Tafsilatlı menzilli albeni defans sistemi SİPER’den kullanılmamış ayrımsız başarı

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii (SSB) Başkanı İsmail Çipo, etraflı menzilli albeni savunma füze sistemi SİPER’in tıpkısı aşamayı henüz tamamladığını duyurdu.

SSB’den yapılan yazılmış açıklamada, hava savunma füze sistemi SİPER projesine ilgili son nitelik paylaşıldı.

Açıklamada, toplumsal iletişim araçları hesabından yaptığı paylaşıma düz sunulan Demir, şu ifadeleri kullandı:

“Defans sanayiimizden Nazik Tecavüz ve Malazgirt’in yıl dönümünde ecdadın şanına yerinde tıpkısı muvaffakiyet! Ayrıntılı menzilli hava savunma füze sistemimiz SİPER yavaş yavaş yükseliyor. SİPER son test atışında efdal aceleci hedeflerde 100 km’yi gözüne kestirdiğini gösterdi. SİPER, bu vuruş başarısıyla tıpkısı aşamayı henüz tamamladı. Emeği güzeşte herkesi kutlama ediyorum.”

SİPER füzesinin sınav atışı Sinop Imtihan Merkezi’nde ASELSAN-ROKETSAN hareket birliğinde gerçekleştirildi. SİPER füzesi, Türkiye’nin tabakalı hava defans ihtiyacının evcil imkanlarla karşılanması açısından nazik ehemmiyet taşıyor. Toprak çekicilik savunması kapsamında önemli tesislerin antagonist taarruzlarına cebin korunması amacıyla geliştirilen SİPER, etraflı menzilde ve sarhoş mimaride çekicilik savunması sağlanmasına imkan verecek.

Cumhurbaşkanlığı Defans Sanayii Başkanlığı koordinasyonunda düzenlenen çalışmalarla domestik sistemlere tabakalı tıpkı albeni savunması oluşturulması amaçlanıyor. Bu kapsamda evvel kendisine bati irtifa Korkut sistemlerinin paradigma üretim ve teslimatlarına başlandı ve halen bitmeme ediyor. Sonrasında portatif spesifik araçtan ve omuzdan atılmış kırıcı irtifa Sungur çekicilik defans sistemleri hizmete alındı. Germen-A+ ve Hisar-O+ gelgel defans sistemlerinin üstelik ilk teslimatları yapılırken, kol üretimleri birlikte ayrımsız yandan sürüyor.

SİPER ise bu tabakalı sistemde bilcümle bu sistemlerin ötesinde teferruatlı menzile ehil olmasıyla öne çıkıyor. ASELSAN, ROKETSAN ve TÜBİTAK SAGE hareket ortaklığı ile yürütülen SİPER Projesinde 2023 yılında teslimat hedefleniyor.Share: