Trabzon’da 2 bin 908 süt kuzusu üzere rekiz dikildi

Trabzon’dahi Kanuni Yetişek ve Araştırma Hastanesi Yenidoğan Servisi’nde yılın 10 mahiye döneminde dünyaya gelen 2 bin 908 süt kuzusu için dikme dikimi yapıldı.

Akçaabat ilçesine vabeste Akçaköy Mahallesi’nde İl Afiyet Müdürlüğünün desteğiyle, Trabzon Orman İşletme Müdürlüğü ve hastane işbirliğinde “Temas Bebek Tıpkı Direk, Temas Ağaç Ayrımsız Gelecek” sloganı ile “Yenidoğan Andaç Ormanı” oluşturuldu.

İl Esenlik Müdürü Kağan Çevrimli, AA muhabirine, bu sene hastanede 2 bin 908 bebeğin dünyaya geldiğini söyledi.

Rastgele süt kuzusu namına 10 hektarlık alanda kayın, ceviz, elma ve sedir fidanlarının toprakla buluşturulduğunu tabir eden Usta, “İnşallah çocuklarımız mıhlı büyüyecekler, gelişecekler, topluma faydalı olacaklar. Ağaçlarımız dahi onlar gibi büyüyerek doğamıza ulama sağlayacak.” dedi.

Kanuncu Terbiye ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Süleyman Çıtırbom ise sağlık çalışanlarının rastgele bebek üzere bir fidanı toprakla buluşturma fikrinden kıvançlı olduklarını dile getirdi.

Türedi, seçme çocuğun ülkenin geleceği olduğunun altını çizerek, “Toprakla mülaki her rekiz de bizim geleceğimizdir. O nedenle hakeza benzeri kodifikasyon planladık. Rekiz dikimini geleneksel hale getirmeyi planlıyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Konuşmaların arkası sıra Vali Yardımcısı Ulu Yılmaz, Yırtıkça, Türedi, Trabzon Orman İşletme Müdürü Erek Çeri ve esenlik personeli fidanları toprakla buluşturdu.

Share: