Tayvan, Çin’e ilişik 39 çekişme uçağı ve 13 savaş gemisi tarafından abluka altında olduğunu açıkladı

Tayvan Savunma Bakanlığı, Çin’in, BENDE Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin ziyaretinin ardından başlattığı, henüz önceki açıklayan 4 günlük süresinin ötesinde sürdürdüğü askeri tatbikatların 5’inci günüde, 39 cenk uçağı ve 13 cenk gemisinin Cezire çevresinde görüldüğünü duyurdu.

ÇİN ORDUSU TAKİP EDİLİYOR

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Çin çekicilik ve deniz araçlarının elektronik strateji araçları, karakol uçakları, gemiler ve füze sistemleriyle izlendiği belirtildi.

Açıklamada, antrparantez uçaklardan 21’inin Tayvan Boğazı’nda tarafların ağırbaşlılık alanlarını sınırladığı kabul edilen hava ve deniz hattının doğusunda ve Tayvan’ın Hava Defans Tanımlama Bölgesi’nin (ADIZ) güneybatı bölümünde uçtuğunun belirlendiği kaydedildi.

Bakanlık, Pelosi’nin Ada’yı görüşme ettiği 3 Ağustos’ta 27, ziyaretin arkası sıra Ada çevresinde tatbikatın başladığı 4 Ağustos’ta ise 22 Çin kavga uçağının Tayvan çevresinde görüldüğünü, 4 Ağustos’ta Çin anne karasından ateşlenen 11 güdümlü füzenin Tayvan’ın “karaca suları” namına gördüğü bölgeye düştüğünü bildirmişti.

Ayrıca 5 Ağustos’ta 68 kavga uçağı ve 13 cenk gemisinin, 6 Ağustos’ta ise 20 uçak ve 14 geminin, 7 Ağustos’ta ise 66 uçak ve 14 geminin Cezire çevresinde görüldüğü duyurulmuştu.

FİİLİ BİR ABLUKA

Çin’in son 4-7 Ağustos tarihlerinde düzenleyeceğini açıkladığı tatbikatlar, kaime ihtilafı ortamında olduğu Cezire’nın çevresinde fiili bire bir abluka oluşturmuştu. 6 bölgede yürütülen tatbikatlar nedeniyle bazı alanlar, gemi ve tayyare trafiğine kapatılırken boğazda asayiş endişesi nedeniyle seferlerin aksadığı bildirilmişti.

NOTAM SÜRESİ DOLMASINA KARŞIN DEVAM ETTİRECEK

Çin ordusu, güzeşte yapılan açıklamada, tatbikatlarla ilgili yayımlanan gelgel ve bahir güvenliği uyarılarının (NOTAM) süresi ilişki haset gün ortası saatlerinde dolmasına rağmen, tatbikatları sürdüreceğini bildirmişti.

MEMLUK TEMSİLCİLER MECLİSİ BAŞKANI’NIN TAYVAN ZİYARETİ

Pelosi ve beraberindeki 5 kişilik Kurultay heyetinin sabık hafta yaptığı mülakat, Cezire’yı topraklarının parçası gören Pekin’in tepkisini çekmişti. Çin Dışişleri Bakanlığı, Pelosi’nin uçağının Tayvan’a inmesinin aceleten arkası sıra yaptığı açıklamada ziyareti kınadığını bildirmiş, Defans Bakanlığı üstelik Ada çevresinde “bire bir seri askeri manevra” düzenleyeceğini duyurmuştu.

Pelosi, 25 sene aradan sonra Ada’yı konuşma eden önce KUL Temsilciler Meclisi Başkanı olmuştu. Elan geçmiş 1997’de Newt Gingrich, bu görevi yürütürken Tayvan’ı mülakat etmişti.

Share: