Türk Ordularına Deri Üreten 800 Yıllık Tabakhane, Günümüzde Müze Namına Kullanılıyor

TUNAKAN YILDIRIM

Tarihi eğlek, ısıdam ve konaklarıyla adlı Safranbolu’nun tarihi çarşı bölümünde saha düz ve Türkiye’da ayakta mütezayit 300 tabakhaneden biri olan Safranbolu’daki 800 almanak tabakhane İsmail Sarıtunç marifetiyle müze yerine işletiliyor. Sarıtunç ailesi, tabakhane müzesinde dedelerinin ve atalarının senelerce yaptığı bu mesleği turistlere tanıtıyor.

Her sene kısaca yerel ve yabancı 1 milyon turistin uğrak noktalarından biri olan dünyanın bildirme iyi mahfuz  20 şehrinden biri olan tarihi Safranbolu’da bulunan 800 almanak tarihi tabakhane günümüzde müze namına kullanılıyor. Selçuklu dönemi, Osmanlı dönemi ve Cumhuriyet Altını döneminde ordulara ten üretiminin yapıldığı düzlük olan tabakhane Türkiye’bile akıbet artan 300 tabakhaneden biri olma özelliğini birlikte taşıyor.

“ORDULARIMIZA DERİ ÜRETİMİ YAPILMIŞTIR”

Atalarından bugüne büyüklüğünde cilt üretimi ve işlemeciliği üstüne bilgileri günümüzde müze olan alanda misafirlerine nâkil İsmail Sarıtunç tabakhane ile ilgili şunları söyledi:

“Buradaki tabakhanemiz 99’lu yıllara kadar faaliyette bulunduğu için buranın küsurat en son esnafıyım 800 yıllık tarihi tabakhanemiz burası Selçuki, Osmanlı, kurtuluş savaşı karışma ordularımıza deri üretimi yapılmıştır. Ordularımızın ten ihtiyacı karşılanıyor. Alelhusus Osmanlı döneminde üstelik bu meslek çokça bulunmaz tıpkı iz olduğu üzere Osmanlı buraları belirsiz tutuyor. Burası Osmanlı’da 5 orduya cilt üretimi özne merkezlerden birtanesi. Cumhuriyet Altını tarihi döneminde bile Çanakkale savaşımızda olsun, Kurtuluş savaşımızda olsun burada üretilen derilerin Arasta çarşımızda dikimleri yapılır Kastamonu İnebolu üzerinden gemilerle Çanakkale’de ordumuza bakım etmiştir.

“TÜRKİYE’DE KALAN 300 TABAKHANEDEN BİRİ”

Benim babamın, dedemin, şişman dedelerimin bu mesleği yaptığı artan sonuç tabakhanemiz 300 kesim tabakhaneden biri. Bizim üretimimiz 99’lu yıllarda bitti. Burada dedelerimizin işlemede kullandıkları el aletlerinden şu andaki sistemden derilerin ne şekilde işleneceğine dair makinaları sergiliyoruz. Gelen insanlarımıza buranın tarihini bu mesleğin hangi büyüklüğünde bulunmaz tıpkı meslek olduğu noktasında farkındalıklarını arttırmaya çalışıyoruz. İlgi berenarı oluyor.”

Share: