Serencam yılların yavaş rüyası: ‘Uyuz hastalığı’

Son yılların pahal rüyası: ‘Uyuz hastalığı’

Dermatoloji Uzmanı Dr. Cemile Rahip:

“Akıbet zamanlarda polikliniğimize kaşıntı şikayeti ile başvuran haddinden fazla aşkın parasız var”

BİTLİS – Bitlis- Tatvan Fehamet Hastanesinde görevli Dermatoloji Uzmanı Dr. Cemile Rahip, serencam yıllarda uyuz vakalarından ufuk polikliniklerde artış yaşandığına özen çekerek, “Erken kişileştirme bulaşmanın önüne geçer” dedi.

Sonuç yıllarda artan uyuzlu vakalarında hastanelerin ivedi servisleri ilkin tevessül etmek üzere polikliniklerde da uyuz rahatsızlığı dolayısıyla gelen tutkun sayısında artım yaşanıyor. Uyuz hastalığı ile polikliniklere başvurularda çoğalma yaşandığına dikkat çekici Cildiye Uzmanı Dr. Cemile Rahip, hastalığın kişinin dirim kalitesinin hayli düşmesine bozukluk olduğunu söyledi. Uyuzlu hastalığının hele toplu dirim alanları ile sadık ortamlarda sıkça görüldüğünü açıklayan Karabaş, hastalığın kaşıntı, kötü ile başladığını ve insandan insana bulaştığını kaydetti.

“Uyuzlu hastalığı insandan insana bulaşmakta”

Hastalığın insandan insana bulaştığını dile getiren Bilirkişi Rahip, insanlarla yakın temastan kaçınılması gerektiğini vurguladı. Karabaş, “Serencam zamanlarda polikliniğimize kaşıntı şikayeti ile başvuran çok fazla hastalanmış var. Bunların nazik bire bir çoğunluğu üstelik uyuzlu. Uyuzlu hastalığı insandan insana bulaşmaktadır. Hele andıran angajman, 10-15 dakikalık ilişki, kalabalık ortamlarda sürmek bu riskleri arttırmaktadır. Vücutta evvel kaşıntı belirtileri olduğu antlaşma polikliniğimize başvurulduğu devir erken canlandırma edilerek otama daha er başlanır. İlerleyici lezyonlar önlenmiş peki, antrparantez bulaşmanın de önüne geçilmiş peki. Bu nedenle sunu ufak bir kaşıntı şikayeti olduğunda hastalarımızı polikliniğimize bekliyoruz” dedi.

“Uyuzlu hastalığı evvel yerine vücutta mukannen bölgelerin kaşınması ile başlar”

Uyuzlu hastalığında yaşanan semptomları açıklayan Rahip, “Uyuzda önce vücutta kaşıntı ile başlar ve evvel çıkan belirtiler ise nesil bölgesi, elde parmak araları, el bilekleri, dayanak altı ve sine gibi bölgelerde sıklıkla yerleşir. Geceleri artık kaşıntıya etmen tamam. Bu de hastalarda uyku problemlerine illet olmakta ve yeniden cemiyet içerisinde kaşınmaktan yağlık utanma, irkinti kadar sebeplerle ruhsal kendisine de etkileyebilmektedir” diye niteleyerek konuştu.

“Kaşıntı şikayeti olan eşhas ile andıran temastan kaçınılmalı”

Tedavi sürecinde yapılması gerekenler hakkında da hikmet veren Karabaş, “Kıyafetler, çarşaflar, örtüler makinede 60 derecede yıkanmalı. Yıkanamayan ve bağlantı edilen eşyalar ise 10 gün süresince havasız aynı şekilde çöp poşetinde bekletilmeli. Yine halılar kalın süpürülmeli ve kaşıntı şikayeti olan kişiler ile mail temastan kaçınılmalı. Böyle durumlarda çok misafirliğe, cıvıl cıvıl ortamlara gidip gelinmemeli. Apayrı insanlara üstelik bulaştırmamak amacıyla bunlara çokça ilgi etmeliler. Uyuzlu tedavisinde bundan sonra permetrin, kibrit muhtevalı ilaçlar ve karışımlar uygulamaktayız” ifadelerini kullandı.

Share: