TBMM Başkanı Şentop: “Kaosa ve karmaşaya Türkiye’nin izin etmemesi geçişsiz”

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, “Tığ birliğimizi koruyup, siyasi ve konuşu istikrarımızı bitmeme ettirirsek geleceğimiz bugünlerden çok elan gani olacaktır. Bu konuda sunu mehabetli güvencemiz, birbirine kenetlenerek Türkiye’yi güzelleştirmeye çalışan aziz milletimizin şahsen kendisidir.” dedi.

Şentop, Yenikapı Etkinlik Alanı’nda planlı Adıyaman Tanıtım Günleri’nin resmi açılışını gerçekleştirdi.

Açılışta konuşan Şentop, Endonezya’nın Başkenti Cakarta’dahi gerçekleştirilen G-20 toplantısından döndüğünü kaydederek, kasımda oran başkanlarının katılacağı bir toplantı yapılacağını anımsattı.

11 saatlik yolculuğun arkası sıra Adıyaman Lansman Günleri programına katılımından ötürü memnuniyetini dile getiren Şentop, İstanbul’üstelik bu sene 4’üncüsü planlı etkinlikte emeği geçenlere teşekkürname etti.

Adıyaman’ın, güneşin doğuşunun ve batışının bilinen yeryüzü domuzuna mekanı olduğunu vurgulayan Şentop, “1987 yılından beri UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde, dünya şaheserlerinin 8. harikası ve yeryüzünün en değerli anıt mezarlarından biri Nemrut Adıyaman’a İstanbul’dan selamlar olsun. Hoppadak Nemrut Dağı’ndan tutkun olmak güneşin doğuş-batışını, bu koskocaman tablo da Adıyaman’ı hikâye komple cümlelerle tesmiye etmek ve bildirmek amacıyla yeterlidir. Bu anlamda Adıyaman yalnız Türkiye’üstelik değil, dünyada bile bilinen ve maruf şehirlerimizden birisi. Medeniyetler beşiği Küçük Asya namıdiğer Küçük Asya, onlarca medeniyete familya sahipliği yapmış, temas şehrinde ayrı aynı kültür hazinesi barındıran, tarihin sunma eski topraklarıdır.” diye niteleyerek konuştu.

Artık şehirlerin dünya ekonomisine yan verdiğini dile getiren Şentop, şöyle bitmeme etti:

“İstanbul, dünya ekonomisine cephe veren evvel 100 şehir arasında yerini seçme ant esirgeme ediyor. İstanbul kozmopolit bir şehir olsa de ara sıra ilçelerinde Anadolu’dan gelen bir nice vatandaşımız değişik sebeplerle alelumum kişi şehirlerinden üste ilçelerinden, köylerinden mevrut insanlarla ayrımsız mahalleleri tercih etmişlerdir. Hatta bu sebeple gâh ilçelerimiz barındırdığı dolay insanının adıyla isimlendirilmiştir. İstanbul kabilinden tıpkı mega kentte, ülkemizdeki herhangi bir şehrin hatırı sayılır benzeri nüfusu var tabiatıyla ki. Adıyaman dahi bu şehirlerimizden biri. Adıyaman Lansman Günleri balaban ekonomik canlılıklara sebebiyet verecektir inşallah. Ülke özlemi ve sosyal kaynaşmalardan ruhlara iflah, yüzlere neşe olarak yansıyacaktır. Bu sebeple bu merkez organizasyonları çok önemsiyorum.”

“Savaşmakta olan iki ülkenin temsilcileri Türkiye’ye teşekkürname ettiler”

Büyüklük, budun ve yabanlık yerine içeride ve dışarıda bazı iri sıkıntılarla karşılaşıldığını vurgulayan Şentop, “Bahsettiğim G-20 toplantısında dünyada yaşanan sorunlar, bu sorunlara sebebiyet veren ülkelerin temsilcilerinin de içre bulunduğu bir ortamda tartışıldı.

Kendi aralarında bazı anif tartışmalar birlikte yaşandı. Orada gördüğümüz madde, Türkiye’nin hassaten bu süreçlerde yapmış olduğu kudretli işler, teşebbüsler ve Türkiye’nin güvenilirliği civar plana daha çok. Bugün savaşmakta olan yakınımızdaki iki ülkenin temsilcileri, Rusya’nın, Ukrayna’nın temsilcileri değme ikisi birlikte Türkiye’ye teşekkürname ettiler. Savaşın sona erdirilmesi yönünde Cumhurbaşkanımızın liderliğinde gösterilen gayretler, gerekse bunun konkre sonuçları, hububat koridorunun açılması, köle mübadelesi tarafından gerçekleştirilen, atılmış adımlar seçme iki büyüklük vasıtasıyla teşekkürle karşılandı. Bunun dışında antrparantez hububat koridoru zımnında bir nice devlet antrparantez teşekkürname etti. Ayrımsız taraftan ihtiyacı olan ülkelere tahılın ulaştırılması meselesi, büyük tıpkı iş. Ayrı taraftan üstelik hububat fiyatlarında dünyada kocaman benzeri düzelmeye defa açan bir gelişim.” şeklinde konuştu.

Şentop, Türkiye’den daha fazlasının beklendiğine belen ederek, Türkiye’nin bulunduğu bölgede, insancasına tıpkısı perspektifle ortaya koyduğu dış politikanın gereğini hesabına getireceğini ve şişman gayretle çalışacağını kaydetti.

Dünyanın muhteşem ayrımsız süreçten geçtiğini, ortaya çıkan savaşın bu süreci daha dahi sıkıntılı arkaç soktuğunu vurgulayan Şentop, burada yetişkin olanın, Türkiye’nin istikrarı, birliği, bütünlüğü ve uluslararası konularda zinde kuma ayrımsız formaliteci belirleyebilmesi olduğunu söyledi.

“Kaosa ve karmaşaya Türkiye’nin izin etmemesi geçişsiz”

Türkiye’nin az buçuk zamana ihtiyacı olduğunu nâkil Şentop, konuşmasını şöyle tamamladı:

“Giderek beraber istikrara ihtiyacı var. Kaosa ve karmaşaya Türkiye’nin izin etmemesi geçişsiz. Bittabi hayatın olduğu gelişigüzel yerde zorluğun, sıkıntının olması kaçınılmazdır. Çözüm üretildikten bilahare, tılsım bulunduktan sonra güçlük ve teessürat aceleten atlatılır. Biz de karşılaştığımız temas makule sıkıntıyı aşacak güce ve imkana maddesel ve manevi anlamda sahibiz. Karşılaştığımız mesail, sıkıntılar, birbirimizle olan muhabbetimizi kâfi ki gölgelemesin. Yüreklerimiz baştan sona bire bir yerine atsın. Gönüllerimiz arasındaki köprüler akva dursun. Bu bize kâfi. Biz birliğimizi koruyup, siyasi ve soylu erki istikrarımızı bitmeme ettirirsek geleceğimiz bugünlerden çok henüz mebzul olacaktır. Bu konuda sunma yüce güvencemiz, birbirine kenetlenerek Türkiye’yi güzelleştirmeye etkin aziz milletimizin bizzat kendisidir. Büyüklük budun aynı olursa, birliğimize, kardeşliğimize erbap çıkarsak, değme zaman çokça henüz güçlü olacağız.”

Şentop, ayakyolu bulabilen parçalanmamış vatandaşları Adıyaman’a ait stantları gezmeye çağırma etti.

Açılışta, DOĞRU Parti Adıyaman Mebus Ahmet Aydınlık, Adıyaman Valisi Mahmut Çuhadar, Adıyaman Belediye Başkanı Süleyman Kılınç ve Esenler Şehremini Tevfik Göksu birlikte selamlama konuşması yaptı.

TBMM Başkanı Şentop ve beraberindekiler, kurdele kesiminin arkası sıra stantları gezdi.

Share: