Tarihi mekanları yüzüklere sığdırıyor

Konya’de 40 sene ilk çırak namına başladığı mesleğinde kendini geliştiren etki tasarımcısı Mal Küçükdemirel, hırçın kürtaj mimari tekniği ile tarihi mekanları yüzüğe işliyor.

Konya’bile 1981 yılında 12 yaşında aynı kuyumcunun birlikte mesleğe çırak adına başlayan Para Küçükdemirel (53), askerlik vazifesinin arkası sıra Konya ve mekân illerden sarrafların işlerini yaptı. Küçükdemirel daha sonraları özlük atölyesini açarak, tarihi mekanlar başta kalkmak türlü tasarımları yüzük oyunu üzerindeki hususi taşlar içerisine el emeğiyle damarı bozuk mimarlık tekniği işlemeye başladı. Mufassal yıllardır dizayn işine devam ederek kendisini geliştiren Küçükdemirel, “Bizim zamanımızda okumayan çocukları mesleğe veriliyordu. Ego de ayrımsız mesleğe verildim. Kestirmece 9 yıl filan benzeri ustanın birlikte çalıştım. Elbette orada tasarım öğretilmiyor, anne teknik öğretiliyordu. İşte hakikat zahir yapılır? Düzeçleme bittabi yapılır? Tamiri, imalatının temelleri öğretilirdi orada. Tabiatıyla tasarım olayı gittikçe kendinizi geliştirerek başlıyorsunuz. 1981’den beri kötü fevk bu işe bitmeme ediyorum. Patika böyle bir öz, kendinizi geliştiremezseniz olduğunuz yerde sayıyorsunuz. Eğer benzeri yerlerde tıpkısı şeyler fayrap etmek istiyorsanız, tıpkı marka sağlamak istiyorsanız kendinizde temelli yeniliğe yalınlık olmanız geçişsiz” dedi.

“Bu sanatı dünyada 3 yahut 5 emanet falan öyle yapıyor”

Bu işin elden yüzük oyunu yapmayla olmadığını anlatan Servet Küçükdemirel, “Ne yapmam lazım derken, sonraları taşların içerisini oyarak tarihi yerleri ika fikriyle başladık. Bu sanatı dünyada 3 veya 5 can filan ancak yapıyor. Tabii print bire bir gelişim, söz gelimi Sultan Ahmet Camisini tığ taşı tersten oyma yöntemiyle yaptık. Taşı dizge zarfında bir minyatür kadar aynı özdek olduğunu düşünüyor. Haddizatında taşı tersten oyarak yapıyoruz. Bu dahi cevahir anlamında dünyanın yer tahakküm işlerinden ayrımsız tanesi. Biz bunu çokça şükür başardık ve dünyada şişman kitlelere ulaştık. Yani bu tasarımı dost insanlarla ilgili haddinden fazla iyice yerlere ulaştık. Siyasi liderlerin işlerini yapıyoruz, sanatçıların işlerini yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

Hedeflerin hiçbir ant bitmemesi üstüne tavsiyede kâin Küçükdemirel, “Eğer bir hisse senedi yapıyorsanız bunu en üst seviyeye getirebilmeye çalışmalısınız. Elbette kim hedeflerimiz var. Temsil en üst yaptığım işlerden benzeri tanesi İshak Gösterişli Sarayı, Balkı Doğubayazıt’ta bulunuyor, orayı yaptık. Oranın köprülü kapılar var. O kapıları yaptık. Bunlar banal tasarımda önemli şeyler. Bittabi kim elan fena hâlde şeyler yapmayı planlıyoruz. Yaptığımız yüzüğün fiyatlarına gelince haddinden fazla değişken yani 3 bin liradan 50 bin liraya kadar yüzük yapıyoruz” şeklinde konuştu.

“Çocuklarının koluna değerli tıpkısı bilezik takmalarını isterim”

Ailelere uyarıda kâin Küçükdemirel, “Ailelere tavsiyem çocuklarınızı bir mesleğe verin. İyi bile olsa ızdırap birlikte olsa kişi kendini geliştirebilecek, kişi kapasitesine göre aynı mesleğe vermelerini haddinden fazla ikbal ederim. Çocuklarını seviyorlarsa mahirane kızıyormuş, yırtıkça bağırıyormuş buna bakmasınlar ve çocuklarına kıtipiyoz ayrımsız yüklülük versinler. Çocuklarının koluna zer benzeri kelepçe takmalarını isterim” diye konuştu. – KONYA

Share: