Sarıgül’den TFF’ye davet: “Sahalarda 8 şerha yabancı değil, 8 devam Türk olmalı”

Türkiye Değişim Partisi Genel Başkanı Mustafa Sarıgül, Türkiye Ayak Topu Federasyonu’na çağrıda bulunarak, “Sahalarda 8 lime yabancı değil, 8 lime Türk olmalı. Takımlara bakıyorum 10 şerha ecnebi var, 1 çıngı Türk futbolcu var. Bu beni kahrediyor” dedi.

Türkiye Değişim Partisi Umumi Başkanı Mustafa Sarıgül, tıpkı sekans temaslarda bulunmak amacıyla geldiği Kayseri’dahi, mapus önünde açıklamalarda bulundu. Yaptıkları af çağrısının siyasi değil, vicdani aynı çağrı olduğunu kaydeden Sarıgül, “9 Nisan tarihinde fırka olarak aynı af çağrısında bulunduk. Partimizin dalan değişmeyen icra kurulu almış olduğu bir kararla af çağrısını hep Türkiye’de bilcümle cezaevlerinin önüne her an kamuoyuyla buluşturmamızı umu etti. Şuanda 64’üncü cezaevinin önündeyim. Türkiye Değiş Partisi olarak af talebimiz siyasi tıpkı irade değil, ağız ağıza vicdani benzeri taleptir. Pandemi koşulları zımnında ivedili yargılamalar oldu. Gözden kaçan konular oldu. Şuanda cezaevlerinde 50 nefis koğuşlarda haddinden fazla henüz fazla evlatlar kalmaktadır. 285 bin kapasiteli cezaevlerinde 300 binin üzerinde mahkum var. Özellikle esnaflarımız pandemi koşulları dolayısıyla çeklerini ve senetlerini maatteessüf ödeyemediler. İçeride çok sayıda esnafımız var. Pandemi ve iktisadi şerait nedeniyle sinirli, stresli ve kıytırık o heyecanla ne yazık kim farkında olmadan birçok olaylara sebebiyet verildi. Tıpkı halk maalesef çocuklarımıza değdi ve 90 binin üzerinde evladımız şuanda cezaevlerinde metal batağıyla karşı karşıya bırakıldı. Uyuşturucu batağıyla yüz yüze bırakılan, satan değil, vakit kaybetmeden ve hoppadak içtikleri üzere cezaevlerinde bulunan binlerce mahkum var. O nedenle sevecen devletimiz, çoğalan devletimiz. Türkiye Cumhuriyeti balaban bire bir devlettir. Atalarımızı, dedelerimizin ve ecdadımızın bize bıraktığı bu bayrağı bugüne kadar lacerem koruduysak bugünden sonrada ilelebet koruyacağız. O nedenle nazik devletimizden, şefkatli devletimizden anneler amacıyla ‘affet Türkiye’m, torunlar amacıyla ‘affet Türkiye’m. Cezaevlerinde dünyaya gelen ve hayatla buluşamayan 5 binin üstünde çocuğumuz var. Bu çocukların yaşamla buluşması amacıyla affet Türkiye’m. anneleri ve babaları içeride olan ve onlara kavuşamayan, onlara henüz sarılamayan binlerce çocuğumuz var. bu torunlar üzere affet Türkiye’m. el birliği hukukun yeniden gelişmesi için affet Türkiye’m. Bu noktada hep politik partileri el birliği hukuku amacıyla ‘affet’ çağrımıza karşılık vermeye çağırma ediyorum. Bu noktada MHP Umumi Başkanı Azamet Bahçeli’nin af çalışmaları bizim üzere akıbet etap önemlidir. Bu konuda Türe Bakanlığı’nın ‘kader mahkumları için bire bir düzentileme yapıyoruz’ demesi bizim için serencam etap önemlidir. Af çağrısını yaptıktan bilahare yarı belirgin cezaevinde kâin 85 binin üzerindeki mahkumun süreleri 2023 ağustos ayına büyüklüğünde uzatıldı. Bu dahi bizim üzere serencam merhale değerlidir. Bilcümle alay malay anneleri ve babaları güldürmek amacıyla, çocukların yüzünü güldürmek amacıyla bire bir kere elan Kayseri Cezaevi’nin önünden cennet vatanımdaki bütün yurttaşlarıma sesleniyorum. Gönlü degaje Türkiye’me sesleniyorum. Affet Türkiye’m” şeklinde konuştu.

“Sahalarda 8 kıta yabancı değil, 8 devam Türk olmalı”

Bire Bir gazetecinin Türkiye’deki yabancı futbolcu kuralını sorması üstüne Sarıgül, “Tığ soylu erki milliyetçilik fail aynı politik partiyiz. Biz konuşu milliyetçiliği savunuyoruz. Evcil malı, yurdun malı, cümle onu kullanmalı. O nedenle futbol federasyonuna ve bilcümle spor kulüplerine çağrıda bulunuyorum. Imdi kendi takımlarımızın oyuncularını sayamıyoruz. Daha Çok kendi takımlarımızın oyuncularının adlarını dahi bilmiyoruz. 1974’lü yıllardaki takımları sayabiliyoruz ama yeni takımları sayamıyoruz. O nedenle Türkiye’de sahalara baktığımız ant hangi efsus ki bizim evlatlarımız oynamıyor. Saha bile başkaları oynuyor. Bu yabancıların oynaması dahi bizi üzüyor. O nedenle 3 lime yabancı oynamalı, 8 modül bayrağımızı taşıyacak, bizim kanımızı taşıyacak Türk futbolcular oynamalı. Hakeza ayrımsız madde cins mi. Takımlara bakıyorum 10 parça yabancı var, 1 lime Türk futbolcu var. Bu beni kahrediyor. O ati olan 3 parça yabancı de yeryüzü kaliteli olmalıdır. Koca oyuncular gelmeli ve onlardan de ayrımsız husus öğrenmeliyiz. Şuanda Türk futbolcularına bakıyorum, sahaya bakıyorum, adeta yabancıların ayrımsız cenneti haline mevrut. Topa vurmasını bilmeyen ecnebi takımlarda oynuyor. Dünya kadar de servet alıyor. Türk ayak topu takımına bakıyorsunuz, UEFA’de 10 adım şapadanak geriliyor. Milli takıma bakıyoruz. Almanya’dan biricik öğretmen mevrut. Bizim Türk hocaları kadar kapasitesi bulunmayan. 50 bin nüfuslu adaya gidip yenilip geliyoruz. O nedenle futbolda konuşu milliyetçiliğe çağrıda bulunuyorum. Futbolda ekonomik ulusalcılık yapmalıyız. Sahalarda 8 çıngı yabancı değil, 8 şerha Türk olmalı. 3 devam yabancı olmalı. Özlük sahamızda Türk futbolculara hasret kaldık” diye niteleyerek konuştu.

“Tıpkı siyasal parti umumi başkanı kendisine hangi ülkeye gidiyorsam, attığım değme adımı, yaptığım bütün konuşmaları kamuoyu ile paylaşırım”

Cumhuriyet Altını Ahali Partisi Genel Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu’nun MEMLUK ziyaretini değerlendiren Türkiye Değiş Partisi Umumi Başkanı Mustafa Sarıgül, “Biz öğür olarak önümüzdeki günlerde İngiltere, elan sonraları Amerika, ardından birlikte Almanya ziyaretimiz olacak. siyasal parti umumi başkanları demokratik hep ülkelere gidebilmeli, bilcümle ülkelerde temaslarını yapabilmeli. Orada Amerika varsa, burada Türkiye var. Ego Amerika’ya gittiğim devir onlar zat menfaatlerini savunur kul bayrağımızın, toğrağımızın menfaatlerini savunurum. Ego Amerika’ya gittiğim ahit ‘ABD, Türkiye’den elini çek kardeşim. Türkiye’deki bütün huzursuzlukları sen yapıyorsun’ derim. Türkiye’da sınıt ötesinde ne büyüklüğünde cerrahi müdahale varsa, çizik ötemizden hangi kadar martir geliyorsa bu şehitlerimizin kanında Amerika’nın bayrağı vardır. O nedenle Amerika’de ‘Kürt yurttaşlarım ve Türk yurttaşlarım kardeştir. Orospu Çocuğu olan Amerika’dır’ derim ve gittiğim ant bunun hesabını sorarım. Tıpkı siyasal parti genel başkanı adına ne ülkeye gidiyorsam, attığım seçkin adımı, yaptığım bilcümle konuşmaları kamuoyu ile paylaşırım. Ne ülkeye gidiyorsam bile Dışişleri Bakanlığına mukteza bilgileri veririm ve yetkililerle bile orada yapacağım temaslar konusunda hem onları bilgilendiririm hem birlikte onların mihmandarlığından yararlanırım. Zira ben oraya gittiğim ahit partimi temsilen gidiyorum. Partimiz, ülkemizin gelişmesi, güçlenmesi ve mutlu olması için yollardaysa o antlaşma genel başkanı hür akım edemez. Attığı gelişigüzel adımdan vukuf çevirmek durumundadır. Zira tığ ‘Alparslan’larda bizim, Fatih Melik Mehmet’ler bizim. Mustafa Kemal Atatürk’lerde bizim’ diyoruz. Bizim partimiz tek dış güçten şehadetname alan tıpkısı fırka değildir” ifadelerini kullandı. – KAYSERİ

Share: