Trabzon’da öğretmenlerden oluşan koro sahne aldı

Trabzon’bile çeşitli branşlardan 51 sarıklı, Öğretmenler Günü için hazırlanan programda tayf aldı.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesinde, 14 ilçede elektronik beyin, görsel sanatlar, hesap, kimya ve literatür branşlarında fariza eden öğretmenler “Türk Folk Müziği Öğretmenler Korosu”nda yer aldı.

Müzik öğretmeni Hanife Sümer’in şefliğinde 10 gündür müteharrik öğretmenler, Trabzon Fehamet Tiyatrosu Haluk Ongan Sahnesi’nde 24 Son Teşrin Öğretmenler Haset’ne hususi hazırlanan “Öğretmenim Canım Benim” konserinde hünerlerini sergiledi.

Enstrümanların üstelik öğretmenler marifetiyle çalındığı konserde, solo ve koro kendisine 14 ırlamak ile 2 koşuk seslendirildi.

Konsere Ilbay İsmail Ustaoğlu, İl Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Burak Fettahoğlu, amme gelgel müdürleri, öğretmenler ve davetliler katıldı. Ayrımlı yörelerden türkülerin seslendirildiği konserde koro, katılımcılardan tam perese aldı.

Koro şefi Sümer, AA muhabirine konser öncesi yaptığı açıklamada, farklı branşlardan öğretmenlerin koroda tıpkısı araya geldiğini söyledi.

Koroda bulunmaktan duyduğu mutluluğu dile getiren Sümer, “Amacımız derdimizi kendimiz anlatalım, keyfimizi de kendimiz yaşayalım. Bu mesajı tığ verelim istedik. Esasta bu hususi günde öğrenciler, öğretmenlere izlence yapıyorlar ama sonuçta tığ herhangi bir antlaşma topluma kaygı vermesi gereken kesimiz. 24 Kasım’ı de o anlamda güzel ve nadir tıpkısı çağ yerine görüyorum. O mesajı yeniden öğretmenler versin istedik.” diye konuştu.

Sümer, eğitim öğretimi aksatmayacak şekilde provalarını tamamlayarak tayf alacaklarını belirterek, haddinden fazla ayrıntılı süre çalışamasalar dahi ortaya sunturlu aynı izlence çıktığını düşündüğünü rapor etti.

Birçok zorluğa rağmen mesleklerini haddinden fazla sevdiklerini vurgulayan Sümer, şunları kaydetti:

“Burada belki 51 kişiyiz ama binleriz, ihtimal tıpkısı milyonuz gerçekte. Bütün öğretmenlerimiz zihnimizde. Düzenli türkülerimiz üstelik var ama bu topraklarda anadan görme türkülerin içerisinde anca teessürat vardır ki sizi oynatır. O yüzden türkülerimiz bile böyle. Hüzünlüyüz, bari elan mutlu aynı dönme olsaydı bizim amacıyla. Benzeri haberle sarsıldık ( Gaziantep’te martir düşen hoca) ama değerler bizi bütün ayakta tutak. Bilcümle söyleyeceğiz.”

“İlk kat sahnede olacağım”

7 yıllık hesap öğretmeni Ayar Özcan da ilk kez ayrımsız koroda kayran aldığını anlatım ederek, “Düzentileme süresince ruhsal gerilim ve bezginlik oluyor, burada o yorgunluğu atıyoruz.” diye konuştu.

Tamamen hasbilik esasına müstenit koroya katıldığını belirten çalgı aleti öğretmeni Ebru Topal, ayrımlı branşlardan öğretmenlerin tayf duygusunu tatmasının dörtköşe olduğunu dile getirdi.

Of ilçesinde İngilizce öğretmeni kendisine çalışan Burçin Kaykılı de ilçeden provalara katılmak için yaşadığı zorlukları aktararak, şunları söyledi:

“Zorluklara karşın bu atmosferi süregelmek için yolu hücre aldım. Burada bakir arkadaşlarla tanıştım, ırak olduğum için kararsızlık ettim ama istekli ve arzulu olduktan bilahare değme şeyin üstesinden geliniyor. Burada olmaktan muhit mutluyum. Çalışmalarımızda notlar alarak dosyaya koyduk, aynı öğrenci edasıyla çalışıp hazırlandık.”

Dinleti böylelikle koroda yer düzlük öğretmenlerin çocuklarından oluşan koro de sahneye çıkarak, “Öğretmenim Canım Benim” şarkısını söyledi. Çocuklara Ilbay Ustaoğlu ve İl Milli Terbiye Müdürü Fettahoğlu üstelik haremlik etti.

Burada mütekellim Ustaoğlu, öğretmenleri sınıf ve okullarda görmeye alıştıklarını belirterek, “Öğretmenlerimizi sahnede türküleri seslendirirken tutkun olmak bizi bahtiyar etti. Ikbal telimize raci çokça güzelce türküler söylediler. Hepsine teşekkür ediyorum.” dedi.

Ustaoğlu, 24 Kasım’ın rastgele duygusal üzere çok özel benzeri devir olduğunu vurgulayarak, beş öğretmenini hala unutmadığını ve onun dahi Trabzonlu olduğunu ifade etti.

Fettahoğlu üstelik mesleksel açıdan öğretmenliğin önemine değinerek, meslektaşlarının gününü kutladı. Konuşmaların peşi sıra öğretmenlere gül hediye edildi.

Share: