Sinoplu iki kadın ellerinde bayrakla 30 kilometre yürüdü

Sinop’un Gerze ilçesinden yola sâdır 2 ultra tabiat yürüyüşçüsü avrat, 30 Ağustos Yengi Bayramı kutlaması üzere parçalanmamış 30 kilometrelik yolu 8 saatte tabanvay yanlarında getirdikleri bayrağı teyit etti.

Sinop Gerze Kuzey Ultra Tabiat Yürüyüşçüleri Neslihan Çavdar(50) ve Hakim Kuroğlu(53), 30 Ağustos Yengi Bayramı kutlaması amacıyla Gerze’den sabahın geçmiş ışıklarında yola imdi. Forma ilçeye makul akıntı fail kadınlar 30 kilometrelik yürüyüşlerini cemi 8 saatte tamamladı. Yanlarında getirdikleri Türk bayrağını ise İskele Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı önünde kendilerini karşılayan Sinop Kemalist Beyin Derneği üyelerine öperek doğrulama etti.

Neslihan Çavdar, “Bugünkü etkinliğimizin amacı Gerze Kuzey Natür Yürüyüşçüleri adına 30 Ağustos Utku Bayramı’nın 100. yılını kutlulamak, başta Mustafa Kemal Atatürk olmak amacıyla şehitlerimiz ve onların beraberinde kâin kadınlarımız üzere bu yürüyüşü yaptık. Gerze’den saat 06.30’da yola çıktık. Gerze’den Sinop’a muttasıl 30 kilometre yürüdük. Yaklaşık 8 saat sürdü. Burada bayrağı arkadaşımıza doğrulama ettik” dedi.

“Başardığımız üzere mutluyum”

Başlattıkları yürüyüşü başardıkları amacıyla bahtiyar olduğunu belirten Çavdar, “Arkadaşım Hakim ile bu arada bu yürüyüşü başardığımız üzere mutluyum, huzurluyum. Mustafa Kemal Atatürk’ün bu bayramı bize dürü etmesi, şehitlerimizin Şerife Bacımızın, Fatma Bacımızın, Kezban Bacımızın aklımıza gelmeyen martir kadınlarımızın ruhları şatır olsun, bol ki varlar, iyi kim Türkiye Cumhuriyeti’ni kurmuşlar” şeklinde konuştu.

“Gazilerimizi dahi unutmayalım”

Bilgili Kuroğlu ise “30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 100. yılı zımnında yürüyüşe başladık. Gerze’den Sinop’a geldik. Antrparantez şurası göstermek isterim: Şehitlerimiz var amma bire bir birlikte bize bu ülkeyi bırakan gazilerimiz var. Gazilerimizi da unutmayalım” ifadelerini kullandı. – SİNOP

Share: