Tunceli’de 5 bin 500 almanak anıtsal bina arkeolojik kazıyla dönüş yüzüne daha çok

TUNCELİ’nin Pertek ilçesinde Tozkoparan Höyüğü’nde yapılan arkeolojik kurtarma kazılarında 5 bin 500 almanak mimarı yapılar tespit edildi. Hafriyat danışmanı Düzce Üniversitesi Kazı Bilimi Bölümü Akademisyen Doç. Dr. Yasemin Yılmayan, “Bu kazılarımızda anıtsal yapının bölümlerini açığa çıkardık. Bu anıtsal bina bizi özellikle şaşırttı. Çünkü duvarlar çokça kalındı. Göze düzenlenen bölümleri bile var. Mimarı yapıların 5 bin 500 sene öncesine ilgilendiren olduğunu düşünüyoruz” dedi.

Pertek ilçesindeki Tozkoparan Höyüğü’nde, güzeşte sene başlayan kazı bilimsel kurtarma kazısı çalışmalarının 2’nci etabı bu sene birlikte Tunceli Müzesi Müdürü Kenan Öncel’in başkanlığında Düzce, Erzurum, Diyarbakır ve Çorum’daki türlü üniversitelerden akademisyenlerin danışmanlığıyla 15 kişilik personelle bitmeme ediyor. Bir Nice uygarlığa ilişik kültür katmanlarının yoğun oluşturduğu Tozkoparan Höyüğü’nün yüzeyi ve çevresinde yapılan incelemelerde, bugüne andıran dönemden başlanıp, neolitik döneme ilgilendiren 9 bin yıl öncesi bulgular tespit edilip bir numara adım arkeolojik sit alanı ilan edildi. Kentte Keban Barajı kurulmadan evvel 1968 yılında gerçekleşen Pulur Höyüğü kazısından bilahare ilk defa bilimsel metotlar kullanılarak gerçekleştirilen kazılarda, tarihi dokuya beis azaltmak için çalışmalarını titizlikle tay tay arabası ekip, ‘Geç Kalkolitik’ ve ‘Erken Tunç’ çağlarına ilişik olduğu düşünülen geçmişi 5 bin 500 sene öncesine raci mimarlık temel kalıntıları belirleme etti. Mimari yapının duvarlarının külfet olması ekibi şaşırttı.

‘GEÇEN YIL BIRLIKTE BİR ÇOCUK CESEDİ ORTAYA ÇIKARILDI’Kazı danışmanı Düzce Üniversitesi Kazı Bilimi Bölümü Akademisyen Doç. Dr. Mısır Yasemini Yılmaz, kazılarda dönüş yüzüne sâdır yapının 5 bin 500 yıl öncesine ilişkin olduğunu düşündüklerini anlatım etti. Doç. Dr. Yılmaz, “2017 yılında tayin ettiğimiz ve peşi sıra tescillenen Tozkoparan Höyüğü’nde 2021 yılında Tunceli Müze Müdürlüğü başkanlığında kazı bilimsel kazılar başladı ve bu sene bile bitmeme ediyoruz. Geçen sene höyüğün kayırıcı yüzeyinde Demir Çağ’a ilişkin kalıntılar açığa çıkartılmıştı. Bu sene hele daha eski dönemlere tarihlenen alt bölümünde devam ettik. Bu kazılarımızda abidevi yapının bölümlerini açığa çıkardık. Bu anıtsal yapı bizi özellikle şaşırttı. Zira duvarlar çokça kalındı. Hücre düzenlenen bölümleri da var. 2 evreli olduğunu düşünüyoruz. Şu dakika ana yüzeyde çalışmalarımız devam ediyor. İçerisinde bulduğumuz arkeolojik kalıntıların yöre incelemesini tamamladık. Bu tafsilatlı soluklu bire bir mücahede. İlk tespitlerimize bakarak ‘İlk Bronz Çağı’na ilişik ayrımsız hars. ‘İlk Bronz Çağı’ kentleşmenin başladığı çağ. Çanak, çömlekçilik verileri bize Tozkoparan Höyüğü’nün Mezopotamya ve Trans Kafkasya ile angajmanlı bakaya oluşturduğunu gösteriyor. İlerleyen çalışmalarla bunları netleştireceğiz. Günümüzden geçmiş 5 bin 500 sene öncesine ilgili olduğunu düşünüyoruz. Güzeşte sene birlikte burada benzeri bala cesedi ortaya çıkarıldı. Onun kemiklerinden ‘Karbon-14 testi’ yapmayı düşünüyoruz. Antrparantez yapının ayrımlı noktalarında karbonlar bulduk. Çözümleme sonuçları dahi yapının tarihini verecektir” diyerek konuştu.Müze Müdürü ve Kazı Başkanı Kenan Öncel dahi kazıların önemine değinerek, şunları söyledi:

‘2021 yılında bakanlığımızın onayı doğrultusunda ilimiz Pertek ilçesi Tozkoporan köyünde istirdat kazılarına başladık. Bu kazılar Tunceli için çok yetişkin. İlde haddinden fazla ince zamandır hafriyat çalışmaları yapılmıyordu. Tozkoporan Höyüğü’nde kazı çalışmalarının başlaması bölgenin arkeolojik geçmişini aydınlatması ve tarihî serüvenini ortaya çıkarması açısından oldukça önemlidir.”Share: