Sarıgül’den TFF’ye çağrı: “Sahalarda 8 kıta ecnebi değil, 8 tane Türk olmalı”

Türkiye Değiş Partisi Umumi Başkanı Mustafa Sarıgül, Türkiye Ayak Topu Federasyonu’na çağrıda bulunarak, “Sahalarda 8 devam ecnebi değil, 8 parça Türk olmalı. Takımlara bakıyorum 10 pasaj ecnebi var, 1 tane Türk topçu var. Bu beni kahrediyor” dedi.

Türkiye Değişim Partisi Genel Başkanı Mustafa Sarıgül, ayrımsız sekans temaslarda yatmak amacıyla geldiği Kayseri’dahi, hapis önünde açıklamalarda bulundu. Yaptıkları af çağrısının politik değil, vicdani bir davet olduğunu kaydeden Sarıgül, “9 April tarihinde fırka olarak bire bir af çağrısında bulunduk. Partimizin merkez karar icra müesses almış olduğu benzeri kararla af çağrısını bütün Türkiye’de bilcümle cezaevlerinin önüne giderek kamuoyuyla buluşturmamızı iştiyak etti. Şuanda 64’üncü cezaevinin önündeyim. Türkiye Değiş Partisi yerine af talebimiz siyasi tıpkısı irade değil, ağız ağıza vicdani bire bir taleptir. Pandemi koşulları zımnında acil yargılamalar oldu. Gözden kaçan konular oldu. Şuanda cezaevlerinde 50 kişilik koğuşlarda çokça elan aşkın evlatlar kalmaktadır. 285 bin kapasiteli cezaevlerinde 300 binin üstünde mahkum var. Hele esnaflarımız pandemi koşulları zımnında çeklerini ve senetlerini maalesef ödeyemediler. İçeride haddinden fazla sayıda esnafımız var. Pandemi ve soylu erki koşullar dolayısıyla sinirli, stresli ve pespaye o heyecanla hangi eyvah kim farkında olmadan birçok olaylara sebebiyet verildi. Aynı el maalesef çocuklarımıza değdi ve 90 binin üstünde evladımız şuanda cezaevlerinde maden batağıyla karşı karşıya bırakıldı. Metal batağıyla yüz yüze bırakılan, satan değil, hemen ve yemeden içmeden içtikleri için cezaevlerinde bulunan binlerce mahkum var. O nedenle şefkatli devletimiz, artağan devletimiz. Türkiye Cumhuriyeti iri tıpkı devlettir. Atalarımızı, dedelerimizin ve ecdadımızın bize bıraktığı bu bayrağı bugüne kadar lacerem koruduysak bugünden sonrada sürgit koruyacağız. O nedenle iri devletimizden, şefik devletimizden anneler üzere ‘affet Türkiye’m, kollar üzere ‘affet Türkiye’m. Cezaevlerinde dünyaya gelen ve hayatla buluşamayan 5 binin üstünde çocuğumuz var. Bu çocukların yaşamla buluşması üzere affet Türkiye’m. anneleri ve babaları içeride olan ve onlara kavuşamayan, onlara elan sarılamayan binlerce çocuğumuz var. bu çocuklar üzere affet Türkiye’m. muadele hukukun yeni baştan gelişmesi amacıyla affet Türkiye’m. Bu noktada hep siyasi partileri kardeşlik hukuku için ‘affet’ çağrımıza yanıt vermeye çağırma ediyorum. Bu noktada MHP Umumi Başkanı Fehamet Bahçeli’nin af çalışmaları bizim amacıyla serencam aşama önemlidir. Bu konuda Türe Bakanlığı’nın ‘kader mahkumları için bire bir iş yapıyoruz’ demesi bizim için serencam evre önemlidir. Af çağrısını yaptıktan sonra nısıf çıplak cezaevinde bulunan 85 binin üzerindeki mahkumun süreleri 2023 ağustos ayına kadar uzatıldı. Bu da bizim üzere akıbet basamak değerlidir. Bilcümle birlikte anneleri ve babaları güldürmek için, çocukların yüzünü güldürmek amacıyla tıpkı nöbet daha Kayseri Cezaevi’nin önünden behişt vatanımdaki bütün yurttaşlarıma sesleniyorum. Gönlü serbest Türkiye’me sesleniyorum. Affet Türkiye’m” şeklinde konuştu.

“Sahalarda 8 kıta ecnebi değil, 8 lime Türk olmalı”

Tıpkı gazetecinin Türkiye’deki yabancı futbolcu kuralını sorması üstüne Sarıgül, “Tığ ekonomik nasyonalizm eden tıpkısı siyasal partiyiz. Biz soylu erki milliyetçiliği savunuyoruz. Yerel malı, yurdun malı, bütün onu kullanmalı. O nedenle futbol federasyonuna ve hep spor kulüplerine çağrıda bulunuyorum. Çıktı özlük takımlarımızın oyuncularını sayamıyoruz. Imdi kişi takımlarımızın oyuncularının adlarını da bilmiyoruz. 1974’lü yıllardaki takımları sayabiliyoruz ama yıpranmamış takımları sayamıyoruz. O nedenle Türkiye’birlikte sahalara baktığımız devir hangi eyvah kim bizim evlatlarımız oynamıyor. Düz da eller oynuyor. Bu yabancıların oynaması dahi bizi üzüyor. O nedenle 3 modül yabancı oynamalı, 8 pare bayrağımızı taşıyacak, bizim kanımızı taşıyacak Türk futbolcular oynamalı. Hakeza bire bir öz olanaklı mi. Takımlara bakıyorum 10 kıta ecnebi var, 1 tane Türk topçu var. Bu beni kahrediyor. O ati olan 3 şerha yabancı üstelik yer kaliteli olmalıdır. Makro oyuncular gelmeli ve onlardan dahi tıpkı öz öğrenmeliyiz. Şuanda Türk futbolcularına bakıyorum, sahaya bakıyorum, adeta yabancıların benzeri cenneti haline gelmiş. Topa vurmasını bilmeyen yabancı takımlarda oynuyor. Dünya kadar bile mülk alıyor. Türk futbol takımına bakıyorsunuz, UEFA’birlikte 10 mertebe birden geriliyor. Milli takıma bakıyoruz. Almanya’dan tek öğretmen gelmiş. Bizim Türk hocaları kadar kapasitesi yok. 50 bin nüfuslu adaya gidip yenilip geliyoruz. O nedenle futbolda iktisadi milliyetçiliğe çağrıda bulunuyorum. Futbolda hesaplı milliyetçilik yapmalıyız. Sahalarda 8 kesim yabancı değil, 8 pare Türk olmalı. 3 şerha ecnebi olmalı. Özlük sahamızda Türk futbolculara özlenti kaldık” diye niteleyerek konuştu.

“Aynı siyasal parti umumi başkanı olarak hangi ülkeye gidiyorsam, attığım seçme adımı, yaptığım hep konuşmaları halkoyu ile paylaşırım”

Cumhuriyet Altını Umum Partisi Genel Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu’nun BENDE ziyaretini değerlendiren Türkiye Değiş Partisi Genel Başkanı Mustafa Sarıgül, “Biz fırka olarak önümüzdeki günlerde İngiltere, elan sonraları Amerika, ardından dahi Almanya ziyaretimiz olacak. siyasi parti umumi başkanları demokratik bilcümle ülkelere gidebilmeli, bütün ülkelerde temaslarını yapabilmeli. Orada Amerika varsa, burada Türkiye var. Ego Amerika’ya gittiğim zaman onlar zat menfaatlerini savunur kul bayrağımızın, toğrağımızın menfaatlerini savunurum. Ben Amerika’ya gittiğim zaman ‘MEMLUK, Türkiye’den elini çek kardeşim. Türkiye’deki bütün huzursuzlukları sen yapıyorsun’ derim. Türkiye’dahi sınıt ötesinde hangi kadar ameliyat varsa, hat ötemizden ne büyüklüğünde martir geliyorsa bu şehitlerimizin kanında Amerika’nın bayrağı vardır. O nedenle Amerika’da ‘Kürt yurttaşlarım ve Türk yurttaşlarım kardeştir. Orospu Çocuğu olan Amerika’dır’ derim ve gittiğim devir bunun hesabını sorarım. Ayrımsız siyasi parti genel başkanı yerine hangi ülkeye gidiyorsam, attığım değme adımı, yaptığım hep konuşmaları halkoyu ile paylaşırım. Hangi ülkeye gidiyorsam birlikte Dışişleri Bakanlığına muktezi bilgileri veririm ve yetkililerle dahi orada yapacağım temaslar üstüne hem onları bilgilendiririm hem bile onların mihmandarlığından yararlanırım. Zira ego oraya gittiğim ant partimi temsilen gidiyorum. Partimiz, ülkemizin gelişmesi, güçlenmesi ve mutlu olması üzere yollardaysa o ahit umumi başkanı bağımsız cereyan edemez. Attığı seçme adımdan bilgi vermek durumundadır. Çünkü biz ‘Alparslan’larda bizim, Fatih Şehriyâr Mehmet’ler bizim. Mustafa Kemal Atatürk’lerde bizim’ diyoruz. Bizim partimiz hiçbir dış güçten diploma kayran bire bir öğür değildir” ifadelerini kullandı. – KAYSERİ

Share: