Turgutlu’da Makedonya ve Azerbaycan Rüzgarı Esti

Turgutlu Belediyesi Galebe Bayramı, Bağ Bozumu ve Halas Şenlikleri’nin ikinci gününde planlı Makedonya ve Azerbaycan Kültürleri Gecesi mülevven anlara tayf oldu.

Turgutlu Belediyesinin aile sahipliğinde 30 Ağustos-7 Ilkgüz 2022 tarihleri arasında gerçekleştirilen Galebe Bayramı, Sonbahar ve Kurtuluş Şenlikleri’nde Makedonya ve Azerbaycan rüzgarı esti. Makedonya ve Azerbaycan Kültürleri Gecesi, Orta Park Yeri Saat Kulesi önünden bayram yürüyüşü ile başladı. Turgutlu Makedonya Göçmenleri Hars ve El Birliği Derneği ile Azerbaycan Ekin Derneği Turgutlu Şubesi hisse senedi birliğiyle 15 Orak Ayı El Erki Şehitleri Alanı’nda düzenlenen gecede, Ekrem-Erşan ikilisi, Aybüke, Güreler Rumeli Göçmenleri Derneği Ahali Oyunları Topluluğu, Rumeli Gültekin, Mızıka Malta, CK Raks Factory, Heves Kurbani, Muhsin Kurbani, Arash Kuramsal, Azer Aliyev, Azer Gaffarzade ve Kafkas Raks Grubu’nun dinleti ve gösterileri büyük tabiat topladı.

“TURGUTLU’YU HEMŞEHRİ DERNEKLERİMİZLE BİRLİKTE EŞ AKILLA YÜRÜTÜYORUZ”

Sahnede danışma işleyen Turgutlu Belediye Reisi Dokunaklı Akış, şunları söyledi:

“Intihap sahalarında aynı küçümseme vermiştim; ‘Belediye başkanlığını kazanırsam kapım bütün hemşehrilerime zahir olacak. Ne partiye oy verdiğinizi, karı mısınız, eş misiniz, alevi misiniz, sünni misiniz, Laz mısınız, Çerkez misiniz, Türk müsünüz, Kürt müsünüz?’ diye niteleyerek sormayacağım demiştim. havadan yıldır bu sözümde duruyorum. Türkiye’birlikte sıfır geceler yaşıyoruz. daha çok daha bile güzellerini yaşatacağım. Bunları yaparken elbette ki bekâr değilim. Şehremaneti Başkan Yardımcılarımız, sedir üyelerimiz var ama genişlik kıymetlisi memleketli dernekleri başkanlarımız var. Kendileriyle ayda aynı misil kahvaltıda buluşuyoruz. Turgutlu’dahi yaptığımız icraatları anlatıyor, düşün alışverişlerinde bulunuyoruz ve kuma akılla yönetmeye çalışıyoruz. Bunun sonucunda da Turgutlu Belediyesi, Türkiye’deki belediyelerin içerisinde kredisi sunu faziletli şehremaneti haline geldi. Bunu hepimizin eş aklıyla başardık. Turgutlu halkının benzeri kuruşunu de tek kimseye yedirmeyeceğimin ve yemeyeceğimin sözünü vermiştim. Bu sözümüzde da duruyoruz. Allah’a çokça şükür alnımız ak, başımız sağlıklı. Bize düşünce veren, umu ve bindi veren cümle hemşehrilerimin başlarını öne eğdirmeden sağlıklı yürütüyoruz. Makedonya ve Azerbaycan Kültürleri Gecesi’nde bizlere çok iyice anlar yaşatan artist kardeşlerime, organizasyonda emeği geçen herkese teşekkür ederim.”

“TURGUTLU HALKI İLE BİRLİKTE OLMAKTAN ÇEKICILIK DUYUYORUM”

Makedonya ve Azerbaycan Kültürleri Gecesi’ne katılan Cumhuriyet Altını Umum Partisi Manisa İl Başkanı Semih Iri ise bu gecede Turgutlu halkı ile alay malay olmaktan dolayı alim duyduğunu belirterek Başbuğ Sakil Akış özellikle gelmek amacıyla organizasyonda emeği sabık herkese teşekkür etti.

ARZU KURBANİ’DEN BAŞKAN ÇETİN AKIN’A TEŞEKKÜR

Makedonya ve Azerbaycan Kültürleri Gecesi’nin böylelikle sahneye sâdır Istem Kurbani ise “Başkanımız Dokunaklı Atak’a sanata verdiği desteklerden ve birleştirici tavrından dolayı çok teşekkür ediyorum” diyerek konuştu.

“ÇOCUKLARIMIZ GÜLÜYOR, GELIŞIGÜZEL ŞEY IYICE OLUYOR”

“Birlikte Oynayalım” Müzikli Danslı Çıkmaz Tiyatrosu ise Dağyeniköy ve Kabaçınar Mahalleleri’nde çocuklarla buluştu. Tınlamalı anların yaşandığı oyunda çocuklar keyifli mesafe geçirdi. Komutan Sakil Akın, Başbuğ Yardımcıları Fırat Honaz ve Cihan Erbaş dahi oyunu çocuklarla birlikte izledi.

Başkan Kısık Atak, “Çocuklarımız gülüyor, herhangi bir öz iyicene oluyor. Şenliklerimizin düzenli programlarından biri olan, Birlikte Oynayalım müzikli danslı sokak tiyatrosu programımızın önceki gününde Dağyeniköy ve Kabaçınar Mahallelerimizdeydik. Çocuklarımızla çok sevinçli ve unutulmaz vakitler geçirdik. Bu güzelce etkinlikte emeği güzeşte herkese teşekkür ederim. 6 Ilkgüz tarihine büyüklüğünde temsil ekibini kırsal ve model mahallelerimizde evlatlarımızla buluşturacağız” dedi.

Share: