“Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi” katılımcıları İstanbul’a ulaştı

“Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi”hangi katılan ekiplerin Türkiye’deki ikinci durağı İstanbul oldu.

Türkçe Cumhuriyetlerin kuruluşunun 30. yılı etkinlikleri kapsamında 9 bin 100 kilometrelik parkurda ilk defa planlı ralli kapsamında Milli Saraylar Dolmabahçe otoparkında aktiflik düzenlendi.

Rallinin organizatörü, Doğu Garp Dostluk ve Sulh Rallisi Derneği Başkanı Bulunmaz Serin, etkinlik öncesi AA muhabirine yaptığı açıklamada, 21 Ağustos’ta Budapeşte’deki Gül Cet Türbesi’nden yola çıkan ralli ekibinin, evvel Edirne’birlikte kaldığını zaman bile İstanbul’a ulaştıklarını söyledi.

Bursa, Ankara, Cıvıl Cıvıl, Artvin, Gürcistan, Azerbaycan, Kazakistan ve Özbekistan’dan geçerek Kırgızistan’dahi sona erecek ralliye 15 açacak ile Türkiye, Almanya, İtalya, Avusturya, Özbekistan ve İran’dan 30 kişinin katıldığını belirten Serin, şunları kaydetti:

“Amacımız doğuyla batıyı, iki farklı medeniyeti bir arada buluşturmak, Türkçe Cumhuriyetlerin tanıtımı ve Orhun’a akilane benzeri yolculuk yani bilinmeyene akilane bir gezi diyelim. Çünkü bundan sonra insanlar avantür ve hakikat şovdan hoşlanıyor. Biz de bunu yapmaya çalışıyoruz.”

“Tuna ve Orhun isimleri alelhusus seçildi”

Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) Genel Yazman Yardımcısı Bilal Çakıcı birlikte planlaması 2019’de başlayan ve zaman hayata geçirilen projenin Dışişleri Bakanlığı, Hars ve Turizm Bakanlığı, Avrupa Birliği Başkanlığı, TÜRKSOY ve Doğu Mağrip Hukuk ve Sulh Rallisi Derneği hisse senedi birliğinde düzenlendiğini söyledi.

Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi’nin ilk defa düzenlendiğini ve farklı ülkelerden avantür severlerin katıldığı etkinliğin gelenekselleşmesini istediklerini belirten Çakıcı, şunları kaydetti:

“Tuna ve Orhun isimleri özellikle seçildi zira gerçekte bu rallinin bittiği nokta Orhun yazıtlarının bulunduğu Moğolistan yerine planlanmıştı ancak çizgi geçişlerindeki tıpkı bando sorunlardan ufuk tığ bu ralliyi Tuna’dan başlattık. Orhun’a büyüklüğünde götüremeyeceğiz amma gönlümüz Orhun’a kadar gidecek. Ralli Kırgızistan’bile serencam bulacak.”

TÜRKSOY’un daimi üyeleri Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan ve Türkmenistan ile Türk dünyasında kurulan ilk işbirliği teşkilatı olduğuna belen eden Bıçakçı, bu ülkelerin rallinin durakları beyninde vadi aldığını tabir etti.

Ralli araçları modelleri ve aksesuarlarıyla dikkati çekti

Etkinliğe destek veren ülkelerin başkonsolosluklarından ve destekleyici firmalardan temsilciler üstelik aktiflik kapsamında sahneye çıkarak istişare yaptı. Konuşmaların ardından etkinliğe katılanlar alay malay yadigâr fotoğrafı çektirdi.

Dolmabahçe Sarayı otoparkından Bursa’ya akıllıcasına akım fail ralli araçları, modelleri, renkleri, etiketleri ve etraflı yola hususi hazırlanan aksesuarlarıyla dikkati çekti.

İstanbul’un arkası sıra 2022 Türk Dünyası Hars Başkenti Bursa’ya ulaşacak yarışmacılar, elan sonraları sırasıyla Eskişehir, Ankara, Tokat, Ordu, Trabzon, Rize ve Artvin’e gidecek.

“Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi” katılımcıları Macaristan’ın başkenti Budapeşte’bile başladığı yolculuklarına Türkiye’deki duraklarının arkası sıra Gürcistan, Azerbaycan, Kazakistan, Özbekistan ve Kırgızistan ile bitmeme edecek.

Share: