Sarıkamış’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 102. sene dönümü törenle kutlandı

Kars’ın Sarıkamış ilçesinin düşman işgalinden kurtuluşunun 102. sene dönümü zımnında merasim düzenlendi.

Sarıkamış Hükümet Konağı önündeki törene, Sarıkamış Kaymakamı Doğan Kemelek, 9. Komando Er Tuğgeneral Başkan Vekili Futbolcu Albay Ünsal Bilir, İlçe Belediye Başkanı Harun Hayali, gaziler, daire amirleri, askeri erkan, siyasal parti ve STK temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasıyla başlayan törende, tevakki etmek duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Belediye Başkanı Hayali, törende yaptığı konuşmada, 102 sene ilk Allahuekber Dağları’nda Türk milletinin cesareti, kararlılığı ve azmi ile bu toprakların yurt olduğunu söyledi.

“Şehitler diyarı” olan Sarıkamış’ın milletin yer dram hikayesine ve okkalı mücadelesine tanıklık eden ayrımsız ilçe olduğunu anlatan Hayali, “Sarıkamış hem ciğerimizi yakan mersiye hem dahi yüreğimizi kabartan destandır. Sarıkamış hunriz tıpkısı bozulmuş değil vatan toprakları üzere mehabetli bire bir mücadeledir. Bu kutsal toprakları bizlere yurt namına bırakan başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve zırh arkadaşlarına, tamlık şehitlerimize, gazilerimize gönül borcu ve minnet duygularımı sunuyorum.” dedi.

Tarih öğretmeni Bahattin Tığ üstelik Sarıkamış’ın kuruluşu ve tarihi ile ilişik vukuf verdi.

Törende, şiirler okunması sonrası öğrencilerden oluşan topluluk takımı gösteri yaptı.

Programda, okullar arasında planlı foto, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere çeşitli hediyeler verildi.

Share: