TFF’den ecnebi oyuncu kuralı üzerine brifing Açıklaması

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), Spor Dip Süper Takım’de ecnebi oyuncu sayısının 21’e yükseldiği şeklindeki haberler ve beyanatların gerçeği yansıtmadığını açıkladı.

TFF’nin internet sitesinde saha düzlük açıklamada, “2022-2023 sezonu öncesinde ‘Süper Öbek Futbolcu Uygunluğu’ kuralı hakkındaki çalışmalar ve Kulüpler Birliği ile yapılan istişareler sonucunda, 2022-2023 sezonu için 7 yabancı tabiiyetli futbolcunun sahada benzeri anda düz alması kuralı, geçtiğimiz yıl olduğu kadar bu zaman de 8 yabancı uyruklu futbolcunun tıpkısı anda sahada olmasına cevaz verilecek şekilde değiştirilmiştir. Idare Kurulumuzun bu kararı, kulüpler ve kamuoyu yoluyla takdirle karşılanmıştır.” denildi.

Kurulan bakir Çekince Lig’den yağlık ekstra 21 gözyaşı altı 3 yabancı futbolcuya gâh kriterler çerçevesinde cevaz verildiğinin aktarıldığı açıklamada, şu ifadeler kullanıldı:

“Gene Ihtiraz Klasman uygulamasının başlayacağının de duyurulması ile kulüplerimizin talebini değerlendiren yönetim kurulumuz, lazım Çekince Loda ihtiyaçları gerekse kulüplerimize daha uygun ücretlerle tendürüst oyuncu alıp yetiştirerek ileride bunlardan dirimlik elde ika şansı fark etmek üzere, 14 yaş altı dahil milli takımlarında yer birkaç 10 müsabakada oynamış 21 gözyaşı ve şeş 3 yabancı tabiiyetli topçu transferine imkan tanımıştır. Kulüplerimizle kuma yapılan ağır ezgi icraat neticesinde, 21 yaş ve şeş üç yabancıya ilişik; ülkesinin 21 yaş altı veya A Milli takımlarında toplamda genişlik beş altı 3 el oynamış koyulmak, FIFA’nın 23.06.2022 tarihinde ilan ettiği dünya sıralaması listesinde geçmiş 20 sırada kâin mevki federasyonlarının en son yahut bire bir alt liglerinde toplamda 25 maçtan fazla süre almış girmek kriterleri rötuşlu edilmiştir.”

söz konusu değişiklikle ilgilendiren açıklamaların peşi sıra basında ecnebi aktör sayısının 21’e çıktığı yönünde sâdır haberler ve yapılan açıklamalarla ilgili, şunlar kaydedildi:

“Federasyonumuzun kulüplerimizle eş icraat sonucunda aldığı karara bakarak, 21 yabancı uygulaması bahis konusu değildir. Geçtiğimiz sezonki kabil bire bir anda sahada en aşkın 8 yabancı, bununla birlikte sakınım kulübesinde üstelik genişlik aşkın 6 ecnebi uyruklu topçu bulunabilecektir. Antrparantez Kulüpler Birliği Vakfı ile yapılan anlaşma sonucunda kulüplere; 35 şahsiyet A Bando listesine 14 ecnebi uyruklu topçu ve buna ekleyerek 21 yaş şeş 3 görünmek üzere toplamda 17 yabancı uyruklu futbolcuyu çeper hakkı verilmiştir. Türk futbolunun ayraç değerini ve kalitesini arttırmak hedefiyle görevini sürdüren Türkiye Ayak Topu Federasyonu, futbolun mecmu paydaşları ile gelişigüzel bu hedefler doğrultusunda çalışmaya devam edecektir.”

Share: