Tepebaşı Belediyesi, Alzheımer Hastalarının Beraberinde

Tepebaşı Belediyesi, Yaşam Köyü’nde bakım veren Alzheimer Konukevi ile Alzheimer hastalığıyla savaş eden vatandaşları ve ailelerini serbest bırakmıyor. Komutan Ahmet Ataç, “Merkezimizden bugüne kadar 264 Alzheimer hastamız yararlandı. Hakeza bir merkezimiz olduğu amacıyla gururluyuz” dedi.

Tepebaşı Belediyesi’nin Alzheimer hastası vatandaşların ve ailelerinin yaşamını kolaylaştırmak, sosyal hayata katılımını katmak için hayata geçirdiği Alzheimer Konukevi, Süfli Söğütönü Mahallesi’nde mevcut Melih Savaş Yaşam Köyü’nde hizmet vermeye devam ediyor.

Tepebaşı Belediyesi’nin Alzheimer Misafirhane 5, Alzheimer Derneği bile 2 tevessül etmek amacıyla Dirim Köyü’ndeki 7 ayrı yapı, toplam 140 pestil kapasitesi ile hizmet sunuyor. Merkeze başvuran hastaların kabulü müşavir nöroloji uzmanı hekim yoluyla gerçekleştiriliyor ve tedavi programları belirleniyor. Çalım doktoru aracılığıyla ahenkli kontrolleri yapılan hastaların sağlık durumları yakından izlem ediliyor. 24 saat süresince esenlik personeli, hastalanmış hizmet elemanı ve sililik personeli bulunan merkezde, hastaların vacip durumlarda hastaneye nakilleri birlikte Tepebaşı Belediyesi’nin hasta aktarım ambulansı ile sağlanıyor.

Merkezde yatılı namına artan hastaların, vazifeli züğürt bakım personeli eliyle her gün ahenktar kendisine arı hizmet ihtiyaçları karşılanırken; bilirkişi ruhiyatçı ve marazlı hizmet elemanları vasıtasıyla hastalarla alay malay zihinsel ve bedenî faaliyetlerini güçlendirecek, afiyet durumlarına uygun etkinlikler ve yürüyüşler yapılıyor; elan deli dolu ve sevinçli antlaşma geçirmeleri sağlanıyor.

264 ALZHEIMER HASTASI YARARLANDI

Dirim Köyü süresince geçmiş namına Mart 2014’te 18 akak kapasitesi ile bakım vermeye başlayan hat, şu anda 5 Alzheimer Evi ve 100 yatak kapasitesiyle çalışıyor. 92 yatılı hastanın misafir olduğu merkezden, bugüne büyüklüğünde yararlanan kişi sayısı 264’e ulaştı.

Merkez 1 doktor, 1 sinir bilimi uzmanı danışman hekim, 5 hemşire, 50 pestil bakım elemanı, 1 toplumsal hizmet uzmanı, 1 diyet uzmanı, 1 ruhiyatçı, 1 fizyoterapist ve 15 katışıksızlık çalışanı ile hizmet sunuyor.

BAŞKAN ATAÇ: “ALZHEIMER HASTALARINI TEPEBAŞI’NDA YALNIZ BIRAKMIYORUZ”

Tepebaşı Belediye Reisi Ahmet Ataç da 21 Ilkgüz Dünya Alzheimer Günü dolayısıyla yaptığı değerlendirmede, Alzheimer hastalarına ve yakınlarına destek olmaktan iri hava duyduklarını belirterek, şunları söyledi:

“Amacımız, Alzheimer hastalarına ve yakınlarına destek olabilmek. Çünkü Alzheimer hastalarımızın bakımı amiyane gösterişsiz değildir. Burada artan hastalarımız işinde ehlihibre personel gözetiminde yaşamlarına devam ediyor. Hastalarımız burada yaptıkları muhtelif aktivitelerle sosyalleşiyor. Sosyalleştiklerinde ise hastalıklarının elan kötüye gitmesinin engellendiğine şahit oluyoruz. Ayrıca tutkun sıfır insanlar kadar hasta olan insanlar için dahi toplumsallaşma çok önemli. Hakeza aynı yer Türkiye’birlikte geçmiş ve yegâne noktalardan tıpkı tanesidir. Alzheimer hastalarını Tepebaşı’nda yalnız bırakmıyoruz. Hayat Köyü’ndeki Tepebaşı Belediyesi Alzheimer Konukevi’nde bugüne büyüklüğünde 264 hastamızı ağırladık. Hakeza ayrımsız merkezimiz olduğu amacıyla gururluyuz. Burada bizim için sunma güzel özdek ise rahatsız yakınlarının memnuniyetlerini ifade etmeleridir. Bunun mutluluğu ve huzuru porte biçilemez tıpkı his.”

Öte yandan, Tepebaşı Belediyesi Afiyet İşleri Müdürlüğü yetkilileri, Tepebaşı Belediyesi Alzheimer ve Yaşlılar Misafirhane’ne yüklenmek isteyen vatandaşların, Vakıfbank Eskişehir Şubesi Keyif İşleri Müdürlüğü Alzheimer Merkezi Dürü hesabına; TR28 0001 5001 5800 7300 8781 65 IBAN numarası ile nakdi bağışta bulunabileceklerini belirtti.

Share: