“Seyahatsever” çoluk çocuk Bolu ve Karabük’ü geziyor

MEHMET EMİN GÜRBÜZ/ORHAN KUZU – Deneyimsizlik ve Spor Bakanlığının (GSB), gençlerin GSB yurtlarında ücretsiz konaklamasına imkan sağlayıcı “Seyahatsever” projesi kapsamında Bolu ve Karabük’e mevrut çoluk çocuk, tarihi ve turistik yerleri geziyor.

Bu sene yaz tatilini yolculuk ederek etmek isteyen 18-30 gözyaşı arası gençler üzere uygulamaya konulan GSB yurtlarında ücretsiz konaklama imkanından 5 haftada Bolu’de 470, Karabük’te 209 öğrenci yararlandı.

Bolu’ya gelen çoluk çocuk, kentin katıksız güzelliklerini ve turistik yerlerini geziyor. Osmanlı kasabaları Mudurnu ile Üzüntülü ilçelerindeki tarihi yapıları görme imkanı bulan gençler, saf güzellikleriyle adlı Bataklık Tabiat Parkı ile Abant ve Yedigöller milli parklarında dörtköşe çatlak geçiriyor.

Çoluk Çocuk, müzakere ettikleri yerlerde hatırat fotoğrafı çektiriyor, dernekevi ürünlerin satıldığı yerlerden aksata yapıyor.

Karabük’e mevrut çoluk çocuk ise alelhusus UNESCO Acun Mirası Listesi’nde kayran alan Safranbolu ilçesinin tarihi ve turistik yerlerini geziyor.

Tarihi çarşı ve İncekaya Kanyonu üstüne yapılan kadeh tutum terasını görüşme edenler, yöresel mahsulat satın alıyor, gittikleri yerlerde ışık çektirerek gezilerini ölümsüzleştiriyor.

“Bolu’ya rabıta yoğun”

Bolu Deneyimsizlik ve Spor Müdürü Emrullah Güler, AA muhabirine, proje kapsamında Türkiye’nin bilcümle illerinde gençlerin yurtlarda ücretsiz konakladığını, konaklama süresinin 3 günden 5’e çıkarılmasının olumlu bedel bulduğunu söyledi.

Güler, proje kapsamında gençlerin yurtlarda ücretsiz konaklama imkanıyla gittikleri illerin tarihi ve turistik yerlerini ziyaret ettiğini kaydetti.

Doğal güzellikleriyle ünlü Bolu’ya yoğun bağlam olduğunu aktaran Güler, “Bolu’de İzzet Baysal Kız Yurdu ve Hattat Tehlikesiz Barın Ayvaz Yurdunda kestirmece 470 öğrencimizi ağırladık. Rezervasyonlar devam ediyor, bu suret artacaktır.” dedi.

Güler, parçalanmamış personelin aile sıcaklığında bakım verdiğini dile getirerek, gençleri Bolu’nun güzelliklerini görmeye davet etti.

Gençler uygulamadan mutlu

Ankara’dan mevrut Nagihan Duru, Abant İzzet Baysal Üniversitesinden çıkışlı olduğunu, proje kapsamında arkadaşlarıyla Bolu’yu gezmeye geldiklerini söyledi.

Arınmış, doğayı haddinden fazla sevdiğini belirterek, “Bolu’de gezilecek haddinden fazla meydan var, tabiat harikası tıpkı düz. Taşmak’ü çokça sevdik. Piknik etme imkanı bulduk. Bu aplikasyon olmasaydı Bolu’ya gelemezdik.” dedi.

İstanbul’dan mevrut Cömert Çoraklı de kaldıkları yurdun çokça iyicene olduğunu, hiçbir takı yaşamadıklarını anlattı.

Abant, Gölcük ve site merkezini gezdiğini, Bolu’yu haddinden fazla beğendiğini dile getiren Çoraklı, herkese buradaki güzellikleri görmeyi önerdi.

Kocaeli’den Recep Nurbaki Vazıh ise uygulamadan duyduğu memnuniyeti tabir ederek, Taşmak ve Abant’ı görüşme ettiğini kaydetti.

“Gençlerimiz farklı illerdeki güzellikleri görüyor”

Karabük Deneyimsizlik ve Spor Müdürü Ateşli Cesaret, uygulamanın gençlerin değişik illeri gezmelerine imkân sağladığına dikkati çekti.

Atılganlık, Safranbolu’ya genişlik yakın az olması nedeniyle İsmail Necati Mevla Yurdu’nda gençlere bakım verildiğini belirterek, “Çoluk Çocuk Karabük’ü, Safranbolu’yu, Yenice’yi, Ovacık’ı, Eflani’yi görüp konaklama imkanına erbap. Şu temel büyüklüğünde uygulamadan 209 gencimiz yararlandı. Biz yerelde ‘Gençlere değer, herhangi bir şeye ayar’ sloganını kullanıyoruz. Projeyle gençlerimiz değişik illerdeki güzellikleri görüyor.” diye niteleyerek konuştu.Share: