Tarihi mekanları yüzüklere sığdırıyor

Tarihi mekanları yüzüklere sığdırıyor

KONYA Konya’üstelik 40 yıl evvel şakirt olarak başladığı mesleğinde kendini geliştiren gravite tasarımcısı Mal Küçükdemirel, ters kazıma mimarlık tekniği ile tarihi mekanları yüzüğe işliyor.

Konya’dahi 1981 yılında 12 yaşında ayrımsız kuyumcunun yanında mesleğe şakirt kendisine başlayan Mal Küçükdemirel (53), askerlik vazifesinin arkası sıra Konya ve çevre illerden sarrafların işlerini yaptı. Küçükdemirel daha sonradan kişi atölyesini açarak, tarihi mekanlar ilkin doğmak mütenevvi tasarımları yüzük oyunu üzerindeki hususi ahcar içerisine el emeğiyle zıt mimari tekniği işlemeye başladı. Detaylı yıllardır dizayn işine devam ederek kendisini geliştiren Küçükdemirel, “Bizim zamanımızda okumayan çocukları mesleğe veriliyordu. Ben de ayrımsız mesleğe verildim. Tahminî 9 sene falanca bir ustanın beraberinde çalıştım. Tabii orada tasarım öğretilmiyor, ana ustalık öğretiliyordu. İşte kök kuşkusuz yapılır? Tesviye elbette yapılır? Tamiri, imalatının temelleri öğretilirdi orada. Tabiatıyla dizayn olayı gittikçe kendinizi geliştirerek başlıyorsunuz. 1981’den beri süfli fevk bu işe bitmeme ediyorum. Iz böyle tıpkı husus, kendinizi geliştiremezseniz olduğunuz yerde sayıyorsunuz. Şayet tıpkı yerlerde benzeri şeyler fora etmek istiyorsanız, bire bir marka ihdas etmek istiyorsanız kendinizde devamlı yeniliğe berrak olmanız lazım” dedi.

“Bu sanatı dünyada 3 yahut 5 emanet falan anca yapıyor”

Bu işin çabucak yüzük oyunu yapmayla olmadığını anlatan Mal Küçükdemirel, “Hangi yapmam geçişsiz derken, bilahare taşların içerisini oyarak tarihi yerleri yapma fikriyle başladık. Bu sanatı dünyada 3 yahut 5 sevimli falanca ancak yapıyor. Tabiatıyla el bir iş, söz gelimi Şehriyâr Ahmet Camisini tığ taşı tersten oyma yöntemiyle yaptık. Taşı sistem ortamında bir minyatür kabilinden benzeri molekül olduğunu düşünüyor. Haddizatında taşı tersten oyarak yapıyoruz. Bu dahi cevahir anlamında dünyanın bildirme edisyon işlerinden ayrımsız tanesi. Tığ bunu çok şükür başardık ve dünyada büyük kitlelere ulaştık. Yani bu tasarımı dost insanlarla müntesip çokça iyice yerlere ulaştık. Siyasal liderlerin işlerini yapıyoruz, sanatçıların işlerini yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

Hedeflerin tek ahit bitmemesi üstüne tavsiyede kâin Küçükdemirel, “Eğer bire bir aksiyon yapıyorsanız bunu en üst seviyeye getirebilmeye çalışmalısınız. Tabiatıyla ki hedeflerimiz var. Mesela en üst yaptığım işlerden ayrımsız tanesi İshak Ağırbaşlı Sarayı, Ağrı Doğubayazıt’ta bulunuyor, orayı yaptık. Oranın köprülü kapılar var. O kapıları yaptık. Bunlar banal tasarımda mehabetli şeyler. Elbette ki henüz adamakıllı şeyler yapmayı planlıyoruz. Yaptığımız yüzüğün fiyatlarına gelince haddinden fazla değişebilir yani 3 bin liradan 50 bin liraya kadar yüzük oyunu yapıyoruz” şeklinde konuştu.

“Çocuklarının koluna zer aynı bilezik takmalarını isterim”

Ailelere uyarıda bulunan Küçükdemirel, “Ailelere tavsiyem çocuklarınızı bire bir mesleğe verin. İyi üstelik olsa keskin bile olsa kendi kendini geliştirebilecek, zat kapasitesine bakarak ayrımsız mesleğe vermelerini haddinden fazla istem ederim. Çocuklarını seviyorlarsa usta kızıyormuş, yordamlı bağırıyormuş buna bakmasınlar ve çocuklarına siktirici ayrımsız tartı versinler. Çocuklarının koluna altın ayrımsız bilezik takmalarını isterim” diye konuştu.

Share: