Şita lastiği uygulaması yarın başlıyor: Bin 152 liralık cezası var

Kış lastiği uygulaması yarın başlıyor: Bin 152 lira cezası var

YOZGAT – Kış lastiği arızi uygulaması, şehirlerarası dara ve yaya haiz ticari vesait üzere 1 Fasıla Perşembe günü başlayacak. Kurallara yolsuz araçların işletmecilerine bin 152 liralık yönetimsel nakdî ceza uygulanacak.

Yozgat Emniyet Müdürlüğü Toprak Trafik Denetleme Bölüm Müdürlüğü ekipleri, erte başlayacak ticari vesait üstünde zorunlu kış lastiği uygulaması öncesi sürücüleri uyardı. Güvenlik ekipleri, Yozgat- Ankara karayolu Koç Say uygulama noktasında denge ve sâri taşıyan ticari araçları durdurarak sürücüleri kış lastiği takmanın önemini ve korse diş derinliklerinin ne büyüklüğünde olması gerektiğini üstüne hem bilgilendirdi hem dahi sürücülere risale dağıttı.

Itimat ekipleri erte itibariyle şita lastiği zorunluluğuna yersiz araçların işletmecilerine bin 152 lira ukubet kesileceğini duyurdu.

“Uygulamayı çok müfit buluyoruz”

Inanma ekiplerinin uyarıları dolayısıyla memnuniyetini ifade fail çoban Talat Tilgir, “Polis ekipleri bizi durdurdu. Lastiklerimizi taharri ettiler. Tığ ticari olduğumuz amacıyla lastiklerimizin diş derinliği 10 santimetre. Uygulamayı haddinden fazla bereketli buluyoruz, başkalarının yaptığı hataları biz ödemeyelim diye niteleyerek bu asıl kontrollerin olması evire çevire. Biz lastiklerimizin şu anda kış lastiği olması gerektiği ve ehliyetli olmaları üstüne uyarıldık. Bize broşürde dağıtıldı ve detaylı aynı şekilde okuyup gerekeni yapacağız.” dedi.

Şoför Veysel Karacaoğlan ise, “Kış lastiğinin mecburi olması pir, üste bunu özel araçlarda da yaparsak çokça ongun peki. Tığ denge taşıyoruz, arızi taşıyoruz sonuçta ayrımsız mesai harcıyoruz. Emeğimizin karşılığı zayi olmasın. Uygulamayı çok beğendik, çok iyicene.” şeklinde konuştu.

“1 Fasıla-1 Nisan arası mecburi olacak”

Yozgat Bölge Gidiş Geliş Bakı Idarehane Müdürü Saha Komiseri Aziz Ağır dahi şita lastiği uygulamasının 1 Antrakt ile 1 April günleri ortada angarya ve bulaşıcı taşımacılığı özne ticari araçlarda mecburi olacağını hatırlatarak, “Bizler dahi uygulamaya saatler kaldığında sürücülerimizi brifing gayeli ilimizde ayrımlı noktalarda denetimlerimizi sürdürüyoruz. Tıpkısı şekilde özel araba kullanan sürücülerimizin üstelik kendi fert güvenlikleri amacıyla şita lastiği takmalarını öneriyoruz. Yılın zorunlu tutulan dönemlerinde abra ve gelgeç taşımacılığı yapıp kış lastiği taktırmayan sürücülerimize bin 152 lira idari para cezası uyguluyoruz.” görüşlerine düzlük verdi.

“Denetimlerimiz sürecek”

Araçlarda sargaç diş derinliği ile ait dahi bilgi veren Çetince, “Hususi araçlarda lastiklerin diş derinliği 1.6 milimetreden daha bir iki olanaksız. Dara ve sâri taşımacılığı işleyen kurumlu, kamyon, otobüs kadar araçlarda ise sargaç diş derinliğinin 4 milimetreden birkaç olduğunda yeniden aynı şekilde gidiş geliş yönetsel nakdî ceza uyguluyoruz. Denetimlerimiz yılın bu dönemlerinde muhtelif noktalarda devam edecek.” ifadelerine kayran verdi.

Share: