Sinop’ta temmuz ayında dış satım yüzde 31 arttı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) illerin dış alım ve dış satım istatistiklerini açıkladı. Verilere göre 2022 yılı Orak Ayı ayında Sinop’tan yapılan dış satım güzeşte yılın aynı ayına göre yüzde 31 arttı. Arz çokça ihraç edilen gene deniz ürünleri oldu.

TÜİK aracılığıyla açıklanan aut ticaret istatistiklerine göre 2022 yılı Temmuz ayında Sinop’ta dış alım ve dış satım verileri toplanarak hesaplanan aut tecim hacmi 3 milyon 583 bin dolar oldu. Sinop’un 2022 yılı Temmuz ayında yapılan dış satım 2 milyon 930 bin dolar namına açıklanarak güzeşte yılın ayrımsız ayına göre yüzde 31,1 arttığı görüldü. Sinop’tan yapılan ithalat ise 653 bin dolar ile sabık yılın aynı ayına bakarak yüzde 23,7 oranında azaldı.

Arz çok dış satım deniz ürünleri

Orak Ayı ayında Sinop’tan 38 değişik yayın grubundan ihracat gerçekleşirken yapılan ihracatın ISIC Rev4 im sınıflamasına bakarak dağılımında önce sırayı maaş mecmu ihracatın yüzdelik 47,3’üne denk gelen 1 milyon 386 bin dolar ile “balık, kabuklu deniz hayvanları ve yumuşakçaların işlenmesi ve saklanması” aldı. Listeyi sırasıyla 613 bin dolar ile “çatal-bıçak takımı, halk aletleri ve genel hırdavat malzemeleri imalatı” ve 193 bin dolar ile “ağaç dışı orman ürünlerinin toplanması” ürün grubu takip etti.

Sinop’tan 37 değişik im grubu ithal edilirken en çokça 294 bin dolar ile “maden işleme makineleri ve topluluk tezgahları İmalatı” oldu. Devamında 91 bin dolar ile “motor ve türbin İmalatı” ve 90 bin dolar ile “asli formda plastik ve bireşimli lastik ağacı İmalatı” iz grubu meydan aldı.

İhracatta Japonya, ithalatta Çin

TÜİK verilerine bakarak Orak Ayı ayında Sinop’tan 62 ayrımlı ülkeye ihracat yapıldığı kaydedilerek sunu çok 726 bin dolar ile Japonya saha aldı. Bildirme aşkın ihracatın gerçekleştiği ikinci ülke 660 bin dolar ile Güney Kore olurken üçüncü tam 220 bin dolar ile Romanya oldu.

Temmuz ayında Sinop’a 24 değişik ülkeden dış alım gerçekleştiği kaydedilirken önceki sırada 426 bin dolar ile Çin, 125 bin odlar ile Almanya ve 80 bin dolar ile Cenup Kore takip etti. – SİNOP

Share: