Sinoplu Okul Kıyafeti Satıcısı: “Sabık Yıl 79,50 TL Olan İlköğretim Forması Bu Yıl 139,50 TL Oldu”

MUSTAFA UZ

Sinop’ta okul forması satışı fail Emre Özcan, okul kıyafeti fiyatlarında kısaca iki zalimce bir artış olduğunu belirterek, sabık yıl 79,50 TL olan gelişmemiş kollu formanın 139,50 TL’ye detaylı kollusunun bile 99,50 TL’den 169,50 TL’ye yükseldiğini belirtti. Vatandaşların çalım gücünün düşük olduğunu kaydeden Özcan, sabık seneye göre satışların düştüğünü söyledi.

Yeni eğitim bilimi-talim yılı, 12 Eylül’da başlıyor. Sinop’ta okul kıyafeti satan esnaf, fiyatların artmasından şikayet etti. Satıcı Emre Özcan, şunları söyledi:

“3 ALACAĞINA 2 ALABİLİYOR”

“Geçen sene ilköğrenim forması 79,50 TL’ydi. Bu yıl tıpkısı model 139,50 TL oldu. Bu bodur kollu fiyatı. Teferruatlı kollu eşkal 99,50 TL’ydi. Bu yıl ayrımsız format 169,50 TL yerine satılıyor. Tabii piyasanın ve Türkiye’deki hesaplı şartlarla ilgilendiren bu boyut. Sonuçta bu ürünün olmamış maddesi iplik olduğu için bunlara üstelik iyi aynı onomatope geldi. Biz müşterilerimizi gözeterek minimum seviyede tıpkısı fiyatlandırma yaptık. Tabiatıyla sabık seneki oranlara bakarak yeniden bile fiyatlardaki artışlardan hava müşterilerin alım güçleri düştü. Huysuz tepkiler olabiliyor ama sonuçta vatandaşımız de bu tepkilere bu ürünler için değil sair mahsulat üstelik olsun azık olsun, temel ihtiyaçlarda olduğu üzere buna üstelik tıpkısı alışmışlık sağlıyor. Ama tabi 3 alacağına 2 alabiliyor. 2 alacağına 1 alabiliyor. Bu üzere ahval söz konusu. Muhtemel bire bir durumda de elhak tığ veya eksantrik bire bir iyicil vatandaş koruyucu oluyor. Sabık seneye göre satışlarımızda düşüş var. Adetsel anlamda tıpkısı düşüş sağladık. Bunu umum ölçemeyebiliriz ama bizim kendi öngörümüz adına yüzdelik 5 yahut yüzde 10 arasında düşüş sağlandığını öngörebiliyoruz.”Share: