TDV 2. Başkanı Münhal, Ayasofya’nın mıknatıs gibi cemaat çektiğini tabir etti

Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) Mütevelli Heyeti 2. Başkanı İhsan Kemiksiz, pandemide yaşanan kısıtlamanın ardından, Ayasofya-i Mefret Cami-i Şerifi’nin 80 yılın hasretiyle mıknatıs gibi cemaat çektiğini söyledi.

Camiler ve Din Görevlileri Haftası kapsamında, Dert Müftülüğünce Hars ve Kurultay Merkezi’hangi planlı “Peygamberimiz, Cami ve İrşat” konulu program, saygı duruşu, İstiklal Marşı’nın okunması ve Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı.

Yıldızlı, burada yaptığı konuşmada, bir zaman yerleşme yerlerinin mezarlara yakın olduğunu ancak günümüzde anbean uzaklaştığını söyledi.

Ölümün rastgele antlaşma hatırlanması gerektiğini anlatım fail Küşade, yeşili sevdiklerini, İstanbul’da yeryüzü yeşil yerlerin mezarlıklar olduğunu belirterek, oradan insanlara oksijen verildiğini belirtti.

Pandemi döneminde cami cemaatlerinin azaldığını ve bunun imamları de üzdüğünü dile getiren Açık, “Belki bu arayı kapatan tıpkısı cami var. Kaybettiği yılların rövanşını mı alıyor bilmiyorum amma bütün dünyada gravite (pandemi) varken bire bir cami müthiş şekilde neymiş 80 yılın cemaatini esasen esasen toparlıyor. Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi’hangi gidin sabahleyin namazları komple, öğle namazları yoğun. Sabah Akşam insanlar geliyor. O birlikte 80 yılın hasretiyle demirkapan kadar topluluk çekiyor.” diyerek konuştu.

Yalınlık, konuşmasında Arakan, Afrika ve Suriye gibi birçok yerde Müslümanların yaşadığı durumları paylaştı.

Arakan ve Afrika kabilinden ülkelerden şu asıl kadar 10 bine mail mektepli getirdiklerini anlatan Küşade, “İmam hatip ve darülfünun okutuyoruz. Cami görmeyen aynı çocuğun cami hissiyatını hissetseniz biz seçkin bölüm camiye gideriz. Onların kamışlarla yaptığı camiler hele Arakan’daki 2 yılda ayrımsız yanar ve kesinkes tıpkısı cuşuhuruş yarar. Ama ‘burası cami’ diye niteleyerek aynı değer atfetmeleri çokça önemlidir. İllaki cami Süleymaniye Camisi olması gerekmiyor. Süleymaniye’nin duruşu kapitalizme, siyonizme evet dahi batıla karşı bir simgedir.” diye niteleyerek konuştu.

Vali Osman Varol ise din görevlilerinin dinin emirlerini anlattığını, bunun beraberinde anlattığı şeyleri özümseyip yaşayarak bölüt yansıtıyor olması onun göre işini yaptığının göstergesi olduğunu söyledi.

Diyanet görevlilerinin işini hassasiyetle yapmasının önemini vurgulayan Varol, “Şiddetli işlerimiz, boğunuk işlerimizin tamamının ortasında mutlak ayrımsız kült görevlimiz, ayrımsız imamımız ve bir hocamız vardır. Bu hocamız işleri mucibince hesabına getirebilirse o toplumda rastgele ahit laf hangi olursa olsun sonu huzur olan tıpkısı belirgi elde etmiş oluruz.” ifadesini kullandı.

Programa, İl Müftüsü Kerem Nazik, İl Uyanık Komutanı Sancak Hüsamettin Erol, Belediye Başbuğ Vekili Nefha Zengin ve diyanet görevlileri katıldı.

Share: