SELIM Parti’li Keşir, Malatya’da eş sivil topluluk örgütleri ve girişimcilerle buluştu Açıklaması

YANLIŞSIZ Fırka Umumi Dalan Kadın Kolları Başkanı Ayşe Keşir, büyük Türkiye idealini, hayalini, siyasette, ticarette, tarımda, kalkınmanın kamu alanlarında avrat eş müşterek akdetmek istediklerini söyledi.

Keşir, Malatya Nikah Sarayı’nda kadın sivil toplum örgütleri ve girişimcilerle tıpkısı araya geldiği toplantıda yaptığı konuşmada, 2021 yılının nisan ayından bu yana karı sivil cemiyet örgütleri ve kalburüstü avrat girişimcilerle “Kadınlarla Iri Türkiye Yolunda” sloganı ile buluşmalar düzenlediklerini, toplantılara Hakkari’den başladıklarını ve Malatya’nın 78. yer olduğunu dile getirdi.

Kadınlara yönelik teşvik, fon ve projelerin bilinirliğini yükseltmek istediklerini, Malatya’nın bu konuda ak yazılı bire bir kent olduğunu nâkil Keşir, ilde 20’den fazla kadın kooperatifinin olduğunu, avrat üretimi, avrat girişimciliği, tarımda eş varlığını henüz da arttırabilmek istediklerini belirtti.

Ayşe Keşir, “Eş üretimi, eş girişimciliği, tarımda kadının varlığı açısından çok enerjik bir şehir amma bunu elan ne kadar attırabiliriz, duymayan, bilmeyen kalmasın istiyoruz.” dedi.

Türkiye’nin hem kurtuluşta, hem kuruluşta eş ayvaz müşterek bugünlere geldiğini rapor eden Keşir, “Büyük Türkiye idealimizi, iri Türkiye hayalimizi gine siyasette, ticarette, tarımda, kalkınmanın kül alanlarında kadın eş birlikte gerçekleştirmek istiyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızdan biz rastgele konuda kadınlar namına çok balaban benzeri korkulu alıyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Keşir, Türk kadınının türe ettiği şekilde siyasette, üretimde, karar kabul etme mekanizmalarında düz alması konusunda Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın uygulamaları, desteği ve takdiri ile kullanılmamış düzenlemeler ve kanunlarla ciddi anlamda kolaylaştırıcı çalışmaların yapıldığını vurguladı.

DOĞRU Fırka’li Keşir, henüz bilahare Malatya Kongre ve Hars Merkezi’nde planlı “Avrat Emeği” programına katıldı.

Programın girişinde gazetecilere açıklamalarda kâin Keşir, YANLIŞSIZ Tümen olarak kuruluşlarından bu yana kadının kalkınmadaki gücüne inanan ayrımsız fırka olduklarını kaydetti.

Bütün seçim beyannamelerinde, hükümet programlarında buna sıklıkla düz vererek düzenlemeler yaptıklarını tamlayan Keşir, şöyle bitmeme etti:

“Kadının kalkınmadaki namına ilgilendiren bir zamanlar dahi mukavemetli çokça proje yaptık başkanlarımızla birlikte. Amma bu çağ, kullanılmamış dönemde kadının kalkınmadaki gücü üstüne bir proje gerçekleştirmek istedik, arkadaşlarımızla danışma ettik. Anadolu’de alelhusus kamu kurumlarının, KOSGEB’in, tarımın, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Tutma Kurumunun ve ayrıksı kurumların kadınlara verdiği özellikle artı çalışmalar var, fon ve destekler var. Bu desteklerin iştiyak ettiğimiz ölçüde, yeterince bilinmediğini gördük ve istedik ki artık kadın bilsin, daha çok eş anaç olsun ve bunlardan faydalansınlar. Onun için diyar toprak dolaşıyoruz. İlin yereldeki uzmanlarına, yetkililerine konuları anlattırıyoruz. ve antrparantez bu destekleri alıp işini kurmuş öncü kadınlar var rastgele ilde Malatya’bile bile olduğu kabilinden, o kadınlarla toplumu tanıştırıyoruz ki onlar görkem benzer olsunlar ve bakir ati, girişimde bulunacak kadınlara hem güdeleme sağlasınlar hem öncü olsunlar.”

Hakkari ile başladıkları bu serüveni haftaya Edirne’deki çalışmayla sonlandıracaklarına değinen Keşir, nazik ilçelerde bile teşkilatlarca bu toplantıların sürdürüleceğini aktardı.

Ayşe Keşir, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Biz istiyoruz ki her mahallede, seçme ilçede imdi eş bu desteklerden haberli olsun, müracaat etsin, işini kursun, girişimci olsun, hem öz ekmeğini çıkarsın, hem arada bir gördüğümüz örneklerde olduğu kadar eskimemiş istihdam alanları açsın. Farklı şehirlerde şurası gördük, haddizatında haddinden fazla doğurucu kadınlar var. Tek ihtimal vermediğiniz, hiç aklınıza gelmeyecek alanlarda, sektörlerde üretim yapıyorlar. Sıra panelleri üretiyorlar, kavga benzetim cihazları ihracatı işleyen dinç hanımlar var ayrımlı illerde, tarımda kezalik öyle. Basit girişimlerle başlayıp iri rakamlara ulaşan, ihracat fail sağlam haddinden fazla eş var. Onlar bu ülkenin yiğit kadınları, balaban Türkiye hayalinin yollarını döşeyen kahraman kadınlar, zaman üstelik Malatya’nın kahraman kadınları ile birlikteyiz.”Share: