Tıfıl kasaplar hastanelere akış etti

Kurban Bayramı’nın önce gününde vatandaşların kimi belediyelerin kurduğu sabit ve duraksız mezbahada birtakım de evlerinin bahçesi ve arazilerde kurbanlıklarını tekbirler eşliğinde kesti.

Kurbanını kesmeye müteharrik bazı vatandaşlar bıçakla kendilerini yaralandı.

Başkentteki acil servisler kurban kesimi sırasında yaralananlar için faaliyet yaptı

Başkentte kurban keserken yaralananlara hastanelerin ivedi servislerinde engelleme edildi.

Kurban Bayramı’nın ilk gününde Keçiören Eğitim ve Araştırı Hastanesi ile Dışkapı Sebep Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin ivedili servislerinde derya yaşandı.

Ankara’nın değişik noktalarında kurban keserken evet da kesilen kurbanların etini doğrarken yaralananların tedavileri ayakta yapıldı.

İSTANBUL

Bu sene İstanbul’de hastaneye başvuran çolpa etçi sayının eski yıllara nazaran iri ölçüde azaldığı görüldü. Kağıthane’de kurban keserken kolundan belli belirsiz yaralanan ayrımsız dirilik fenomen yerinde esenlik ekiplerinin yaptığı evvel müdahalenin ardından ambulansla Okmeydanı Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi’ne getirildi. Tekrar kurban keserken parmağından belli belirsiz yaralanan tıpkı hayat da göçüm ile geldiği hastanede yapılan tedavinin arkası sıra taburcu edildi.

Erzurum, Kars, Dert, Ardahan, Iğdır ve Erzincan’da kurban keserken mütenevvi nedenlerle yaralanan çok sayıda yurttaş hastanelerin ivedili servislerine başvurdu.

Tedavileri yapılan vatandaşların bazen taburcu edilirken bazıları de rüyet altında tutuldu. 

GAZİANTEP

Gaziantep’te, meze namazının kılınmasının arkası sıra kurbanlarını sezmek isteyenler, belirlenen alanlarda derya oluşturdu. Küçümseme amacıyla aldıkları gerçekten ve büyükbaş hayvanlarını kestirenlerin yanlarında getirdikleri çocuklar ise dikkati çekti. Kentte, inikat alanı dışında kişi evlerinin önünde, kurbanlıklarını öğürtlemek isteyen vatandaşlardan bazıları bıçak ve satırla kendilerini yaraladı. Umum ve ayaklarından yaralanan ve yakınları aracılığıyla hastaneye getirilen Yılmayan Kişmiri, “Kucak keserken bir anda dalgınlıkla elimi kestim. Birden hastaneye geldim ve burada elime 8 dikiş atıldı. Kurban keserken çokça titiz koyulmak gerekmiş” dedi. Çoğu hafif yaralanan ve tedavilerinin ardından taburcu olan vatandaşlar, kurbanlık kesimlerinin ehlivukuf eşhas marifetiyle yapılması gerektiğini anlatım etti. 

Mustafa Değirmi, satırla kurbanı parçalara ayırırken yaralandığını, eline dikiş atıldığını, durumunun gani olduğunu söyledi.

Abdulkadir Nohut, kurbanı keserken tez ettiği üzere bıçağın eline geldiğini, tedavisinin arkası sıra iyi olduğunu belirtti.​​​​​​​

KAHRAMANMARAŞ

Kahramanmaraş’ta kurban kesmeye çalışan bazı vatandaşlar, kendilerini yaralayınca hastaneye başvurdu.

Yaralanan vatandaşların bazıları kendi imkanlarıyla bazıları ise 112 Evgin Servis ambulanslarıyla hastaneye geldi.

Kurbanlıkların boynuz ve çifte darbeleriyle yaralananlar birlikte Temiz Fazıl Şehir Hastanesinde otama edildi.

MALATYA

Kentte kurban kesimi esnasında muhtelif yerlerinden yaralananlar, Malatya Yetişek ve Araştırı Hastanesine başvurdu.

Kurban keserken yaralanan tor kasaplar, tedavileri yapıldıktan sonraları taburcu edildi.

Zafer Bağlılık, 20 yıldır kasaplık yaptığını ve ilk kez elini kestiğini belirterek, “Müşteriler bizi sıkıştırdı, acele ettik. Çokça şükür çetin tıpkısı durum namevcut, gidip kesime devam edeceğim.” dedi.

Trakya’de “saftirik kasaplar” otama üzere hastaneye koştu

Edirne’birlikte birlikte yaralanan vatandaşlar, Edirne Padişah 1. Gaye Oran Hastanesi’ne tedavi üzere geldi.

Tedavisi tamamlanan vatandaşlardan Yurt Talih, AA muhabirine, kurban hitit doğradığı tam parmağını kestiğini belirterek, “Kurban kesenler ilgi etsinler. İyi bayramlar dilerim.” dedi.

Tekirdağ, ve Kırklareli’nde bile yaralanan vatandaşlar hastaneye başvurdu.

ANTALYA

Antalya, Muğla ve Burdur’bile kurban vermek isterken kendisini yaralayanlar hastanelerde derya oluşturdu.

Antalya’bile kortej namazının arkası sıra kurbanlıklarını kesmeye çalışırken yaralananlar, araçlarıyla hastaneye gitti.

Vücutlarının değişik yerlerinden satır yahut bıçakla yaralananların çoğunluğu, tedavilerinin arkası sıra taburcu edildi.

SİVAS

Sivas’ta Kurban Bayramı’nın ilk gününde kurban keserken kendilerini yaralayan vatandaşlar, hastanelere akış etti. Kentte yaşayanlar, küçümseme namazının kılınmasının ardından hayvanlarını tefrik etmek üzere belediyenin belirlediği yerlere geçti. Kurbanlıklar, traktör arkalarına bağlanan vinçlerle kaldırılarak kesildi. Uzmanların uyarılarına karşın antant yerlerinde çocukların sayısının çok olması dikkat çekti. Kesimde mütenevvi yerlerinden yaralanan vatandaşlar, hastanelere akış etti. Camekân Hastanesi ile Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne giden saftirik kasaplar, tedavilerinin ardından taburcu edildi.

ELAZIĞ

Elazığ’üstelik Kurban Bayramı’nın geçmiş gününde ittifak sırasında kendilerinin yaralayan vatandaşlar, hastanelik oldu. Kentte, söz namazının arkası sıra kurbanlarını açmak isteyenler, belirlenen alanlarda kesimlerini yapmaya başladı. Itilaf sırasında kâh vatandaşlar, körlemeden kendilerini yaraladı. Yaralanan vatandaşlar, ambulanslarla veya öz imkanlarıyla hastaneye getirilerek otama altına makbuz.

NEVŞEHİR

Nevşehir’bile Kurban Bayramı’nın önceki gününde kurban kesmeye çalışırken kendisini yaralayan müptedi kasaplar, hastanelik oldu. Kurban Bayramı’nın evvel gününde, kurban ittifak yerleri doldu. Ara Sıra şahıslar, barışma sırasında kendilerini ahali, dal ve bacaklarından yaraladı. Yaralılar, özlük imkanlarıyla kerem hastanesinin acil servisine gitti. Acıgöl ilçesinde boğanın tekme atması sonucu vahim yaralanan Mehmet Uca İ. (54), ambulansla hastaneye kaldırıldı. Yaralıların çoğu müdahalelerinin ardından taburcu edildi.

Trafikte kurban itilaf kuyruğu

 

Bahçeli’den Kurban Bayramı mesajı

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Kurban Bayramı mesajı

 

Uzmanı yanıtladı: Kanlı et yıkanır mı? Kurban hitit pekâlâ tüketilmeli?

 

Share: