TARSİM, 2023 hazırlıklarını hızlandırdı

Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM), 2023 yılında Sistem kapsamında bir sekans eskimemiş uygulamayı hayata eylemek amacıyla çalışmalarını tamam hızıyla sürdürüyor.

TARSİM’den yapılan açıklamaya bakarak, TARSİM yönetimi, genel müdürlük ve kesim müdürlüklerinden yetkililerin katılımıyla, tarım sigortalarında kullanılmamış yılda uygulamaya alınması planlanan yenilikler üzerine istişarelerin yapılması için, ilkgüz ayı içerisinde kıymetlendirme toplantısı düzenlendi.

2023 Yılı Umumi Şartlar ile Tarife ve Talimatlar Değerlendirme Madun Komisyon Toplantısı ise tekrar eylülde Tarım ve Orman Bakanlığı, Sigortacılık ve Hususi Tekaütlük Düzenleme ve Bakı Kurumu (SEDDK), TARSİM Yönetimi ve umumi müdürlükten yetkililerin katılımlarıyla, gerçekleştirildi.

Toplantılarda, rençper odaklı icraat neticesinde Kültür Odaları Birliği, Ekincilik Itimat Kooperatifleri, üniversiteler, sigorta Şirketleri, TARSİM Havza Müdürlükleri, çiftçileri ve paydaşlardan mevrut rica ve ihtiyaçlar değerlendirilerek Heybet Destekli Tarım Sigortaları 2023 Yılı Umumi Şerait ile Tarife ve Talimatlardaki düzenlemeler görüşüldü. TARSİM’in 2023 yılı vizyonuna müteveccih paylaşımlarda bulunuldu.

İTÜ ile başlatılan bakir projeyle iklim değişikliğinin gelecekteki risklere etkileri araştırılıyor

Bu yıl, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi, Hava Bilgisi Mühendisliği Bölümü işbirliğiyle “İklim Değişikliğinin Gelecekteki İklim Risklerine (İklim Ekstremlerine) Etkilerinin Araştırılması” projesi başlatıldı. Gelecek yılın ortalarına akıllıca tamamlanması hedeflenen proje ile alelhusus serencam yıllarda toptan düzeyde çalışkan olan abuhava değişikliği dolayısıyla, gelecekte iklim değişimi sonucundaki mümkün alev, yağmur, rüzgar hızı ve başka meteorolojik faktörlerin iklim ekstremlerine (aşırı çekicilik olaylarına) sorumluluk şekillerinin belirlenmesi ve olası iklim risklerinin (katmerli abuhava olaylarının) tarımsal meteorolojik açıdan analizi amaçlanıyor.

Proje tamamlandığında, söz konusu faktörlerin gelecekteki frekansları ve şiddetleri ile garanti altındaki ürünlerdeki belkili etkilerinin durumu karşı bilgelik edinilecek ve bu şekilde, garanti kapsamlarının yayın ve lokasyon bazında belirlenmesi ile hasar organizasyonlarının lazım durumlarda yeniden şekillendirilebilmesi türlü olabilecek. TARSİM Heyeti, geçtiğimiz günlerde proje sorumlularının da katılımlarıyla düzenlenen bilgilendirme toplantısında, Haziran-Ağustos 2022 dönemi beyninde sürdürülen icraat ve çoğalma raporu karşı bilgiler alarak, rey ve önerilerini paylaştı.

Dirimsel Himaye Sigortası Türkiye genelinde uygulanacak

TARSİM Heyeti, 29 Ağustos-2 Eylül’de uygulamanın işleyişini, ait kurumların hayatiyet alanlarını ve işlevlerini yerinde bağışlamak ve görmek üzere, Dirimlik Himaye Sigortası’nı dünyada ilk defa uygulamaya düz ülkelerden birisi olan Amerika’ya görüşme gerçekleştirdi.

Program kapsamında, Washington DC’deki Ekincilik Bakanlığı ziyaret edilerek; tarım sigortası ile ilgilendiren zindelik gösteren kurum temsilcileri ile temaslar sağlandı. Bu doğrultuda evvel devir, Ulusal Ekincilik İstatistik Servisi (NASS), Federal Tarım Sigortaları Kurumu (FCIC) ve Çiftlik Hizmetleri Ajansı (FSA), ikinci çağ Amerikan Soya Birliği, Tarım Sigortası ve Ikili Sigorta Bürosu, Millî Dikici Birliği, 3. bölüm Kansas City’deki Ulusal Tarım Sigortası Servisi, 4’ncü dönme Kansas Üniversitesi ve sonuç zaman ise Chicago’daki CME Kadro (Chicago Ticaret Borsası) ve Chicago Türk Başkonsolosluğu konuşma edildi.

Görüşmelerde ilişik kurumlardan Gelir Koruma Sigortası ile ilgilendiren bilgiler alınırken eşzamanlı olarak TARSİM ve uygulamaları hakkında ince bilgilendirmelerde bulunuldu.

İlk aşamada Konya’nın Cihanbeyli, Karatay ve Kadınhanı ilçelerinde uygulamaya alınan Sağlık Dulda Sigortası Konya’nın tekmil ilçelerine genişletilerek, 2023 yılında kül Türkiye genelinde buğday ile devam edilecek. Üreticinin sigorta primlerinin yüzdelik 60’ının Tarım ve Orman Bakanlığı eliyle karşılanacağı aplikasyon ile üreticilerin gelirlerinde aynı düşüş olması halinde hasar ödemesi gerçekleştirilmesi planlanıyor.

Share: