Tayvan Dışişleri Bakanı Wu: Çin, Tayvan işgaline hazırlık yapıyor

Tayvan Dışişleri Bakanı Jaushieh Joseph Wu, düzenlediği basın toplantısında, Çin’in Tayvan adası etrafında düzenlediği tatbikatlara yönelik açıklamalarda bulundu. Wu, Çin’in bu tatbikatlarla Tayvan işgaline tedarik yaptığını belirtti.

Tayvan’ın söz konusu tatbikatları uçarı kınadığını ve bu tatbikatların sorumsuzca olduğunu tamlayan Wu, Çin’in eylemlerinin bire bir sonucu olarak lehçe barış ve istikrarın üstelik tehlikeye girdiğini ifade etti. Wu, “Çin, Tayvan’ın işgaline muamele etmek için askeri manevra yapıyor. Tayvan’dahi halkın moralini yok etmek amacıyla serbest yetenekli askeri tatbikatlar ve füze fırlatmalarının yanında siber saldırılar, dezenformasyon ve iktisadi zorlamalar yapıyor. Tayvan kesinlikle farklı ülkelerle ilişkilerini sürdürme ve arsıulusal topluluğa katılma ve katkıda bulunma hakkına sahiptir. Tayvan halkı üstelik demokratik bütün marifetiyle ortaklaşa iradesini tabir etme hakkına sahiptir” dedi.

“ÇİN, TAYVAN’I YILLARDIR TEHDİT EDİYOR”

Çin’in Tayvan’ı yıllardır askeri anlamda tehdit ettiğini belirten Wu, “Çin, Tayvan’ı yıllardır askeri namına tehdit ediyor ve çabalarını artırmaya devam ediyor. Bu tıpkı mahiyet. Çin, Tayvan Boğazı üzerindeki mülkiyetini belirgin zar etti. Çin, uluslararası toplumun, Tayvan Boğazı’nın sularında trafik özgürlüğünü yük altına almaya çalışmaktadır” diyerek konuştu.

Share: