Trabzon’da kadınlara meme başı kanseri farkındalık eğitimi verildi

TRABZON’dahi İhtiyaç Haritası ve Kanser Savaşçıları Derneği ile AstraZeneca Türkiye’nin şartsız desteğiyle ölçülü ‘Kendini Tanılama, Erken Tanılama Meme Kanseri Farkındalık Hareketi’ kapsamında kadınlara eğitim verildi. Prof. Dr. Adnan Kötürüm meme başı kanserinde erken tanının önemine değinerek, “Sayı Farkı kısaca 10 kadından biri ömrünün bir döneminde meme kanseri ile yüzleşecektir. Meme kanseri elle sondaj anlamında çokça oylumlu bir terim olmakla beraber anne hedefimiz henüz ele gelmeyen aşamada meme kanserini yakalamış koyulmak” dedi.

İhtiyaç Haritası ve Amansız Hastalık Savaşçıları Derneği ile AstraZeneca Türkiye’nin şartsız desteğiyle hayata geçirilen ‘Kendini Tanı, Erken Tanı Meme Kanseri Farkındalık Hareketi’ projesi kapsamında meme başı kanseri konusunda eğitim bilimi toplantıları gerçekleştiriliyor. İlki Antalya’dahi gerçekleştirilen yetişek toplantısının ikinci durağı Trabzon olurken Türkiye’nin çeşitli illerinde yapılacak toplantılarda taharri ve teşhisin önemi anlatılarak kadınların meme başı kanseri üstüne bilgilendirilmesi amaçlanıyor.  Ortahisar ilçesinde Hamamizade İhsan Satma Ekin Merkezi’nde planlı toplantıya katılan 100 kadına, Kanser Savaşçıları Derneği’nin gönüllü hekimi Prof. Dr. Adnan Inmeli yoluyla, bicik kanseri görülme sıklığı, esas riziko faktörleri, erken tanının önemi, meme başı kanseri tarama (mamografi) ve elle muayene kabil konularda bilgelik verildi. Eğitim Bilimi düzlük kadınların Amansız Hastalık Er Kişileştirme, Tarama ve Eğitim Bilimi Merkezi’nde (KETEM) taramalarının yapılması üzere randevuları koordine edilerek ulaşımları sağlanıp, tarama sonrası parçalanmamış süreci strateji edilecek. İhtiyaç Haritası koordinesiyle eğitim bilimi verilecek illerde meme kanseri farkındalığı çerçevesinde esenlik hizmetlerine erişimi kısıtlanmış kişiler ve bölgeler tayin edilecek.

‘HEDEFİMİZ DAHA ELE GELMEYEN AŞAMADA MEME BAŞI KANSERİNİ YAKALAMIŞ OLMAK’

Meme kanseri taramalarının 40 gözyaşı üstü kadınlarda gelişigüzel yıl kesinkes yapılması gerektiğini belirten Prof. Dr. Adnan Inmeli, “Meme Başı kanseri kadınlarda bildirme kesif görülen kanser türü olması dolayısıyla kadınların kilolu rüyasıdır. Fakat tanılama ve tedavideki gelişmeler dolayısıyla bu çor yıllar öncesine bakarak çokça henüz bir iki korkulacak aynı sav haline dönüştü. Elbette muvaffakiyetli ayrımsız otama amacıyla erken tanılama yöre koşuldur. Erken tanı, memede merbut çor anlamına gelir. Subklinik dediğimiz radyolojik tetkiklerle ortaya konan meme başı kanseri tanısı günümüzde az çok önemlidir. Bu teşhis üzere kendiliğinden muayene birlikte uyumlu radyolojik kontroller da gerekmektedir. Bicik kanseri, er tanılama konduğu takdirde lüzumlu bicik kaybı gerekse işlev kaybı olmaksızın tedavisi olanaklı benzeri hastalıktır. Bu nedenle bilcümle kadınlarımızın meme başı kanseri üstüne hassas olmalarını bekliyoruz. Bu toplantıyı birlikte kadınlarımızda meme başı kanseri farkındalığını tasarruf etmek üzere düzenledik.” diye konuştu.

‘ERKEN TANININ ÖNEMİNİ ANLATACAĞIZ’

Amansız Hastalık tanısı alanların ve yakınlarının yaşam kalitesini yükseltmek ve onlara bu yolculukta arkalamak üzere muhtelif projeler yürüttüklerinin belirten Amansız Hastalık Savaşçıları Derneği Umumi Sekreteri Aslı Ortakmaç, “Kendini tanılama er tanılama meme kanseri farkındalık hareketi üstelik bu projelerimizden aynı tanesi. Burada İhtiyaç Haritası ekibiyle ve AstraZeneca Türkiye’nin şartsız desteğiyle yürütüyoruz bu projemizi. Geçen ay Antalya’daydık. Antalya’da tahminî 350 kadınımıza meme başı kanserinde erken tanının önemi ile ilişik eğitim bilimi verdi hocalarımız. Elan bilahare de Antalya’üstelik KETEM gelişim birliğiyle bicik kanseri taramalarına başladık. Zaman da burada Trabzon’dayız. Haddinden Fazla heyecanlıyız. Burada Trabzonlu kadınlarımızla ayrımsız araya geleceğiz. Sevgili hocamız evvel meme başı kanserinde er tanının önemini anlatacak, kendi kendine bicik muayenesi ayda tıpkısı ne kadar kızıl, yılda aynı hele riziko grubunda tıpkı meme cerrahına gidip meme kanseri taraması yaptırmak ve 40 yaş sonrasında dahi genişlik bir iki 2 yılda tıpkı mamografi çektirmenin önemini anlatacağız.  Amma bu terbiye burada merbut kalmayacak. Elan bilahare esasen risk grubundaki kadınlarımıza ve onların yakınları üzere iletişim bilgilerini alacağız ve seçkin birini arayacağız. Gine KETEM iş birliğiyle mahallelerine gidip kadınlarımızı mahallelerinden alıp randevularını sağlayıp meme başı kanseri taramalarını gerçekleştireceğiz ve onları gine evlerine bırakacağız” dedi.

Kanıtlanmış harita teknolojisi ve toplum tabanlı teslim işlevi marifetiyle yetişek, keyif, kültür-müzakere kadar alanlarda yardımlaşmayı ve dayanışmayı gerçekleştirdiklerini tamlayan İhtiyaç Haritası Toplumsal Sıkıntı Koordinatörü Sevdanur Gökrenk ise, “İhtiyaç Haritası ihtiyaç sahiplerine destek olmak isteyenleri buluşturan gerçekte online bir dünya. Parçalanmamış Türkiye üstünde cıvıltı gösteren aynı online harita sistemi. Sizler yüklenmek istediğinizde evet birlikte seçkin konuda ayrımsız şeye ihtiyacınız olduğunuzda girip haritadan koşa taraflı kullanabiliyorsunuz. Harita bulunak sistemine dayalı olduğu amacıyla gerçekte art sokağınızdaki rastgele gerekseme sahibinden bile İhtiyaç Haritası vasıtasıyla bilge olabiliyorsunuz. İhtiyaç Haritası hoppadak bu destekçiyle ihtiyaç sahibini buluşturan projelerin birlikte bunun kabilinden farkındalık çalışmaları üstelik yapıyor. Bugün Trabzon’dayız ve erken tanılama projesiyle birlikte kadınların meme kanseri üzerinde farkındalığını tezyit etmek için bir proje yapıyoruz. Bu projede esasta ana tasavvur kadınların erken tanı üzerine umumi bilgilere cemaat olması ve günce kontrollerini, haftalık kontrollerini yapması ve gerçekte rutin namına amansız hastalık tarama merkezlerinde kontrollerini yapabilmesi. Zira bicik kanseri maalesef kadınları haddinden fazla aşkın ait tıpkısı laf ve kadınlar bu konuda farkındalığı geliştikçe, kendini korudukça ve etrafındaki insanlara bunu anlattıkça aslında meme kanserinin erken tanıdaki oranlarının arttığı da o söylenen bir nesep. Bu noktada esas hedefimiz de biraz elan kadınların burada farkındalığını yükseltmek konusunda bir iş gerçekleştirmek” ifadelerine meydan verdi.

Share: