Sevimsiz çekicilik değil, sınırlanmış yassı tutkun ediyor

– Sevimsiz hava değil, vabeste ortam sökel ediyor

Maske kullanımı kalktı, enfeksiyon hastalıklarında yüzdelik 100’e mümasil artım oldu

Evgin Tababet Uzmanı Uzm. Dr. Fatih Gün:

“Soğuktan değil, merbut ortamlara bundan sonra girildiği üzere gribin sirayet riskini henüz çok görüyoruz”

“Seçme ateşte müstacelen hastaneye başvurulmamalı”

“Antibiyotiklerin faydası namevcut”

KASTAMONU – Kastamonu’dahi kış mevsimine girilmesi ile alay malay enflüanza vakalarında geçen yıla göre yüzde 100’e mail artım meydana geldi. Enflüanza vakalarında yaşanan artışların antipatik havadan kaynaklanmadığını anlatım fail Ivedili Tıp Uzmanı Uzm. Dr. Fatih Devir, “Genel namına bu enfeksiyonlar alelhusus kış aylarına girerken halk yoluyla soğuklardan dünya olduğu biliniyor. Fakat, cemi tersi soğuklardan değil, sevimsiz dönemlerde imdi yunak ortamlara girildiği için sirayet riskini henüz çok görüyoruz” dedi.

Kastamonu’bile kış mevsiminin gelişi ile alay malay grip vakalarında balaban ölçüde artış meydana geldi. Grip vakaları cihetiyle şifahane ve aile hekimlerinde kükremek yaşanıyor. Artan enflüanza vakaları ile ilişkin bilgi veren Kastamonu Eğitim Bilimi ve Araştırı Hastanesi Sertabip Yardımcısı Acil Tıp Uzmanı Uzm. Dr. Fatih Dönüş, mütezayit grip vakalarının soğuk havalardan çokça, sınırlanmış ortamlarda maskesiz bulunulmasından kaynaklandığını ve tedbir alınması gerektiğini söyledi. Hastalara tavsiyelerde bulunan Dönem, bağlı ve cıvıl cıvıl ortamlarda çok fazla bulunulmaması gerektiğine ilgi çekti. Enfeksiyon hastalıklarında falsolu çare kullanımlarının yaşandığını tamlayan Çevrim, antibiyotik kullanımın enfeksiyon hastalıklarına fayda sağlamadığını belirtti.

“Temas ateşte kolaylıkla hastaneye başvurulmamalı”

Çocukların grip vakalarının artmasında çalışkan olduğunu kaydeden Ahit, “Elden Kastamonu’da değil, yekpare Türkiye’dahi ivedili servis başvuruları artmış durumda. Şita aylarına girerken bu enflüanza vakalarımızın, özellikle viral enfeksiyon, influenza, adenovirüs ve rhinovirüslerinin kâffesi bire bir araya gelip bulaşmaları sonucunda çokça fazla ivedi servis başvuruları yaşamaya başladık. Umumi adına bu enfeksiyonlar kış aylarına girerken umum tarafından, soğuklardan hava olduğu biliniyor. Fakat, birlik tersi. Soğuklardan değil, itici dönemlerde bundan sonra hamam ortamlara girildiği üzere sirayet riskini daha çok görüyoruz. Hele okullarda çocukların birbirine bulaştırma sonucu ailelere dahi bulaşıyor. Ailelerin birlikte neşeli ortama girmesiyle yayılma hızı artıyor. Acilde işaret namına gördüğümüz büyüklenme akıntısı, öksürük, geniz akıntısı, geniz yanması ve hele ailelerin keder ettiği ateş problemi ile geliniyor. Seçkin ateşte acilen hastaneye başvurulmamalı, öncelikle evde ızdırap takibini yapmalıyız. 37, 37,5 paye normal şartlarda bizim tıbbi kendisine değerlendirdiğimizde haddinden fazla pahal değerler değil. Ara Sıra aileler tedirgin olup akşama doğru ateşler yükseldiğinde ivedili servislere atak edebiliyorlar. Anında her keskin düşürülmeli, vücudun muafiyet mekanizmasını üstelik yıpratmamak namına ateşe ayrımsız müddet cevaz atfetmek gerekiyor. Öncelikle serian ilaca sarılmamak ayrımsız doktora koşmamak gerekiyor. Bir Vakitler beri yaptığımız dayak altı, eklemlere soğuk uygulama yapılarak keder biraz olsa taharri altına alınabilir. Çok dirençli bilcümle soğuk uygulamaları yapmamıza karşın, çığlık düşürücü tedaviler vermemize karşın, mukavemetli sıkça yükselen ateşlerden karmakarışık olabiliriz. Bu konularda hastaneye başvurabiliriz” dedi.

“Antibiyotiklerin faydası bulunmayan”

Kusurlu umar kullanımına değinen Dönem, “Hastaların veya temel babaların direttiği antibiyotik kullanımı yanlıştır. Doktor eğer makul görmediyse antibiyotikte ısrarcı olmayın, diretmeyin. Çünkü şu dakika kışa akla yatkın girdiğimiz dönemde, gördüğümüz enfeksiyonların az daha yüzdelik 100’e yakını viral enfeksiyonlardır. Yani, antibiyotiklerin faydası bulunmayan. Bu yüzden şayet hekiminiz önermediği müddetçe, ‘bizim yavru antibiyotik kullanmadan hastalığı geçiremiyor, bize antibiyotik birlikte yazın’ şeklinde önerilerde veya sıkıştırmalarda bulunmayınız. Uyumlu beslenme, uykumuzu evire çevire bire bir şekilde almamız, bunların kâffesi muafiyet sistemini güçlendirici şeyler olduğu amacıyla bunlara da ilgi ettiğimiz sürece bu grip sezonunda atlatabileceğimizi düşünüyoruz. Kronik hastalıkları olanlar da grip aşılarını mutlak olsun. Bu hastalıktan, en azından hafif şekilde atlatmalarını sağlıyor” diye niteleyerek konuştu.

“Geçen yıl bu zamanlarla kıyasladığımızda yüzde 100’e mümasil evgin servis başvurularına çoğalma yaşanmakta”

Korana virüs sebebi ile alınan tedbirler sebebiyle geçen yıl enflüanza vakalarının henüz az görüldüğünü nâkil Dönüş ” 2-3 senedir sebep ağır sıklet geçiriyorduk? Çünkü seçkin ortamda maske takılıyordu. Maskeden kontekst bulaşma olmuyordu. Şu dakika tümce çabucak serbestleşti ve maske takmıyoruz. Bu sebeple bulaşmayı çıktı hızlandırıyoruz. Kış dönemine girdik, imdi bu saatten bilahare bunun önlemini kabul etmek gerekiyor. Herkesi hareketli ortamlara girerken peçe takmaya nida ediyorum. Son dönemde bu viral enfeksiyonlardan kaynaklı kayırıcı solunum yolu enfeksiyonu, hastalarımızın semptomlarına başvurulardan çevre haddinden fazla dokunaklı miktarda çoğalma göstermektedir. Sabık yıl bu zamanlarla kıyasladığımızda az daha yüzde 100’e mümasil müstacel servis başvurularına çoğalma saptanmış olmakta. Bundan periferi dahi umumi namına bu anlattığımız tedbirlere halkımızın uymasını tavsiye mektubu ediyoruz” şeklinde konuştu.

Share: