Şişman Taarruz’un 100. yılı dolayısıyla Afyonkarahisar’da şehitliklerde merasim düzenlendi

Afyonkarahisar’da Şişman Taarruz’un 100. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında Miralay Reşat Çiğiltepe ve Giresunlular şehitliklerinde merasim yapıldı.

Sinanpaşa Kaymakamlığınca düzenlenen Miralay Reşat Çiğiltepe Şehitliği’ndeki törende, çelenk sunumunun arkası sıra utanmak duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

İlçe Cingöz Komutanı Teğmen İzzet Tarih, törende, 26 Ağustos’ta Kocatepe’da şafak sökerken başlayan ve binlerce kahraman şehidin kanlarıyla sulanan bu topraklarda Şişman Atak’un dünyada emsali yepyeni kahramanlıklarla 30 Ağustos Başkomutanlık Vadi Muharebesi’yle stabil zafere ulaştığını söyledi.

Bu toprakların Albay Reşat Mir gibi çalımlı insanların verdiği çetin mücadelelerle, akıttığı kanla yoğrularak vatan oluğunu vurgulayan Tarih, şöyle konuştu:

“Onlar, Çiğiltepe’yi için döktükleri takkadak kanlarla değil, faziletleriyle vatan yapmışlardır. Albay Reşat Satış ve arkadaşları yurt toprakları için cavlamak büyüklüğünde verilen küçümseme ve matlup fariza uğrunda tek çekinti etmeden can verebileceğinin can alıcı bire bir örneği olmuştur. Bu uğurda temas Türk askeri, gerektiğinde Miralay Reşat As olmaya hazırdır.”

Konuşmanın ardından Sinanpaşa Kaymakamı Zeynep Topçu, Belediye Reisi Erdal Karaman ve kaza protokolü, şehitlik ziyaretinde bulundu, mezarlara karanfil bıraktı.

Kuran-ı Kerim okunması ve yakarış edilmesinin peşi sıra tören sona erdi.

Törene, ilçe protokolünün yanında Nazik Hücum Bisiklet Turu ile yol etkinlikleri kapsamında şehitliğe gelen sporcular ve vatandaşlar katıldı.

İscehisar ilçesinde, Giresunlular Şehitliği’nde de merasim yapıldı.

Programa, İscehisar Kaymakamı Erek Kapar, Şehremini Ahmet Şahin, Giresun Federasyonu Genel Başkanı Muhterem Memiş ve kaza protokolü katıldı.Share: