TARİHİ MANİSA ULU CAMİİ RESTORASYONUNUN ARDINDAN YINE İBADETE AÇILDI

Manisa’daki 4 yıllık restorasyonunun peşi sıra sabık 20 Ağustos’ta resmi açılışı Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan yoluyla yapılan Saruhanoğulları Beyliği’nin genişlik balaban yapıtlarından biri olan 666 almanak tarihi geçmişe topluluk Ulu Camii, zaman cuma namazıyla ibadete birlikte açıldı.

Saruhanoğulları Beyliği’nin sunma eke yapıtlarından biri olan, avlusunun revaklı olması zımnında Anadolu’daki önceki örneklerinden olan Manisa Ulu Camii, Muzaffereddin İshak Komutan vasıtasıyla 1366 yılında mimar Emet Bin Osman’a yaptırıldı. Beylikler döneminin yeryüzü muhteşem ve ilişki gururlu cami planı kendisine gösterilen ve Manisa’nın simgelerinden olan cami, izinsiz yapılan çeşitli müştemilat ve hatalı uygulamalar dolayısıyla orijinalliğini yitirdi.

ÇALIŞMALAR 4 YIL SÜRDÜ

Camide, Vakıflar Genel Müdürlüğü’nce 2018 yılında yenileme çalışmaları başlatıldı. İzinsiz yapılan eklentileri sökülen camide, dayanaklık etmek etüd çalışması yapılarak, dayanıklılığı ölçüldü. Jeoradar ile taharri edilen duvarlarda, tayin edilen çatlaklar onarıldı. Bina kısmından 1 buçuk titrem denge koruyucu caminin hasar gören kolonları rahatlatıldı. Aslına uygun adına restorasyonu tamamlanan cami için 6 milyon TL harcandı. Yegâne minareli olan caminin ciddi kündekari tekniği ile mamul olan ve Beylikler Dönemi Türk ahşap oymacılığının şaheserlerinden biri olan orijinal minberi ve kapıları baştan camiye getirildi.

Restorasyonun peşi sıra Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın 20 Ağustos’ta Manisa ziyaretinde resmi açılışını yaptığı Manisa Celil Camii, 4 yılın peşi sıra zaman cuma namazı namazıyla ibadete açıldı. Manisa Valisi Yaşar Karadeniz, YANLIŞSIZ Öğür Manisa Milletvekilleri Hedef Baybatur, İsmail Bilici ve Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik, emeği geçenlere teşekkürname etti.Share: