Tezgahlar Karadeniz hamisi ile doldu satışlar arttı

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde Karadeniz hamsisi bu zaman ilk kez verimli miktarda yakalandı. Serencam iki günde Kdz. Ereğli açıkları ile Kilimli açıklarında 200 tondan çok hamsi yakalandı.

Karadeniz hamsisi Kdz. Ereğli ve Kilimli açıklarında verimli miktarda yakalanmaya başlandı. Balıkçı tekneleri akıbet iki günde 200 tondan çok Karadeniz hamsisi yakalamayı başardı. Karadeniz hamsisinin tezgahlarda bollaşması ile alay malay satışlarda da yavaş artışlar meydana geldi. Karadeniz hamsisi iriliğine bakarak 25-60 TL arasında mütebeddil fiyatlardan satışa sunulurken, vatandaşlarda kısık şekilde umu gösteriyor. Balıkçılar hamsinin Karadeniz’in doğusuna doğru barhana halinde olduğunu belirterek kısaca aynı hafta daha Zonguldak ve andıran bölgelerde hamsi avlanabileceğini anlatım etti.

Balıkçı esnafları tezgahlarında Karadeniz Hamsisinin bereketini yaşadıklarını belirterek, özge balık çeşitlerinin dahi olduğunu söyledi. Balıkçılar hamsinin azlığını pelit bolluğuna bağlarken, bilinçsiz avlanma dolayısıyla hamsinin büyüyemediğini belirtti. Balıkçı tezgahlarında palamut, çinakop, tavuk balığı, zargan, barbun, kolyoz, lüfer, çupra, levrek ve uskumru düzlük alıyor. – ZONGULDAK

Share: