“Şarki Karadeniz Havzası Hile Heyeti Toplantısı” Trabzon’da yapıldı

Trabzon’de, Gün Doğusu Karadeniz Havzası Yönetim Heyeti Toplantısı gerçekleştirildi.

Trabzon Valisi ve Doğu Karadeniz Havzası Hile Heyeti Başkanı İsmail Ustaoğlu, DSİ 22. Bölge Müdürlüğündeki toplantıda yaptığı konuşmada, suyun adamlık için önemine işaret etti.

İnsanlığı zılgıt boyutuna kadar getiren su kıtlığının önüne terk etmek için stratejiler ve gösteri planları yapılması gerektiğini belirten Ustaoğlu, Şark Karadeniz Havzası Yönetimi olarak iller bazında çalıştay yapmayı planladıklarını söyledi.

Ustaoğlu, suyun, cemi canlıların yaşaması için benzeri nesep olduğunun gerçeğinin birlikte taşkınlar sonucu servet ve fert kayıplarına misil açtığını ifade ederek, bu olayların yer aşkın yaşandığı bölgelerin başında Maşrık Karadeniz’in geldiğini anımsattı.

Tarım ve Orman Bakanlığı Su Yönetimi Genel Müdür Afire Sever da iklim değişikliğinin toptan tıpkısı vakıa olduğunu aktararak, bunun etkilerini taşkın, yağışsızlık, orman yangınları, göçü ve su üzerine olan baskılar dolayısıyla pislik ve su kıtlığı şeklinde sıraladı.

“Türkiye akarsu zengini değil, akarsu stresi altında olan tıpkısı ülkedir”

Sever, Türkiye’nin su zengini değil, su stresi altında bire bir ülke olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

“Bu kapsamda optimum değerde ve seviyede suyu yönetiyor olmamız geçişsiz. Suyun yönetiminde hoppadak insanlara içmece suyu keşfetmek değil, ekosisteme bile vacip suyu seçmek gerekiyor. Zımnında tarımda bile suyu sağlayacaksınız. Sanayide birlikte temiz suyu kullandıracaksınız. Olur bu büyüklüğünde akarsu yeterli mi? Suyun yönetimini optimum ve en dolgunca düzeyde yapmanız suyu artağan kullanmanız geçişsiz ki ati nesillere de miras olan suyu bırakabilesiniz.”

Akdeniz Havzası’nda mevcut Türkiye’nin, abuhava değişikliği etkilerinden de arz haddinden fazla etkilenecek ülkeler ortada meydan aldığını ifade eden Sever, “İklim değişikliğine uyum kapsamında suyu verimli kullanıyor olmamız geçişsiz. Suyun enerjik yönetimi için yöntem ve stratejiler geliştirebiliriz, planlar oluşturabiliriz, mevzuatlar ortaya koyabiliriz, bittabi kim sahada enfrastrüktür yatırımlarına ağırlık vermemiz lazım.” dedi.

DSİ 22. Bölge Müdürü Cengiz Konak Kılıçaslan’ın bile müzakere yaptığı toplantı, “Gün Doğusu Karadeniz Havzası Kesim Ölçekli Idare Planlarının Takibi ve Tiran Atık Kontrolü” konulu sunumlar ile bitmeme etti.

Toplantıya Trabzon’un yanı sıra Ordu, Giresun, Gümüşhane, Rize ve Artvin illerinin temsilcileri da katıldı.Share: