Türk ve Rumen milletvekilleri Kapadokya’da hamam gelgel balon turuna katıldı

Romanya’nın Ankara Büyükelçisi Stefan Tinca, Türkiye ve Romanya’nın Parlamentolararası Ülfet Grubu üyesi milletvekilleri ile Kapadokya’de sıcak çekicilik palavra turuna katıldı.

Romanya’dan Ankara’ya gelen milletvekillerinden oluşan gök bilimi, Romanya’nın Nevşehir- Kayseri Gönüllü Konsolosu Mehmet Dinler eliyle Nevşehir’e davet edildi.

Romanya’nın Ankara Büyükelçisi Tinca ile seçme iki ülkenin milletvekilleri, sabahleyin saatlerinde Nevşehir’in Çavuşin köyünde yunak hava balonuna bindi.

Sepetine, iki ülkenin bile bayraklarının asıldığı balon hazırlıkların arkası sıra toprak semalarına yükseldi.

Büyükelçi Tinca, gazetecilere yaptığı açıklamada, etkinliği düzenleyen Dinler’e teşekkürname ederek, “Romanya-Türkiye Parlamentolararası Dostluk Grubu üyesi milletvekillerimizle Kapadokya’üstelik bulunmaktan etraf mutluyuz. Bu bölgenin artık gezgin çekeceğini ümit ediyorum. Balon turunun güzelce bire bir güne koymak amacıyla gür benzeri kader olduğunu düşünüyorum.” dedi.

Romanya-Türkiye Parlamentolararası Ülfet Grubu Başkanı Toplumsal Demokrat Parti Mebus Nicolae Georgescu ise Ankara’bile gerçekleştirdikleri görüşmelerin artağan geçtiğini, Türkiye ile Romanya arasındaki ilişkilerin elan bereketli düzeye yükselmesi için hız gösterdiklerini kaydetti.

Türkiye-Romanya Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Trabzon Milletvekili Salih Cora birlikte Türkiye ile Romanya arasında konuşu ve sosyal ilişkilerin ateş parçası olduğunu tabir etti.

Romanya ile diyalogları artırmaya yönelik düzentileme yaptıklarını tamlayan Cora, şöyle konuştu:

“Romanya, Türkiye’nin AB’ye üyelik sürecini kamu destekleyen aynı ülkedir. Herhangi Bir geçen zaman ticaret hacmimiz artmaktadır. Romanya ile Türkiye arsındaki ciddi işbirliğimizin 11’nci yılına girmiş bulunmaktayız. Çapraz tecim hacmimiz 8,5 milyar dolar civarda. 20 almanak hedefimiz dahi bunu 15 milyar dolara intikal etmek. Romanya’nın ayrımlı illerde fahri konsolosları var. Bu kapsamda Nevşehir’e musahabe gerçekleştirdik. Sonuç yıllarda Romanya’dan Türkiye’ye seyyah akını var. Bundan Nevşehir’in bile müspet yönde etkilenmesini istiyoruz.”

Konuk heyete ocak sahipliği işleyen Dinler ise tabii, sıra ve kültürel zenginlikleri barındıran Kapadokya’dahi heyeti ağırlamaktan değer duyduğunu dile getirerek, “Romanya ve Türkiye, bağlaşık ve mühim ortaktır. Dostluk olgusu gelişigüzel ant geçirince temas ve iletişimle elan üstelik güçleniyor. Heyeti Kapadokya’bile ağırlamaktan mutluyuz. Umarım bölgemizden iyice anılarla ayrılırlar.” ifadelerini kullandı.

Konuk gök bilimi, 45 dakika süren turda peribacalarını gökyüzünden strateji fırsatı buldu.

Share: