Sinop’ta Damacana Suya Mevrut Zamlardan Sonradan Akarsu Arıtma Cihazlarına Gönül Arttı

MUSTAFA USTA

Damacana suya gelen zamların peşi sıra vatandaşlar, akarsu tasfiye cihazlarına yöneldi. Sinop’ta tasfiye sistemleri üstüne işletmecilik yapan Gökhan Eriş, tıpkı damacananın 30-35 teklik olduğunu belirterek, “Haftada 1 damacana içilse ayda 4 damacana ediyor, minimumdan hesapladığım antlaşma 120 lira yapar. Dolayısıyla insanların de artık arıtmaya yönelmeleri, arıtmayı seçmeleri daha albenili gelmeye başladı” dedi.

Sinop’ta damacana suyun fiyatının 30-35 liraya kadar çıkmasının arkası sıra vatandaşların arıtma suya yöneldiği belirtildi. Tasfiye sistemleri üzerine işletmecilik özne Gökhan Eriş, bu yönelimin nedenlerini şöyle sıraladı:

“2-3 AYDAN BERİ BAYAĞI BİR IŞTIYAK VAR”

“Akıbet zamanlarda zaten bilinir kim damacana sular olsun, amade sular olsun fahiş fiyat artışları oldu. Dolayısıyla insanların üstelik artık arıtmaya yönelmeleri, arıtmayı seçmeleri henüz çalımlı gelmeye başladı. Tahminî 2-3 aydan beri de sıradan tıpkı umu var tasfiye sistemlerine. Zira herkes hesabını, kitabını yaptığı devir damacana suyun bağımlı sağlık derecesi tartışılır amma uzun önel bile sunulan mülk adisyon edildiği ant tasfiye cihazını aldığı ahit alet kendini amorti ediyor. Bu yüzden işlerimiz akıbet zamanlarda biraz daha arttı. Eskiden arıtma cihazlarının süzgeç kontrollerini yaptırmayan insanlar dahi olabiliyordu. Bu çokça üstelik önemsenmiyordu. Malum güzeşte sene yaşamış olduğumuz yeğin felaketinden sonra da insanlar daha çok suya önem vermeye, içtikleri suyu daha akman içebilmeleri için cihazların bakım kontrollerini dahi özveren bire bir şekilde yapmaya başladılar. Elden içmece suyunu almıyorsunuz buradan yeri geliyor çayı ve yemeğine kullanan müşterilerimiz ayrıca kâr ve sebzesini yıkayan müşterilerimiz dahi oluyor. Bu yüzden birlikte berenarı kullandığınız ahit özleştirme ihtiyacı oluyor bu cihazları.

Koruyucu filtrelerin zamanları ve muayyen tarihleri var. 3-4 yıl içerisinde üstelik bunların temizlenmesi lazım ki. İçtiğiniz suyun kalitesinin hem artması hem da afiyet derecesinin gani olması için bu hizmet olaylarını dahi önemsememiz geçişsiz.

“DAMACANA SUYU KİMSE YEMEĞE KULLANAMIYOR”

Damacana su bugün bildiğim kadarıyla 30-35 liralık civarında. Işaret namına doğrusu değişiyor. Kâh markalar elan nitelikli su mu üretiyor ya da firmanın isminden âlem mı adsız elan faziletli fiyatlarda oluyor. Bunu adisyon ettiğimiz ahit haftada 1 damacana içilse, ayda 4 damacana yapar. O üstelik minimumdan hesapladığım ant 120 liralık yapar. Bunu yıla vurduğumuz devir de bin 260 civarı ayrımsız amade suya mülk vermiş oluyorsunuz. Şöyle yeltenmek lazım. Ego bu hesabı asgari yapıyorum. Bire Bir zamanda de damacana suyu kimesne çayına, yemeğine kullanmıyordur. Bütün içmeye kullanıyordur. Bunu minimal hesaptan bin 260 liraya vuruyorsun amma bunu 2 katına vurduğun antlaşma yılda 2 bin 400 civarında ayrımsız akarsu parası vermiş oluyorsunuz. Bu de haddinden fazla faziletli para. Tasfiye cihazına tıpkısı posta servet veriyorsunuz ve yılda bir kontrolünü yapıyorsun. Şu dakika bile fiyatlarda sonsuz artma noktasında elhak. Temas sabık aktarılma fiyatlara zam geliyor.”

Görüntü dökümü:

*Gökhan Eriş

*Detay görüntülerShare: