Türe Bakanı Bozdağ, Kırşehir’de dolgun açım ve asıl atma töreninde konuştu: (1)

Doğruluk Bakanı Bekir Bozdağ, “Kılıçdaroğlu geri Mersin Ağacı Cumhuriyet Başsavcımızı bile misyon gösteren aynı açıklama yapıyor. İki aktarılma sustu. Terör örgütü açıklama yapana büyüklüğünde ağzını bıçak açmadı. Terör örgütü açıklama yapınca kükredi.” dedi.

Kırşehir’in Çiçekdağı Belediyesi’nin dolgun açım ve anne atma töreninde Bozdağ, Sazak’in Mezitli ilçesindeki polisevine 2 avrat teröristin çevik düzenlediğini,1 polisin şehit olduğunu, 1 polisin bile yaralandığını hatırlattı.

Şehide Allah’tan rahmet, yaralı polise ise evgin şifa dileyen Bozdağ, hedefin daha büyük olduğunu, dinlence yeri yerine makbul aynı yerde, kalabalığın ortasında bombanın patlatılarak elan çok insanın ölmesi ve yaralanmasının hedeflendiğini aktardı.

Saldırının arkası sıra, bu teröristlerin CHP’nin yayınladığı gazetecilerle ait raporun zarfında saha alıp almadığıyla ait ağız dalaşı olduğunu kaydeden Bozdağ, şöyle konuştu:

“Onlardan birinin dahi ismi geçti. Bazı değerlendirmeler yapıldı. Türkiye cezaevlerinde gazetecilik faaliyeti yaptı evet birlikte apayrı bambaşka yasa, düzen, usul, korelasyon dairesinde işini yaparken bu işi yaptı diye soruşturulan, için durdurma kararı çıkarılan ya da hüküm sunulan herhangi bir emanet yoktur. Biz bunu söylüyoruz. Temas söylediğimizde birlikte bunu eleştiriyorlar. ‘Benzeri tweet attı, tutuklandı’ diyor. E peki kardeşim bu tweetin içinde ne var? Kimesne söylemiyor. Yani buradan söylemekten hicap duyuyorum. herhangi bir Çiçekdağlı’nın annesine, babasına ölmüşüne sinkaf fail ayrımsız tweet atıyor. Böyle bire bir husus yaptığında anket açılıyor. Böyle ayrımsız öz yaptığında yargılamayla yüz yüze kalıyor. Çiçekdağlılara soruyorum. Sizin, bizim, hepimizin, ateş parçası ve ruhsuz büyüklerine sinkaf fail birisi, düşünce mi açıklıyor, yoksa taşlama mi ediyor?”

Milleti ihanet etmek üzere sağlam haddinden fazla şeyin yapıldığını dile getiren Bozdağ, ismi güzeşte terörist için “ölen oydu, değildi” tartışması yapılırken Kandil’in açıklama yaptığını, “O terörist yanımızda” dediğini bildirdi.

“Saldırış oldu mu? Oldu. Saldıranlar PKK’lı mı? PKK’lı. Şehidimiz var mı? Gazimiz var mı? Var. Terör örgütü eylemi üstlendi mi? Üstlendi. ya gerçek bu. Çok celi, çokça kemiksiz.” diyen Bozdağ, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Demincek o rapora (CHP’nin gazetecilere ilişkin raporu) baktığımızda ego o ifade üzerinden yorum fayrap etmek istiyorum. O raporda ismi geçenlerden biri Maltepe’birlikte kâin benzeri kıraathaneye bombalı saldırı yaptığından hükümlü. Gene Sinop Firez ve Dayanışma Merkezi’hangi bombalı ofans yapmaktan görevli. Ben soruyorum bombalı akın fethetmek bir gazetecilik faaliyeti mi? Raporda geçiyor bu kişiyle ilişik. Aynı diğeri Ankara’da 21 bin 800 Amerikalı dolarını silahla gasp ediyor ve ayrıksı gasp eylemlerine karışıyor. Ego soruyorum gasp ayırmak gazetecilik faaliyeti mi? Düşüncesini açıkladığı, yeraltı olduğu amacıyla mi, hükümeti eleştirdiği üzere mi içeri alınmış? Tıpkı bambaşka anatomi o da Akbank Topçular Bölüm Müdürlüğünü silahla gasbediyor Eyüp ilçesinde. Gine benzeri başkasının malını silahla gasp ediyor. Bundan yargılanıyor. Buyruk almış, içeride. Bir başkası tekrar terör örgütüne, eylemlerine ‘niye katılmıyorsunuz?’ diyerek katılmayanları zılgıt ediyor. Terör örgütü eylemlerine katılmayanları gözdağı demek, gazetecilik faaliyeti mi? Gine aynı başkası terör örgütünün gerçekleştireceği eylemlere dikizcilik yapıyor. Röntgencilik yaptığı üzere üzerine soruşturma açılmış. Demincek çıkıyorlar ‘bunlar gazetecilik faaliyeti yapıyor’. Az Buçuk düz olun. Şayet biz bire bir gazeteci kıya işlediğinde yahut yıldırı eylemine katıldığında ya birlikte gasp yaptığında veya hatta gelişigüzel suç işlediğinde ‘bu gazetecidir, buna sormaca açılamaz. Buna ukubet verilemez’ dersek akla yatkın mu tamam? O ant öğretmen biri, o ant dikici biri, o zaman esnaf biri, apayrı patika grubundan biri bire bir suç işlediğinde ‘bu çiftçilik faaliyetidir, bu muallimlik faaliyetidir, bu eksantrik bire bir faaliyettir’ deyip, tığ onların suçlarını görmezde mi geleceğiz, öyle molekül peki mu? Türkiye tıpkı hukuk devletidir. Hukuk devletinde suçlarla ait soruşturma ve kovuşturma yapılırken bu tamamen sıfatlardan ve gayrı unsurlardan hür yapılır.”

“Adsız olan soruşturmanın bilgilerini Sayın Kılıçdaroğlu’na ki iletiyor?”

Türkiye’yi, aykırı düşünenleri, gazetecileri, eleştirenleri yargılayan benzeri ülke yerine belirten herkese seslendiğini vurgulayan Bozdağ, “İsmini verin, kadın bakalım. Hangi yapmış? Siz üstelik bakın, tığ birlikte bakalım kamuoyuna açıklayalım. Yani bombalı geveze yapanı rapora koyup ‘bunlar gazetecilik faaliyeti nedeniyle içeridedir’ almak hangi tefehhüm geliyor? Dosyada yazıyor. Ne suçu işlediği yazıyor. Bilgiler ellerinde var. Buna karşın diyor ki ‘bunlar gazetecilik faaliyeti’. O devir biz işin içinden lacerem çıkacağız? diye niteleyerek konuştu.

Bozdağ, “Antrparantez Sayın Kılıçdaroğlu, mazi Sazak Cumhuriyet Başsavcımızı da maksat gösteren bire bir izah yapıyor. İki devir sustu. Terör örgütü izah yapana kadar ağzını bıçak açmadı. Yıldırı örgütü izah yapınca kükredi ve ardı sıra savcımızı dahi murat gösteren bire bir açıklama yaptı. Kimesne soruşturmanın üstünü örtmüyor. Senin elde ettiğin bilgiler, anket kapsamında savcılarımızın karşı teri, emeğiyle ortaya çıkan bilgiler. Amma soruşturma gizli. Bunu bilmiyor. Biraz yanındaki hukukçulara sormasında kâr var. Anket meçhul olduğu kabil gizlilik kararı da alınabilir ihtiyaç halinde. Bu durumda soruşturmanın sağ esen yürümesi, delillere ulaşılması, faillerin yakalanması üzere buna icap duyulabilir. Şimdi buradan soruyorum. Bu adsız sansız olan soruşturmanın bilgilerini Sayın Kılıçdaroğlu’na kim iletiyor? Adsız olan tıpkı soruşturmanın bilgilerini katılmak, izah etmek doğru mu ölçü mi? diyerek onu dahi tartmadan bahsetmek ne büyüklüğünde akilane?” değerlendirmesini yaptı.

“Mahremiyet” vurgusu

Bozdağ, ülfet devletinin kurallarına uyulması gerektiğini, bilgiler muamma ise gizliliğe herkesin uyması gerektiğini vurguladı.

Yıldırı örgütünün Mersin Ağacı Cumhuriyet Başsavcısını ve orada soruşturmayı yürütenleri murat gösterdiğine değinen Bozdağ, bunun akseptans edilebilir bire bir özdek olmadığını belirtti.

Bozdağ, hukuka düzentileme veren, sormaca ve kovuşturma faaliyetlerini tay tay arabası önem mensuplarına saldırı, hakaret, parmak sallanmasını, yıldırı örgütlerine amaç gösterilmesini katiyen kabul etmeyeceklerini kaydetti.

Hukukun Türkiye amacıyla yüce olduğunu anlatan Bozdağ, “Savcılarımızı, hakimlerimizi, hüküm görevini yapanları kasıt gösterdiklerine alın korumak bizim asli vazifemizdir. Türkiye’nin ikinci partisine önem mensuplarını ayrıştırmaya, onların tıpkı kısmını bir kısmının karşısına dikmeye, onları millete ve yıldırı örgütlerine amaç göstermeye hakkı yoktur. İnşallah onlar dahi hukuk devletinin ruhuna makul ayrımsız şekilde davranmayı öğrenecekler. Çünkü hukuk devletinin ruhuna akıllıca muamele etmek herkese selamet tren, gösteriş şimendifer, korkulu şimendifer ve herkesi kıvrak kılar.” ifadelerini kullandı.

(Sürecek)Share: