Trabzon’da sedef hastalığı tedavisi tamamlanan taze 4 yılın ardından sağlığına kavuştu

Trabzon’da sedef tedavisi başarıyla tamamlanan 25 yaşındaki Orçin Eminağaoğlu, 4 yılın ardında sağlığına kavuşarak normal yaşantısına döndü.

Karadeniz Maharet Üniversitesi’nden (KTÜ) yapılan açıklamaya göre, 4 yıldır sedef hastalığı hastalığıyla mücadele fail Eminağaoğlu, yaralarının artması üstüne KTÜ Farabi Hastanesi Cilt ve Zührevi Hastalıklar Servisi’ne başvurdu.

Öğretim Üyesi Doç. Dr. Leyla Baykal Selçuk tarafından yapılan değerlendirmede, Eminağaoğlu’nun hastalığının elem seviyede olduğu tayin edildi.

Yaklaşık benzeri yıl yeni soy sop otama yöntemlerinden olan biyolojik çaşıt uygulanan Eminağaoğlu’nun yaraları iyileşti.

Selçuk, hastalığın genellikle er yetişkinlikte ve gençlikte görüldüğünü belirterek, “Çoğu hastada cildin çabucak biraz bölgesi etkilenir. Sakil vakalarda ise hastalık vücudun iri ayrımsız bölümünü kaplayabilir.” ifadelerini kullandı.

Hastalık süresince oluşan beyaz zehir kepekli yaraların giderek iyileşebildiğini vurgulayan Selçuk, şu değerlendirmede bulundu:

“Çor bulaşan değildir, ruhsal gerilim ve enfeksiyonlar, hastalığın gelişiminde ve alevlenmesinde heybetli kayran cirim. sedef elden deriyi değil, eklemleri dahi etkileyebilir. Mafsal ağrılarına ve hasara nöbet açabilir. Bu nedenle erken tanılama ve tedavisi önemlidir. Tedavisinde, topikal krem tedavileri, kandil tedavisi, sistemik tedaviler ve biyolojik ajanlar kullanılabilir. Bu hastamızda olduğu kadar hele biyolojik ajanların tedaviye girmesi ile yaralarda az daha cümle iyilik sağlanmakta ve bu iyilik sürdürülebilir olmaktadır.”

Eminağaoğlu ise tedavi sonucu yaralarının iyileşmesinden hava mutlu olduğunun altını çizerek, duygularını şöyle dile getirdi:

“Hastalığım askerlik sürecinde başladı. Çok ciddi şekilde geçiriyordum, sosyal hayatımı ve giyimimi etkiliyordu. İyileştikten bilahare ilk kez bu yaz kısa kollu tişört giyebildim. Kendimi hem ruhsal hem birlikte keyif açısından haddinden fazla gani hissediyorum. Bu hastalığı olanlar banko er dönemde benzeri dermatoloğa başvursunlar. Ben, hastalığım ciddileştikten bilahare dermatoloğa başvurdum. Birçok değişik otama yöntemi önerenler oldu. Banko bu kabil tedavilerden ırak durulsun. Ben eksper dermatologlar sebebiyle şifa buldum.”

Share: