‘Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi’ Bursa’da

Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de 21 Ağustos Alım Satım günü planlı çıban töreniyle bidayet düzlük ‘Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi’nin Bursa etabı amacıyla vurdumduymaz tadat başladı. İpek Yolu’nun son durağı olan 2022 Türk Dünyası Ekin Başkenti Bursa’ya dahi uğrayacak ralli için hazırlıklar tamamlandı.

İlk kat düzenlenen ve kestirmece 9100 kilometre etaba eş ‘Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi’, 3.5 hafta sürecek. 5 ülkeden 15 aracın katıldığı rallide 30 yarışçı bulunuyor. Dışişleri Bakanlığı, Firez ve Turizm Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı, Uluslararası Türk Firez Teşkilatı (TÜRKSOY) ve Maşrık Batı Ülfet ve Hazar Rallisi Derneği işbirliğinde düzenlenen uluslararası organizasyona, Bursa Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden Hars A.Ş., TÜVTÜRK, VDF, OPET, Mutlu Akümülatör kabilinden gurur ve firmalar dahi bindi veriyor.

Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de Gül Ağababa Türbesi’nden tevessül düzlük Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi, Şark Mağrip Dostluk ve Hazar Rallisi Derneği Başkanı Eşsiz Serin’in öncülüğünde Tuna Nehri’ni takiben sırasıyla Sırbistan ve Bulgaristan üzerinden Balkanlar etabını tamamlayarak Türkiye’ye methal yaptı.

22 Ağustos’ta Edirne’den antre fail ralli, 23-24 Ağustos İstanbul startının arkası sıra İpek Yolu’nun son durağı olan 2022 Türk Dünyası Hars Başkenti Bursa’ya ulaşacak. Yarışmacılar, 25 Ağustos Perşembe günü Bursa startı amacıyla tarihi şehremaneti binası uğrunda buluşacak.

Bursa Büyükşehir Belediye Reisi Alinur Aktaş’ın karşılayacağı yarışmacılar, startın peşi sıra ahali haritalarıyla Osman Gazi ve Orhan Gazi türbeleriyle, Abdal Simit Fırını ve Zindan Kapı Müzesi’ni turlayarak, Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi’nin Bursa etabını tamamlayacak.

Yarışmacılar; henüz sonra sırasıyla Eskişehir, Ankara, Tokat, Ordu, Trabzon, Rize ve Artvin’e varacak. İpek yolu rallisi, Gürcistan ve Azerbaycan üzerinden Kazakistan ve Özbekistan’ın geçilmesi ile Kırgızistan’da akıbet bulacak.

Güzergah üzerindeki ülkeler ile şehirlerin tarihi, kültürel, natürel ve turistik güzelliklerinin tanıtılmasının hedeflendiği ipek yolu rallisi, 2022 Türk Dünyası Ekin Başkenti Bursa’nın tanıtımına şanlı katkı sunacak. Ana amacı kültürler arası iletişimi uydurmak olan ipek yolu rallisi ile yüzlerce fahri hars elçisi kazanılmış olacak. – BURSA

Share: