TAZELENME ÜNİVERSİTESİNDE DUYGULANDIRAN İLK MEZUNİYET

Akdeniz Üniversitesi’nde 60+ Tazelenme Üniversitesi ilk ahit öğrencilerinin bitirme töreni gerçekleştirildi. 167 tazelenme öğrencisi 60 yaşından sonradan çıkışlı olma heyecanı yaşadı. Hayatını kaybeden öğrencilerin başarı belgeleri yakınlarına ikram edilirken salonda ihtisas meşbu anlar yaşandı.

Akdeniz Üniversitesi’nde 60+ Tazelenme Üniversitesi I. Dolaşma Itmam Töreni ve I. Uluslararası 60+ Tazelenme Üniversitesi ve Gerontoloji Bölümü Öğrenci Kongresi gerçekleştirildi. Atatürk Konuşma Salonu’nda gerçekleştirilen törene Afiyet Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Aygen Yılmayan, Zayıflık Çalışmaları Araştırı ve Aplikasyon Suret Müdürü (YAÇUMER) ve Gerontoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. İsmail Tufan, Antalya Büyükşehir Belediyesi Buğulu Hizmetleri Bölüm Müdürü Etem Sardoğan, Ev ve Toplumsal Hizmetler İl Müdür Yardımcısı Eşref Yazar Ekmen, Akdeniz Üniversitesi tedris üyeleri ve tazelenme öğrencilerinin beraberinde Eskişehir Küçük Asya Üniversitesi, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi, Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi tazelenme öğrencileri ve koordinatörleri katıldı.Yapılan törenle 167 tazelenme öğrencisi mezun oldu.

ÖĞRENMENİN YAŞI OLMADIĞINI GÖSTERDİLER

Tören konuşmalarını yapmak üzere YAÇUMER Müdürü ve Gerontoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. İsmail Tufan, eğitimin varlık boyu devam ettiği anlayışıyla 2016 yılında çıktıkları 60+ Tazelenme Üniversitesinin ilk batın mezunlarını verdiğini söyledi. Prof. Dr. Tufan, 2016 yılında başlayıp 2020 yılında mezun olan öğrenciler için kat törenini pandemi sebebiyle tehirli kendisine bugün düzenlediklerini belirtti. Çıkışlı olan öğrencileri tebrik eden Prof. Dr. İsmail Tufan ‘İlk kuşak mezunlarımız öğrenmenin yaşı olmadığını, sermaye boyu bitmeme ettiğini gençlere anlatırken bunun deneyimini şahsen fail önce sulp olduğunu de ileride gururla anlatacaklar dedi.

TÜRKİYE’YE EMSAL OLDU

Tazelenme Üniversitesinin içtimai kalın projesi yerine başlayıp henüz bilahare heybet vasıtasıyla üstlenen bir tane proje olduğunu ifade fail Prof. Dr. İsmail Tufan, ‘Tazelenme Üniversitesini 2020 yılında Familya ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı’na devrettikten bilahare 7 üniversitede daha Tazelenme Üniversitesi ofisleri kuruldu. Gönüllü ders veren hocalarımız ve benim üzere bundan henüz güzel tıpkısı madde olamazdı. Azim ve fedakarlıkla sulayıp yeşerttiğimiz bu fidana devletimizin erbap çıkması bizim için en şişman ödüldür diyerek konuştu.

NORVEÇ’TEN FAHRI ÖĞRETİM ÜYESİ

Akdeniz Üniversitesi Gerontoloji Bölümüne Norveçli konuk öğretim üyesi yerine mevrut Prof. Dr. Ana Sofie Helvik, 60+ neslin benzeri temsilcisi kendisine bu etkinlikte olmaktan bahtiyarlık duyduğunu söyledi. Akdeniz Tazelenme Üniversitesi öğrencileri ile tanışmış olmaktan ve programa katılmaktan çevre bahtlı hissettiğini söyleyen Müderris Helvik, hayat boyu öğrenmenin ve kendini geliştirmenin makro olduğuna değinerek mezunları tebrik etti.

KEPLERİNİ FIRLATTILAR

Açılış konuşmalarının ardından kat törenine geçildi. Törende 60+ Tazelenme Üniversitesi sunu çok gözyaşı almış bir numara öğrenci İzzettin Gökalp’a sükse belgesi Prof. Dr. Aygen Yılmaz aracılığıyla, en çok yaş almış ikinci öğrenci Hamdi Oktay Tutçuoğlu’na muvaffakiyet belgesi Prof. Dr. İsmail Tufan vasıtasıyla, bildirme çok gözyaşı almış üçüncü öğrenci Mine Vural’a ise sükse belgesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Nilüfer Korkmaz Yaylagül eliyle ikram edildi. Tüm tazelenme öğrencileri başarı belgelerini aldıktan sonradan hep alay malay sahnede keplerini havaya fırlatarak mezuniyeti kutladı.

DUYGULANDIRAN ANLAR

Törende 60+ Tazelenme Üniversitesi 2016-2020 yılı devir öğrencileri arasında hayatını kaybeden öğrenciler da anıldı. Prof. Dr. İsmail Tufan, kaybettikleri öğrencilerin başarı belgelerini yakınlarına sunma ederken salonda ihtisas kırcı anlar yaşandı. Prof. Dr. Tufan, kaybettikleri öğrencilerinin muazzez hatıralarını sonsuza büyüklüğünde yaşatacaklarının sözünü verdi.

Törende antrparantez Antalya Ihtişam Konservatuvarı çalgı aleti bölümü öğrencileri Miyat Nurbergen flüt ve Dameli Nurbergen piyano ile dinleyenlere çalgı ziyafeti sundu.Share: