Trabzon’da kadınlara meme başı kanserine yönelik eğitim verildi

Bicik kanserine yönelik eğitime katılanlar

Sunum yapılması

İhtiyaç Haritası Sosyal Rehavet Koordinatörü Sevdanur Gökrenk’in konuşması

Amansız Hastalık Savaşçıları Derneği Umumi Sekreteri Aslı Ortakmaç’in konuşması

Programda meme kanseri konusunda lokma eden Prof. Dr. Adnan Kötürüm’ın konuşması

TRABZON – İhtiyaç Haritası ve Kanser Savaşçıları Derneği’nin AstraZeneca Türkiye’nin desteğiyle başlattığı “Kendini Tanılama, Er Tanılama Meme Başı Kanseri Farkındalık Hareketi” kapsamında Trabzon’dahi bicik kanseri konusunda eğitim bilimi gerçekleştirildi.

Hamamizade İhsan Satma Kültür Merkezi’ndeki eğitimde mütekellim İhtiyaç Haritası Içtimai Sorumluluk Koordinatörü Sevdanur Gökrenk, 2016’dan itibaren Türkiye’birlikte çok farklı ihtiyaçlarla ayrımlı destekçileri buluşturabilen devre içi tıpkı kucak oluşturduklarını söyledi.

Proje kapsamında Türkiye’birlikte 3 aydır cümbüş yürütüldüğünü, geçmiş duraklarının Antalya olduğunu belirten Gökrenk, şöyle konuştu:

“Orada 250 kadınla bire bir araya geldik. Bugün de Trabzon’dayız. 2023 yılında bile projemize bakir iller ilaveten meme başı kanseri konusunda elan fazla kadına ulaşmayı amaçlıyoruz. Ehlivukuf doktorlarımız, bicik kanserinin hangi büyüklüğünde makro olduğunu ve gerçekte erken tanılama ile hastalığın kolaylık atlatılabileceğini anlatıyorlar. Bu sene amacıyla 300 kadına algı hedefimiz vardı ve bu hedefe ulaştık, yıpranmamış yılda bile kullanılmamış hedeflerle eskimemiş kadınlara ulaşacağız.”

Kanser Savaşçıları Derneği Umumi Sekreteri Aslı Ortakmaç birlikte eğitime katılan kadınların öğrendiklerini çevresindeki kadınlara de anlatacağını ifade ederek, “İstatistiklere göre 7-8 kadından 1 tanesi, yaşamı süresince yer birkaç benzeri misil bicik kanseri ile karışabilir. Meme Başı kanseri cümlenin sonu değil, elden aynı virgül. Kâfi ki ilk keşfedilsin zira ne kadar erken canlandırma edilirse tedavisi o kadar dümdüz oluyor.” dedi.

Astrezenaca Türkiye Medikal Müdürü Dr. Yır Erdoğan ise kadınlarda sunu aşkın görülen kanser türünün meme kanseri olduğunu kaydederek, erken tanının önemine dikkati çekti.

“Amacımız meme kanserini kabus olmaktan yararlanmak”

Programda meme kanseri konusunda sokum fail Prof. Dr. Adnan Kötürüm dahi meme başı kanserinin dünyada kadınlarda celi ara bildirme kalın tanıdık kök olduğunu kaydetti.

İnsanların genellikle “Bana ayrımsız madde olmaz, başkasına evet” mantığıyla debi ettiğini fakat durumun hakeza olmadığını dile getiren Inmeli, şöyle konuştu:

“Amacımız bicik kanserini ortadan çekmek değil. Böyle bir madde yok. Zira yaşıyorsak, mememiz yerli yerindeyse meme başı kanseri olacak. Bizim amacımız meme başı kanserini kabus olmaktan fehmetmek zira filhakika bicik kanseri aynı uzuv kaybına bozukluk olması zımnında kabustur. Tıpkısı insanın yöre kolunun kaybı ile memesinin kaybı arasında haddinden fazla büyük tıpkı ayırt yoktur.”

Kötürüm, erkeklerin da meme başı kanserine yakalandıklarına işaret ederek, kanserde er tanının önemini vurguladı.

Share: