Sinpaş’ın Marmaris’teki Projesi İçin 23 Eylül’de Çed Brifing Toplantısı Yapılacak

ESAME TURAN

Muğla’nın Marmaris ilçesinde Sinpaş GYO eliyle yapılması planlanan otel devremülk projesiyle ait 23 Eylül’üstelik ÇED brifing toplantısı yapılacak. Marmaris Site Konseyi Başkanı Içtihat Beytekin, toplantıya katılacaklarını ve inşaatın ağız ağıza ortadan kaldırılması ve çevreye verdiği ağırbaşlı zararın rehabilite edilmesi amacıyla mücadeleye etmeye bitmeme edeceklerini belirtti.

Marmaris’e sınırlı İçmeler Mahallesi, Kızılkum mevkiinde Kızılbük Taşınmazlar Envestisman Ortaklığı Laedri Şirketi yoluyla, 206 odalı otel ve 1323 sayı devremülk projesi yapılması planlanıyor. Projeye ilgilendiren çevrecilerin açtığı davada Muğla 3. İdare Mahkemesi’nce görevlendirilen ehlihibre heyeti, devasa kasılma üzere planlı çalışmaların Milli Otopark’ı, kıyıyı, ormanı ve endemik türleri tahrip ettiği yönünde düşünce bildirmiş; mahkeme “ÇED lüzumlu değildir” kararının iptaline değişmeyen vermişti.

Ortaklık ise mahkemenin “ÇED lazım değildir” kararının iptaline ilgilendiren temyiz yoluna gitti. Şeriklik, mahkemenin aldığı kararın bozulmasının yanı sıra yürütmenin durdurulması talebiyle Danıştay’a üstelik başvurdu. Danıştay 6’ncı Dairesi, yürütmenin durdurulması istemini rey birliğiyle reddetti. Saraka bahis akarsu proje amacıyla Çevresel Külfet Değerlendirmesi (ÇED) Yönetmeliği’nce 23 Ilkgüz 2022 tarihinde halkı haberdar etmek, rey ve önerilerini kabul etmek amacıyla “Halkın Katılımı Toplantısı” yapılacak.

“YETKİLİLER SİNPAŞ’IN DURUŞMA KARARINA UYMASINI SAĞLAMIYOR”

Toplantı öncesi sürece ilişkin yaşananları ANKA Marifet Ajansı’na anlatan Marmaris Site Konseyi Başkanı Mezhep Beytekin, mücadelenin bir numara ayağı olan “ÇED vacip değildir” kararına cebin açtıkları davayı kazandıklarını ancak Sinpaş GYO’nun murafaa kararına rağmen çalışmaya ve milli parka halkı sokmayarak işgale bitmeme ettiğini belirtti. Beytekin, şunları tabir etti:

“Süreçte gerçekleştirdiğimiz eylemler ve öğün uygulamalarımızla milli park alanının iri tıpkı kısmını Sinpaş’tan ferasetsiz aldık ve halkın dolaşımına açtık. Zaten temas eylemde alanın milli otopark olduğunu ve Sinpaş’ın milli parkı karışma ve tevzi ettiğini bilcümle söyledik. Bugün söylediklerimizin doğruluğu hep aracılığıyla görüldü. Böylelikle Sinpaş’ın Milli Park yetkilileri ile birlikte oynadığı oyunu bozduk ve inşaatın mahkeme kararına uymasını ulaşmak üzere el eylemine esasen başladık. Fakat süreçte görüldü kim; hoppadak şehremaneti değil eksiksiz yetkililer Sinpaş’ın murafaa kararına uymasını tedarik etmek yönünde tıpkı girişim atmıyor. Atmayınca Sinpaş elan da küstahlaşarak inşaat yasağında ve sözde mühürlenmiş projeye tün ve güneş demeden tespit ettiğimiz deposundan kamyonlarla materyal transferini artırdı. fazladan servisler ve bayağı araçlarla aleni yerine işçi taşımaktan bile çekinmedi.

“MÜCADELE YÖNTEMİMİZİ DEĞİŞTİRDİK”

Biz da nöbet uygulamamızı bambaşka tıpkısı şekle gönderme kararı alarak uğraş yöntemimizi değiştirdik. Sinpaş’ın milli park işgalini ve kanunlara yeraltı adına vatandaşlarımızı milli park alanına sokmayışlarını değme dolaşma yaptığımız eylemlerle videolu olarak kaydederek savcılığa suç duyurusunda bulunuyoruz. Ayrıca murafaa kararının uygulanmamasına destek verdiklerinden ötürü materyal haiz kamyonların kaynak ve plakalarını yine savcılığa duyurma ile bildiriyoruz. Yeniden inşaata binek otolarla iştirakçi haiz araçların plakalarını ve görüntülerini emniyete bildirerek, SRC belgesine hilaf bu aplikasyon amacıyla ceza kesilmesi talebinde bulunduk.

“3 SENEDİR SIFIR VİDANJÖR 1 HAFTADIR GELİYOR”

Antrparantez 3 senedir alana benzeri biricik boşaltıcı girmezken yaptığımız matbuat açıklaması sonrası son benzeri haftadır inşaata gelen vidanjörün süsleyici olduğunu ispatlamak için hikmet edinme yaptık ve mademki boşaltıcı kullanılması gerekiyordu 3 senedir oluşan lağım döşemi ve bozuk akarsu atıklarının nereye döküldüğünü sorduk. Yani serencam süreçte, şirketin hukuksuz ve kanunlara çapraz gelişigüzel uygulamasını müddeiumumilik ve ait kurumlara suç duyuruları ile bildirerek ve engelleme altında kalan milli otopark alanının birlikte halka iadesini hatırlamak gayeli eylemleri planlıyoruz.

“MÜCADELEYE DEVAM EDİYORUZ”

BU ARADA Sinpaş mahkeme kararına yönelik Danıştay’a ‘yürütmeyi durdurma’ müracaatı yapmıştı ama Danıştay güzeşte çevrim verdiği kararla oybirliği ile talebi reddetti. Bu kez birlikte Sinpaş ret kararının akabinde hususiyet sürecinin sonlanmasını beklemeyerek ÇED’e başvurdu ve 23 Ilkgüz 2022 tarihinde ahali toplantısı olacak. Biz, o toplantıda umum yerine bulunacağız. Bu inşaatın ağız ağıza ortadan kaldırılması ve çevreye verdiği gösterişli zararın rehabilite edilmesi amacıyla mücadeleye etmeye devam edeceğiz.”

Share: