Teknofest yarışmacıları finale gidiyor

Teknofest yarışmacıları finale gidiyor

RİZE Uran ve Uygulayım Bilimi Bakanlığı ile T3 Vakfı vasıtasıyla kombinasyon edilen Havacılık, Uzay ve Uygulayım Bilimi Festivali TEKNOFEST Rize’de ki son gününden bilahare finale gidiyor.

12 Ağustos’ta açılışı yapılan ve zaman Rize Sahil Uray otoparkında serencam bulacak olan dünyanın bildirme kocaman uygulayım bilimi festivali TEKNOFEST’e hele çoluk çocuk vahim bandaj gösterdi. Rize’da yapılan yarışmalar ise, insanlık yararına teknoloji, turizm teknolojileri, eğitim bilimi teknolojileri ve yonga dizayn yarışmaları kalkışmak için toplamda 4 yarış yapıldı. Yapılan yarışmalara toplamda 97 bin 186 topluluk müracaat su alınırken 699 takım ve 3 bin 32 yarışçı ise finallerde müthiş savaş etti. Teknofest yarışmacıları Rize’deki sonuç gününü da tamamlayarak Samsun’de kim finale gezmek amacıyla yola çıkacak.

Samsun’dahi yapılacak finallerde evre yapmayı hedeflediklerini söyleyen Musa Enerjik, “Yaptığımız projenin ismi Martı. Yaptığımız Martı ise uçar insansız amfibik tıpkı miftah. Çekicilik, yağız ve su yüzeylerinin üstünde cereyan edebiliyor. Teknofest 2022 Rize’da üstelik sunma dolgunca tike ödülüne layık görüldük. Çokça çok faaliyet verdik ve bu emeğin karşılığını Samsun’da yapılacak finallerde ahzetmek istiyoruz. Finalde geçmiş üçe girmeyi hedefliyoruz. Bu konuda çok heyecanlıyız. Emeklerimizin meccanen kalmadığını çekmek bizi çokça mutlu ediyor” dedi.

Teknofest’te Rize’yi entrika eden bir tane takım olduklarını tamlayan Muhammet Ensar Muharrir, “Yaptığımız projede dünyalık ve duygusal kaybının fazla olduğu Karadeniz bölgesinde gerçekleşen dere taşması sonucu meydana gelen felaketlerle ilişik yaptık. Burada dünyalık ve birey kaybını en organ indirmeye çalışıyoruz. Yaptığımız projede yeğin sularıyla bu arada gelen taş yerey, dikme kadar malzemelerin oluşturduğu barajı yıkması sonucunda fert ve dünyalık kayıpları yaşanıyor. Bizde mevrut suyu akarsu sensörü ve çarpış sensörü kullanarak can ve mülk kaybını menetmek üzere tasarladık. Tığ yaptığımız projeyi tahsis etmek üzere yenilenebilir enerji namına güneş erke panellerini kullandık. Ayrımsız zamanda da enerjiden tasarruf etmiş olacağız. Teknofest’te Rize’yi sahne fail bir tane okuluz. Bu bizim için nazik bire bir çalım. Bu yarışmaya ilk kez katılıyoruz” şeklinde konuştu.

Share: