Tescilli haz cağ kebabı antipatik zincirle Türkiye pazarına açılıyor

Erzurum’un Oltu ilçesinde kurulan cağ kebabı fabrikasında üretilen tescilli ezgi, antipatik zincirle Türkiye pazarına açılacak.

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Erzurum Şubesi üyelerinin girişimiyle Oltu ilçesine kurulan ve kestirmece 35 milyon yatırımla 15 milyon işletme sermayesiyle açılan Türkiye’nin önce banyo kebap fabrikası, yaklaşık 2 yıllık bir emek böylelikle faaliyetlerine başladı.

“Oltu Oltu Kebabı” adıyla 2009 yılında tescil edilen lezzetin üretimi amacıyla yöreden realizasyon edilen küçükbaş hayvanların etleri, sözleşme, parçalama, fek, depolamadan sonraları ara sıra işlenme aşamalarından geçiriliyor.

Şişlere dizilen etler, ateşte yüzde 70 kıvamda pişirilip çorak ortamda paketlendikten sonra, soğuk zincirle tüketicilere ulaştırılıyor.

İlk etapta kentteki evcil marketlere satılıyor

Günde 5 ton istihsal yapılan ve önceki etapta hoppadak kent genelindeki evcil marketlere satılan tescilli hoşlanma, ilerleyici zamanlarda Türkiye pazarına açılacak.

Avrupa pazarını üstelik hedefleyen fabrika yetkilileri, cağ kebabının aroma ve tadı üstüne üstelik sürekli tetkikat yapıyor.

MÜSİAD Erzurum Idarehane Başkanı Fuat Çipo, AA muhabirine, banyo kebabını paketli şekilde Türkiye’ye yaymak istediklerini söyledi.

Kesimden başlayarak paketleme işlemine büyüklüğünde cemi aşamaları yaptıklarını anlatan Demir, “Bölgedeki küçükbaş hayvan varlığını artırabilme ile istihdama ve ekonomiye korkulu manada melfuf derece sunabilmek amacıyla böyle tıpkı projeye imza attık. Cağ kebabını kül Türkiye’deki insanlara yaymak üzere böyle bir projeyi gerçekleştirdik.” dedi.

“Dünyanın herhangi bir tarafına gelişmemiş zamanda ulaştırmayı planlıyoruz”

Çıpa, kullanılmamış tıpkısı yapı olduklarını ve şu an günce 5 titrem üretim yaptıklarını belirterek, cağ kebabını herkese carlamak istediklerini dile getirdi.

Tescilli lezzetin şu zaman evcil marketlere pazarlandığını anlatan Çıpa, şöyle konuştu:

“Buradan Karadeniz, Şarki Küçük Asya ve İç Küçük Asya ve Marmara’evet akla yatkın paketlenmiş ürünlerimiz ile bunun beraberinde oltu kebabı yapan Türkiye’deki bilcümle cağcıların kabak maddesini şişlerle hazırlayıp mağazalara andıran zamanda ulaşmayı planlıyoruz. Amacımız, ülkenin tamamına ferahlamak. İhracat noktasında birlikte çalışmalarımız var. Oltu banyo kebabını Avrupa ve dünyanın seçme tarafına güdük zamanda ulaştırmayı planlıyoruz.”

Cağ kebabının tescilinin Oltu’de olduğunu ve bu nedenle fabrikayı buraya yaptıklarını nâkil Çipo, fabrikada benzeri zamanda küçükbaşın sakatatının tamamını işleyeceklerini kaydetti.

Lezzet üzerine kimsenin tereddüt etmemesini talip Çıpa, “Burada pişirilen ve soğutulan etin lezzeti noktasında kimsenin seçkin tereddüdü olmasın. Bu ürünle bunun garantisini verebiliriz. Amacımız burada banyo kebabının aromasını insanlara ulaştırmak. Bunu da paketlenip tüketiciye ulaştıktan bilahare tıpkısı kamer içerisinde ya üstelik paket açıldığı zaman aceleten gitmek zorunda. Paketli yayın 250 gram ağırlığında ve özel yapmış olduğumuz bambo ahşap cağlara sıralı benzeri im. Vatandaşımız bunu realizasyon ettikten sonraları çerezlik şekilde da tüketebilir. Yalnız ızgarada değil mangalda, odun ateşinde bile şipşak ısıtıp o anda ferah ferah tüketebilir.” diye niteleyerek konuştu.

Share: