Tokat haberi: Avrupa Hareketlilık Haftası Kapsamında Ankara Bahçelievler’de “Otomobilsiz Münasebet Haset” Etkinliği Yapılacak

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu’nun desteğiyle, Türkiye Belediyeler Birliği’nin millî koordinatörlüğünde 16-22 Eylül günleri arasında kutlanacak Avrupa Hareketlilik Haftası kapsamında Ankara Bahçelievler Aşkabat Caddesi’nde “Otomobilsiz Münasebet Günü” etkinliği düzenlenecek.

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu, bu yıl 16-22 Ilkgüz günleri arasında kutlanacak Avrupa Cümbüş Haftası kapsamında Ankara’daki etkinliklerin programını duyurdu. Hafta kapsamında 18 Eylül Muamele günü Ankara Büyükşehir Belediyesi ortaklığı ile Bahçelievler Aşkabat Caddesi’ndeki “Otomobilsiz Iş Haset” etkinliğinin birlikte içre bulunduğu yazılı izah şöyle:

“Türkiye Belediyeler Birliği’nin ulusal koordinatörlüğü ve Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu’nun desteğiyle planlı Avrupa Canlılık Haftası etkinliklerinin bu yılki sloganı ‘Çeşitlendir ve Devam Et’. Bu yılın teması ise ‘Şehrini Kucakla’ oldu.

Avrupa Neşelilik Haftası kapsamında 17 Eylül Cumartesi günü Altındağ’da ‘Bisikletli Akıntı ile Altındağ’ı Keşfet’ etkinliği düzenlenecek. Izlence kapsamında Altındağ Belediyesi ile Türkiye Belediyeler Birliği Avrupa Haraketlilik Haftası Tanıtım toplantısı dahi Başkent Millet Bahçesi’nde gerçekleştirilecek.

Tanıtım toplantısının açılış konuşmalarını; Dışişleri Bakan Yardımcısı Avrupa Birligˆi Bas¸beyin Bu¨yu¨kelc¸i Faruk Kaymakçı, Avrupa Birligˆi Tuh¨rkiye Delegasyon Bas¸bellek Bu¨yu¨kelc¸i Nikolaus Meyer-Landrut, Tuh¨rkiye Belediyeler Birligˆi Genel Sekreteri Dr. Hayri Baraçlı, Ankara Valisi Vasip Delicesine ve Altındağˆ Şehremaneti Bas¸beyin Doc¸. Dr. Asım Balcı yapacaklar.

Dünyada yer çok belediyenin Türkiye’den katıldığı Avrupa Faaliyet Haftası kapsamında Ankara’da 18 Eylül Pazar günü ise, ‘Otomobilsiz Muamele Günü’ etkinliği düzenlenecek. Ankara Büyükşehir Belediyesi ortaklığı ile hayata geçirilen bu aktiflik Aşkabat Caddesi’nde (Bahçelievler 7. Cadde) gerçekleştirilecek.

Bahçelievler 7. Cadde trafiğe kapatılarak ‘Büyük Ankara Derrace Turu’ düzenlenecek. Velespit Turu saat 11: 00’dahi Kızılay AVM önünden başlayacak. Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut’un da Uğur Mumcu’dan Kızılay AVM’ye elektrikli otobüs ile akım ederek ortaklık göstereceği bu tınlamalı etkinlikte Ankaralılar namına Kızılay’dan Bahçelievler’e, 4 kilometre süresince bisikletlerimiz ile ulaşımın keyfini süreceğiz. Karbon sıfır, saf, çevreci ve daha makul kıymettar almaşık ulaşıma ilgi çekeceğiz.

Bahçelievler 7. Ana Yol, Avrupa Zindelik Haftası kapsamında yoga, torunlar için atölyeler, raks ve DJ performansı kadar bir nice etkinliğe ve konserlere bile ocak sahipliği yapacak.

“18 EYLÜL’DE CEZA KONSERİ OLACAK”

Başkentliler 18 Eylül Ilişki günü akşamında, saat 20: 00’üstelik adlı rap şarkıcısı Ceza’nın ücretsiz halk konserinde gönüllerince eğlenecek. Bilcümle etkinliklere ve Ceza konserine tabiatıyla tam Ankaralılar davetli.”

Avrupa Neşelilik Haftası kapsamında Ankara’üstelik düzenlenecek etkinlikler şöyle:

-17 Ilkgüz 2022 Cumartesi

10.30 II. Meclis Uğrunda Buluşma

11.00 Payitaht Ulus Bahçesine Hareket

11.30 Avrupa Elektrik Haftası Tanıtım Toplantısı Açım Konuşmaları

12.30 Etkinlik Alanı Stant Ziyaretleri

-18 Eylül 2022 Ahzüita

Büyük Ankara Bisiklet Turu

Başlama Yeri: Kızılay AVM Önü

Saat: 11: 00-12: 00

Bitiş Yeri: Aşkabat Caddesi (Bahçelievler7.Cadde)

Otomobilsiz Veriş Günü:

Düzlük: Aşkabat Caddesi (Bahçelievler 7. Cadde)

Saat: 12.00 – 20.00

Ceza Ahali Konseri

Düz: Anıtpark

Saat: 20.00

-19 Eylül 2022 Pazartesi

“Benim Tercihim Derrace” Mevzulu Söyleşi

Konuşmacı: Melih Şentürk Zinde Tagaddi ve Etkin Yaşam Koçu

Düz: Derrace Kampüsü/Batıkent

Saat: 13.00-14.00

“Kadınlar İçin Çiftteker Sürüş Eğitimi”

Kayran: Velespit Kampüsü/Batıkent

Saat: 14.00-16.00

-20 Ilkgüz 2022 Salı

“Sürdürülebilir Kentsel Cümbüş Nedir?” Konulu Panel

Düz: Ankara Kent Konseyi Kabul Salonu/Cahillik Parkı

Saat: 14.00-15.00

-21 Ilkgüz 2022 Çarşamba

Eryaman Bisiklet Yolu’nda Elektrikli Bisiklet Sürüşü

Yer: Eryaman Çiftteker Yolu

Saat: 14.00-15.00

-22 Eylül 2022 Perşembe

İşe Bisikletle Gidiyorum Içtimai Medya Kampanyası

Saat: 08.00-17: .00

Velespit Kampüsü’nde Velespit Oyunları ve Oryantiring

Yer: Bisiklet Kampüsü/Batıkent

Saat: 14.00-16.00

Share: