları yazıp, imzalarsanız haksızlık ve eşitsizliği sona erdirmiş olursunuz. Hacıbektaş Iye efendimizin huzurundan bunları sizden mutlak bekliyoruz. Alevi yurttaşlarımıza bire bir jest yapmayacağız. Alevi yurttaşlarımızın anayasal haklarını Alevi vatandaşlarımıza vermiş olacağız. O nedenle Aalevi yurttaşlarımızın türe ettikleri bire bir düzenlemeyi Türkiye Değiş Partisi yerine bekliyoruz. Konunun tıpkı zamanda takipçisi olacağız” diye konuştu.’SEÇİMLER YAKLAŞTIKÇA BUNDAN SONRA İTTİFAK HABERLERİ DUYACAKSINIZ’Basın mensuplarının 6’lı masanın cumhurbaşkanı adayıyla ilgili sorduğu soruyu yanıtlayan Sarıgül, “Seçimler yaklaştıkça daha çok kavil ve masa haberleri duyacaksınız. Şu anda seçimlere 10 taban mümasil ayrımsız müddet kaldı. Bu sistemde politik partiler beyninde teşrikimesai  ve sakil birliği nasıl yapılmalıdır. Amma unutmayın ki ana teşrikimesai ve güç birliği eş ve şubat ayında yapılacak. Şu anda bu görüşmeler yapılabilir. Gelişigüzel ahit gündeme hareketli. Biz TDP kendisine ilkelerimiz ve prensiplerimiz olan tıpkısı politik partiyiz. Kişi öge ve prensiplerimize seçkin antlaşma gocunmak duyulmasını dilek ederiz” dedi.Share: