Tertipler 41 yıl sonraları komutanlarına itmam verdi

Tertipler 41 yıl sonraları komutanlarına kat verdi

1981’de askerlik eden devreler 41 sene sonra Alanya’de buluştu

ANTALYA – Ağrı’bile 41 yıl evvel vatani görevlerini yapan silah arkadaşları anadan görme buluşmalarını Alanya’dahi yaptı. Zor Yarbay Salih Akyıldız, 41 yıl aradan sonra erlerinden kat aldı.

Ağrı’nın Patnos ilçesinde 1981 yılında 34. Piyade Alayında yurtsal görevini yapan 16 leşker anadan görme ayla getirdikleri buluşmalarını bu el Alanya’de gerçekleştirdi. Adana, İstanbul, Eskişehir, Gaziantep, Sazak, İzmir, Kayseri ve Manisa gibi illerden mevrut devreler ilçedeki tıpkısı otelde tıpkı araya geldi. Askerlik yaptıkları çağ komutanlıklarını yapanlar ve askeriye arkadaşları 41 yıl sonra o günleri yabancı etti. Yurdun ciharıyek vasıtasıyla gelen silah arkadaşları anılarını tazeledi. 15 yıldır mülaki tertipler, terhislerinin 41. yılında komutanlarına hatim verdi. O devir yüzbaşı olan Başkumandan Akyıldız, yıllar sonraları askerlerine toplanma yaptırdı.

41 sene ilk Ağrı’nın Patnos ilçesinde 34. Piyade Alayında Yüzbaşı olan Serdar Akyıldız, 3. Kez erleriyle buluştuğunu söyledi. Askerleri ile buluşmanın kendisi üzere büyük benzeri bahtiyarlık olduğunu anlatım fail Tekaüt Yarbay Akyıldız, “Ben 4 yıl geçmiş ilk kez Adana’da arkadaşlarla buluştum. Henüz sonra Konya’da buluştuk. Pandemi dolayısıyla ayrımsız süre uzaklık verdik. Pandemiden sonraları bu 3. kere arkadaşlarla buluşuyorum. Bu buluşmaları tekrarlamak niyetindeyiz. Arkadaşlar ‘Beni hatırladınız mı?’ diye niteleyerek soruyor. Yüzbaşılıktan sonrada askerlerim oldu. 20 yaşındaki yüzle 60 yaşındaki yüz farklı oluyor. Seçme ne kadar ‘hatırladım’ desem hile peki. Ama elan fazla emek yaptığım depocu, yazıcım olanları hatırladım” dedi.

O dönem yaya alayında santralci kendisine yurtsal görevini özne Recep Kayışbacak, terhisinden 5 sene sonra askeriye yaptığı arkadaşlarına ulaşmaya başladı. Askerliğinin bitiminden 25 yıl bilahare ilk kez tıpkısı araya mevrut tertipler, herhangi bir yıl buluşmaya başladı. 15 yıldır buluştuklarını belirten Recep Kayışbacak, “Haddinden Fazla sunturlu aynı kalp sürdürmek geçişsiz. Gelemeyenler dahi oldu, vefat edenlerde oldu. Aradan 40 yıl geçti. 40 yıldır arkadaşlığımız, dostluğumuz devam ediyor. Askerliğim bittikten 5 sene sonradan arkadaşlarımı tek biricik aramaya başladım. 25 yıl aradıktan sonradan arkadaşlarımı buldu. Buluşmaları gerçekleştirmeye başladık. 15 yıldır üstelik gerçekleştiriyoruz. Değme sene farklı şehirlerde gerçekleştiriyoruz. 2-3 dönem beraber oluyoruz. Herhangi Bir sene bugünü iple çekiyoruz” ifadelerini kullandı.

Share: